Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 20. 1. 2020 meniny má Dalibor

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Seriály
6
Dominik Vetrák
15. december 2019, 13:20
Čas čítania: 5:15

Ktoré knižné poviedky spracuje 8-dielna prvá séria Zaklínača a aké odlišnosti nás čakajú?

O čom bude prvá séria Zaklínača od Netflixu?

Dominik Vetrák
15. december 2019, 13:20
Čas čítania: 5:15
Ktoré knižné poviedky spracuje 8-dielna prvá séria Zaklínača a aké odlišnosti nás čakajú?
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Zaklínač sa na Netflix dostane už o týždeň, 20. decembra, a to s 8 epizódami. Vo februári sa začne natáčať aj 2. séria (taktiež bude mať zrejme 8 epizód), no o tej nevieme prakticky nič. Veľa však vieme o tej prvej a o tom, čo nám jednotlivé časti ponúknu. Nepôjdeme síce do hlbokých spoilerov, no ak chceš ísť do seriálu úplne naslepo, ďalej nečítaj. 

 

V prvom rade nečakaj, že uvidíme spracovanie všetkých poviedok z knihy The Last Wish. Tá ich obsahuje 6, pričom Sword of Destiny (druhá poviedková kniha) ich obsahuje taktiež 6. Pôvodné informácie o spracovaní prvých dvoch kníh (a teda poviedok) boli správne, no určite sa nezmestili hneď do prvej série.

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

 

Ide síce len o odhad, no je možné, že prvá a druhá séria sa zameria na vyrozprávanie všetkých poviedok, nejakých tých originálnych príbehov od tvorcov a doplnia ich prequelovými dejovými linkami dôležitých postáv. Už teraz vieme, že oproti knihám dostaneme v rámci poviedok oveľa viac z príbehov ako Yennefer, tak aj Ciri (tá v nich poriadne ani nebola). 

 

 

Výkonný producent Tomek Baginski sa na túto tému rozrozprával v rozhovore pre Comic Book. Podľa jeho slov je toho materiálu jednoducho príliš veľa na 8 epizód. Mimochodom, bol to on, kto pred rokmi Netflixu navrhol celovečerný film Zaklínač (Baginski taktiež režíroval niekoľko cutscén pre videohernú sériu Zaklínača), pričom streamovací gigant ponuku rozšíril na veľkolepý seriál, avšak s iným showrunnerom. Tým sa stala Lauren S. Hissrich. 

 

Ako sa teda volajú jednotlivé epizódy a podľa akých poviedok boli napísané?

 

Episode 1: The End’s Beginning

Pilotná epizóda spracuje krátku poviedku s názvom Lesser Evil. Spoločne s poviedkou Witcher dokonale zobrazujú svet Zaklínača, náladu v spoločnosti, ľudské vzťahy a to, ako sú Zaklínači vlastne vnímaní. Dočkáš sa ťažkých morálnych rozhodnutí, úžasných súbojov, romantickej zápletky a omnoho viac. Hlavnou postavou bude princezná Renfri.

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

 

Na ňu je údajne uvalená kliatba Curse of the Black Sun, kvôli čomu ju chce mág Stregobor zavraždiť. Ona však uniká a z pozadia pripravuje plán pomsty. Zvyšok príbehu ti prezrádzať nebudeme. Čitatelia kníh dobre vedia, čo nás čaká, no a tí ostatní sa môžu tešiť na úžasný úvod do tohto sveta. 

 

Tieto udalosti sa majú stať roky predtým, než sa Ciri vôbec narodí. V prvej epizóde ju však taktiež uvidíme. Jednotlivé dejové linky teda budú oddelené mnohými rokmi. Uvidíme pád Cintry a začiatok príbehu Ciri, V poslednej epizóde nakoniec uvidíme tieto udalosti očami Geralta. Uvidíme teda aj niečo z poviedky Blood of the Elves. 


Episode 2: Four Marks 
Druhá časť by podľa všetkého mala zobrazovať poviedku The Edge of the World. Zároveň predstaví Yennefer, ktorá začne ako 14-ročná hrbáčka. Jej otec ju predá čarodejnici, ktorá z nej cíti silné vrodené magické schopnosti. Pozrieme sa na dobu, počas ktorej sa z Yennefer stala čarodejnica a človek, akého poznáme z kníh a hier, pričom táto transformácia bude zaznamenaná aj v epizóde číslo 3. Prítomné by malo byť aj Geraltovo dobrodružstvo s Jaskierom/Dandelionom/Marigoldom. 


Episode 3: Betrayer Moon

3. epizóda by sa mala zamerať na poviedku s názvom Witcher. Sledovať budeme Geralta na ceste do Temerie, kde preberie úlohu priamo od kráľa Foltesta. Jej cieľom je zlomiť prekliatie z monštra nazvaného Striga. Kedysi šlo o princeznú Addu, Foltestovu dcéru. S týmto príbehom sú oboznámení ako hráči, tak čitatelia kníh a ide o jednu z najlepších poviedok. Yen sa zúčastní aj bálu v Aretuze.

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

Episode 4: Of Banquets, Bastards and Burials

V 4. epizóde uvidíme dejové linky z poviedok Sword of Destiny a Question of Price. Sledovať budeme Ciri na jej úteku, pričom sa dostane do Brokilonu, kde sa zrejme stretnú s Geraltom a spečatia svoj osud. Ciri bude mať aj špeciálnu víziu (púšť s veľkým stromom z traileru) a spozná Dryády. V rovnakej epizóde budeme zrejme vo flashbackoch sledovať Geralta, ako sa 14 rokov dozadu zúčastňuje banketu v Cintre, a to spoločne s Ciriinou starkou. Obsiahnutá by mala byť aj dejová linka s Yen, ktorá bude chrániť Kráľovnú Kalis z Lyrie a bábätko. Ide o originálnu dejovú odbočku vymyslenú špeciálne pre seriál. 

