Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 4. 12. 2020 meniny má Barbora, Barbara

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
32
Vladimír Mičuda
Adam Novosad
13. marec 2019, 18:28
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom (Rozhovor)

Vyspovedali sme prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča, ktorého už v sobotu čakajú voľby.

Vladimír Mičuda
Adam Novosad
13. marec 2019, 18:28
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom (Rozhovor)
Zdroj: TASR
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
32
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Slovensko čakajú najbližšiu sobotu prezidentské voľby. Už pred pár dňami sme ťa detailne oboznámili s dvoma kandidátmi, ktorí majú k postu prezidenta podľa viacerých prieskumov najbližšie. Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sú si v mnohých oblastiach podobní, ale v mnohých diametrálne odlišní, a tak sme sa po prvotnom predstavení rozhodli oboch vyspovedať.

  


Náš web nepatrí medzi tie spravodajské, pravidelne sa nevenujeme politickým témam, ale na druhej strane pociťujeme istú mieru spoločenskej zodpovednosti za to, ako naša krajina vyzerá a bude vyzerať.

 

Medzi našich čitateľov patrí veľké množstvo mladých ľudí, ktorým týmito rozhovormi chceme ponúknuť pohľad do sveta oboch kandidátov.

 

Nešetrili sme ani jedného, vypytovali sme sa na silné aj slabé stránky jednotlivých kandidátov, politických strán či na súčasný stav slovenskej spoločnosti, a tak ti možno aj spovede Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča pomôžu v rozhodovaní.

 

Jedno je však jasné, v sobotu neseď doma a choď voliť. Slovensko sa bez tvojho hlasu nezaobíde. Odpovede sme neupravovali, sú v plnom znení, bez gramatických a štylistických úprav.

 

Čo sa v rozhovore s Marošom Šefčovičom dozvieš:

  • Ako to vlastne medzi ním a Smerom je
  • Či je Slovensko skorumpovaná krajina
  • Čo si myslí o Georgovi Sorosovi
  • Či sú Kotlebovci fašisti
  • Ako vníma vraždu Jána a Martiny
  • Či sa dá dôverovať polícii
  • Či ovládajú krajinu oligarchovia

 

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom Zdroj: Archív Maroša Šefčoviča

 

Prečo ste sa na poslednú chvíľu rozhodli kandidovať na prezidenta?

 

Už v minulom roku sa ma niektorí priatelia a známi pýtali, či o tom neuvažujem. Oficiálnu ponuku som dostal začiatkom nového roka a uvedomil som si, že mám príležitosť vrátiť Slovensku všetko, čo mi v minulosti dalo. Samozrejme, musel som sa o tom porozprávať s mojou rodinou, lebo je to veľký zásah do nášho života, ale aj túto výzvu sme prijali spolu. Moja manželka je v kampani naplno spolu so mnou a som presvedčený, že by bola skvelou prvou dámou.

 

Čo vás kvalifikuje na post prezidenta?

 

Slovensku ponúkam roky skúseností, ktoré som získal v rokovaniach s tými najvýznamnejšími svetovými lídrami. Chcem byť silným prezidentom pre silné Slovensko. Počas mojej kariéry som viedol rokovania aj so štátmi, ktoré boli prakticky vo vojne, a podarilo sa mi ich priviesť k dohode. To je to, čo ponúkam aj Slovensku, ktoré je veľmi rozdelené. Samozrejme, mohol by som spomenúť aj môj veľmi jasne definovaný program so zameraním na sociálne veci a osobitne seniorov a mladé rodiny.

 

Nikdy by som nepodpísal zrušenie vlakov zadarmo a podporujem napríklad aj zavedenie trinásteho dôchodku.

 

 

Kandidujete ako nezávislý kandidát, no s jasnou podporou Smeru. Čo to znamená?

 

 Znamená to, že chcem byť prezidentom, ktorý bude spájať ľudí aj politické strany a spoločne budem s každým hľadať tie najlepšie riešenia pre Slovensko. So stranou Smer-SD ma spája práca na strategických míľnikoch – napríklad zavedenie eura, vstup do Schengenu – a tiež  silné sociálne cítenie.

 

Ako vám pomáha strana? (finančne – koľko peňazí poskytla, materiálne, personálne)


 Všetky finančné operácie spojené s kampaňou sú na mojom transparentnom účte a určite neprekročím zákonom stanovený limit.

 

Ako veľmi ste v rámci kampane prepojený so Smerom? (chodíte na MDŽ, Robert Fico a Peter Pellegrini vás obraňujú v reláciách)

 

Ako som už povedal, so stranou Smer-SD máme silné spoločné témy predovšetkým v oblasti sociálnej politiky. Nikdy by som nepodpísal zrušenie vlakov zadarmo a podporujem napríklad aj zavedenie trinásteho dôchodku.

 

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom Zdroj: Archív Maroša Šefčoviča

 

Ako vnímate kauzy strany Smer? Výrazne vás totiž ovplyvňujú v kampani.

 

Ja prichádzam na Slovensko s nespochybniteľne čistým štítom a osobným príbehom, v ktorom som preukázal svoju nezávislosť, a pokiaľ viem, všetky kauzy, ktoré boli otvorené, sa vyšetrujú. To je tá najlepšia odpoveď na akékoľvek podozrenia. Presadzujem princíp „padni, komu padni“ a hovorím jednoznačné „nie“ individuálnej milosti pre akéhokoľvek bývalého politika.

 

Prečo by vás mali voliť ľudia, ktorí majú výhrady voči strane Smer?

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1471 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Na ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal MakóNa ministerstve vnútra malo byť tajné stretnutie Kaliňák–Bödör–Gašpar. Riešili diskreditáciu Matoviča pred voľbami, vypovedal Makó
15-ročný ochranár prírody Martin: Počas života som už zachránil okolo 250 až 300 vtákov15-ročný ochranár prírody Martin: Počas života som už zachránil okolo 250 až 300 vtákov
Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Súboj Vémola vs. Mikulášek bude najsledovanejším zápasom roka 2020 (Rozhovor) Šéf Oktagonu Ondřej Novotný: Súboj Vémola vs. Mikulášek bude najsledovanejším zápasom roka 2020 (Rozhovor)
VIAC


Na rozdiel od iných kandidátov ja nedelím ľudí na tých, ktorí volia Smer, a tých ostatných. Rovnako ich nedelím na slušných a neslušných alebo dobrých a zlých na základe ich politických preferencií. Preto by som si určite nedal na billboard slogan, že sa ma niekto bojí. Ponúkam ľuďom svoju osobnú históriu, bohaté skúsenosti, medzinárodné kontakty a samozrejme, aj veľmi konkrétny prezidentský program.

 

(O o rozpustení strany ĽSNS) Je to politická strana, ktorá má preukázateľne veľa nedemokratických prvkov. Generálny prokurátor podal návrh na jej rozpustenie. O tomto musí rozhodnúť súd. 

 

Minulý rok ste mali záujem o post šéfa Európskej komisie za sociálnych demokratov. Medzi ich hlavné témy patria boj proti diskriminácii, otvorený prístup k migrácii či snaha o zrovnoprávnenie homosexuálnych zväzkov s tými heterosexuálnymi. Vy však v rozhovoroch hovoríte, že manželstvo je výlučným zväzkom muža a ženy. Zmenil sa od minulého roku váš názor? Manželstvo je v ústave definované ako zväzok muža a ženy. Mali by mať právo uzatvárať manželstvá aj páry rovnakého pohlavia?

 

Nie, nezmenil. Hlavou témou sociálnej demokracie všade vo svete a v Európe osobitne je dôraz na ľudí – na starostlivosť o slabších vrátane seniorov. To sú jednoznačne aj moje priority. Čo sa týka mojej viery, v tej som bol vždy úplne jednoznačný. Manželstvo je zväzok muža a ženy tak, ako to v súlade s kresťanskými hodnotami definuje aj Ústava SR. O kresťanské hodnotové zakotvenie sa opiera aj môj názor na adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

 

Nevylúčili ste prijatie Kotlebu na povolebné rokovania. (vyjadrenie pre Denník N) Povedali ste, že by ste sa zaujímali o príčiny frustrácie voličov tejto strany, čo to znamená?