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

Episode 5: Bottled Appetites
Piata epizóda bude založená aj na poviedke The Last Wish. Geralt bude s Marigoldom/Jaskierom (fakt nevieme, ako ho budeme volať) loviť ryby, keď nechtiac vypustia Džina a Marigold príde o svoj hlas. V snahe zachrániť ho nájde Geralt najbližšieho mága, ktorým je Yennefer. Prítomná bude nahota a zrejme aj nejaké sexuálne orgie (viď trailer). 

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?
Episode 6: Rare Species

Táto epizóda bude založená na úžasnej poviedke The Bounds of Reason. Marigold, Yennefer, Geralt a množstvo ďalších lovcov vrátane Yarpena Zigrina sa vydá na lov špeciálneho draka. Geralt je však s nimi len kvôli Yennefer, nemá žiadny záujem draka zabiť. Viac ti prezrádzať fakt nechceme, pretože by ti to výrazne pokazilo zážitok a čitatelia kníh dobre vedia, na čo sa môžu tešiť. 


Episode 7: Before A Fall 

Predposledná epizóda sa zameria na poviedku Something More. Chronologicky sa táto epizóda bude odohrávať ešte pred tou prvou a uvidíme pád Cintry očami Geralta. Množstvo scén bude originálnych a niektoré udalosti budú úplne nové, keďže sa v knihe neodohrali. 

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

 

Episode 8: Much More

Záver prvej série by mal zobraziť strhujúcu bitku o Sodden. Ide o udalosť odohrávajúcu sa tesne pred ukončením poslednej poviedky a rozhodujú bitku First Nilfgardian War. Vojna sa začala po tom, ako Nilfgaard napadol Cintru. Severské kráľovstvá sa potom dokázali spojiť a spoločne s Brotherhood of Sorcerers Niflgaarďanov porazili. Nebolo to však bez trpkých obetí. Okrem iných mágov boli prítomní aj Yen, Triss či Vilgefortz.

 

Okrem nespočetného množstva vojakov na Soddene umrelo „14“ mágov, bez ktorých pomoci by Sever zrejme padol. V knihách sa táto udalosť udiala tzv. offscreen, a teda mimo hlavného rozprávania. Postavy sa k nej len vracali v spomienkach a dialógoch. V seriáli sa jej však dočkáme a dúfame, že sa bude dať porovnať s bitkami z Game of Thrones.

 

Okrem fotiek z natáčania a množstva svedectiev je ďalším náznakom tejto udalosti aj fakt, že Triss v prvých dvoch knihách nebola (ukázala sa až v ságe), zatiaľ čo seriál sa hlavnej dejovej linky ságy zatiaľ nemá dotknúť. Tipujeme ale, že sa spolu prepoja a budú tvoriť jeden ucelený príbeh. 

 

Zaklínač bude mať 8 epizód. Aké príbehy z kníh spracujú a na čo sa v nich môžeme tešiť?

 

Prítomné budú aj odlišnosti od kníh. Tak napríklad prvé stretnutie medzi Geraltom a Yennefer prebehne úplne inak, než tomu bolo v knihách. Postavy, ktorých sa ich stretnutie v pôvodnom materiáli dotklo (Beau Berrant a elf Chireadan) boli už obsadené, takže sa možno len dočkáme inej chronológie. V každom prípade, Geralt a Yen sa zrejme stretnú vôbec po prvýkrát počas sexuálnych orgií na neznámom mieste, ako nám už naznačil trailer. 

 

Jemnej zmeny sa dočká aj padnutie Cintry. V seriáli sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou stane už v prvej alebo druhej epizóde, takže Ciri bude na úteku počas väčšiny stopáže celej série. Príbeh ju tak nemusí spojiť s Geraltom a Yennefer tak skoro, a tak sa medzi jej dobrodružstvami a spoznávaním postavy odohrá pár poviedok a príbehov pred začatím spracovania ságy. Pri padnutí Cintry bude prítomný aj Geralt, čo sa v knihách taktiež nestalo. Tvorcovia tak zrejme učinili kvôli ďalšiemu bodu pre linky osudu. 

Trochu nás potom ale mätie časová rovina (timeline). Udalosti Lesser Evil by sa mali odohrať roky pred padnutím Cintry a Geralt sa asi ťažko dostane z Blavikenu do Cintry počas jednej-dvoch epizód. Je možné, že sčasti pôjde o antologický formát, kde na seba jednotlivé epizódy nebudú priamo nadväzovať, budú skákať v čase a udalostiach?

 

 

Novinkou bude aj postava menom Dara. Ten v knihách neexistuje a vznikol špeciálne pre potreby príbehu seriálu. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o džina či dopplera (bytosť schopnú vziať na seba podobu inej bytosti).

 

Tých zmien bude viac, od menších (odlišné udalosti v scénach z kníh) k väčším. Všetky sa však udiali kvôli transakcii do televíznej/seriálovej podoby. Papier vydrží všetko, ale seriál už nie. To je všetko, čo o prvej sérii Zaklínača potrebuješ vedieť. Vyzerá to tak, že skutočne bude stáť za to. Všetkých 8 epizód uvidíme už v piatok, 20. decembra. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.