Z môjho pohľadu je každý politický extrém neprijateľný. Ale pokiaľ ide o obhajobu národných záujmov, partnerov si nevyberáte. A počas mojej kariéry som ako diplomat musel rokoval aj s kontroverzným predstaviteľmi. Ako profesionálny diplomat som zástancom toho, aby sa ľudia spolu rozprávali, ale pochopiteľne, je potrebné aj veľmi jasne pomenovať niektoré javy. Myslím, že je naša povinnosť dať aj  voličom pána Kotlebu lepšiu a serióznu ponuku. Chcem byť prezidentom všetkých občanov Slovenska.

 

 

Sú Kotlebovci fašisti?

Je to politická strana, ktorá má preukázateľne veľa nedemokratických prvkov. Generálny prokurátor podal návrh na jej rozpustenie. O tomto musí rozhodnúť súd. Určite by som ale o ľuďoch, ktorí ju volia, nehovoril ako o zle. Zopakujem, že som presvedčený, že mám pre nich lepší program a lepšiu ponuku.

 

Je Slovensko skorumpovaná krajina?


Nie. Slovensko je úspešná krajina s výnimočným príbehom. Samozrejme, aj u nás sú rovnako ako všade vo svete problémy, ktoré treba vyriešiť. Opakujem, že korupcia je rakovina modernej spoločnosti a polícia i sudcovia by u mňa vždy našli silnú podporu.

 

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom Zdroj: TASR

 

Ovládajú krajinu oligarchovia? Máte pocit, že spoločnosť ESET ovplyvňuje politické dianie na Slovensku?

 

Nemyslím si, že Slovensko ovládajú oligarchovia.

 

Slovensko si podľa niektorých významných ukazovateľov pohoršilo v oblastiach ako sloboda médií, zdravotníctvo či úroveň školstva. Prečo sa zhoršujeme?


V iných sme si zasa polepšili. Rastie nám ekonomika, klesá nezamestnanosť a máme vyrovnaný rozpočet. Slovensko sa posúva vpred. Treba sa na veci vždy pozerať komplexne.

 

(O vražde Jána a Martiny)  Verím, že aj úspešné usvedčenie páchateľov v prípade vraždy pomôže zvýšiť dôveru v políciu. U mňa ako prezidenta by vždy našla podporu.

 

Dá sa kvalita školstva a zdravotníctva porovnávať so západom?


Určite áno. V niečom sme horší, v inom lepší. Vôbec by som nepaušalizoval. Tam, kde sme horší, hľadajme inšpiráciu, ako sa zlepšiť a naopak, tam, kde sme lepší my, inšpirujme iných.

 

Ako zmenila vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Slovensko?

 

Slovensko je viac rozdelené. To, čo by potrebovalo azda najviac, je zmier. Musíme sa znova začať spolu rozprávať a hľadať riešenia, nielen poukazovať na problémy. Prvým nevyhnutným krokom je dôkladné vyšetrenie tejto neospravedlniteľnej vraždy, v ktoré úprimne verím. Ako prezident by som chcel prispieť k celospoločenskému pokoju a zmieru.

 

Ako mohlo dôjsť k vražde novinára v krajine Európskej únie?


Akákoľvek vražda je neakceptovateľná nielen v Európe, ale všade vo svete.  Preto som veľmi rád, že vrahovia sú za mrežami a slučka okolo objednávateľov sa, zdá sa, takisto uťahuje.

 

Dá sa dnes dôverovať polícii?


 Verím, že aj úspešné usvedčenie páchateľov v prípade vraždy pomôže zvýšiť dôveru v políciu. U mňa ako prezidenta by vždy našla podporu.

 

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom Zdroj: TASR

 

 

Akú úlohu zohráva George Soros v slovenskej politike?

 

Táto téma rozdeľuje spoločnosť, o čom som sa presvedčil všade na Slovensku. Veľa ľudí táto otázka trápi, a preto by som ako prezident navrhol urobiť to, čo som už spravil v Bruseli a čo sa mimoriadne osvedčilo. Ide o register transparentnosti, kde by bolo jasne napísané, kto koho zastupuje, kto koho financuje a ako sa s týmito zdrojmi narába. Potom by sme nemuseli riešiť tieto otázky.

 

Podporujete protesty Za slušné Slovensko?


Podporujem všetky iniciatívy, ktoré povedú k spájaniu a nie rozdeľovaniu spoločnosti.

 

Vaša predvolebná kampaň sa sústreďuje na starších voličov. Ako presviedčate mladých? Prečo by vás mali voliť?


Vážim si každý jeden hlas od každého občana, ktorý ma podporuje naprieč celým spektrom a určite nie je pravda, že sa sústreďujem iba na seniorov. Mám jasný program aj pre mladých ľudí, ktorý som viackrát komunikoval. Napríklad podpora mladých rodín, ako aj zlatý reštart pre mladých žijúcich v zahraničí.

 

Na kandidatúru sa rozhodne nepozerám cez prizmu platu. Je to služba svojej krajine a ľuďom našej krajiny.

 

Mladí odchádzajú do zahraničia, sú unavení z toho, ako to na Slovensku funguje. V čom je problém?

 

V prvom rade sa potrebujeme dohodnúť na tom, ako budeme posúvať Slovensko dopredu, a potom bude stále viac a viac ľudí mať chuť žiť tu, doma. Obe moje dcéry žijú a pracujú na Slovensku a ja som veľmi rád, že je to tak. Ako prezident by som chcel nastoliť iniciatívu, ktorú som pracovne nazval ako „zlatý reštart“, aby sme mladých žijúcich v zahraničí motivovali k návratu domov.

 

Ako prezident si platovo pohoršíte. Na pozícii podpredsedu Európskej komisie zarobíte približne 30 000 eur, prezident SR zarába zhruba 8 000 eur. Nevadí vám, že platovo výrazne klesnete?


Na kandidatúru sa rozhodne nepozerám cez prizmu platu. Je to služba svojej krajine a ľuďom našej krajiny.

 

Neposkytli ste Transparency International Slovensko svoje majetkové priznanie. Z akého dôvodu? Chystáte sa ho ešte zverejniť?


Moje majetkové priznanie je zverejnené na stránke Európskej komisie a aj zástupcom tejto organizácie vždy postačovalo, až kým som nezačal kandidovať za prezidenta SR. Na rozdiel od ostatných kandidátov mám ja najvyššiu bezpečnostnú previerku v rámci EÚ a NATO – takzvaný NATO cosmic, keď nielen mňa, ale aj moju širšiu rodinu preverovali. Naozaj nerozumiem, na základe akej metodiky môže byť moja transparentnosť spochybnená.

 

Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom
Maroš Šefčovič: Slovensko nie je skorumpovaná krajina. Sme úspešná krajina s výnimočným príbehom Zdroj: Archív Maroša Šefčoviča

 

Ak by do druhého kola postúpila Zuzana Čaputová a Štefan Harabin, koho by ste volili a podporili?

 

Ja som sa nikdy nevyjadroval k žiadnym prieskumom ani k hypotetickým otázkam tohto typu. Do poslednej chvíle sa sústredím na komunikáciu s voličmi a predstavujem svoju úprimnú ponuku.

 

Aké silné stránky má podľa vás Zuzana Čaputová?

 

Silné aj slabé stránky každého kandidáta posúdia naši voliči.

 

Myslíte si, že sa Andrej Kiska a Zuzana Čaputová dohodli na spolupráci?


Na základe mediálnych rozhovorov som položil legitímnu otázku, či môže pani Čaputová vylúčiť milosť nejakému politikovi. Pre mňa je to zásadná otázka a ja som verejne povedal jednoznačné „nie“. Doteraz som na túto otázku nepočul uspokojivú odpoveď.

 

Prečo si to myslíte? Máte dôkaz, alebo je to len vaša domnienka?


Prezident Kiska verejne podporil pani Čaputovú a ona nevylúčila milosť pánovi Kiskovi. Preto som položil legitímnu otázku. Zvyšok ponechávam na voličoch.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.