Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 18. 2. 2020 meniny má Jaromír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
3
Peter Pavlík
31. marec 2018, 17:20
Čas čítania: 4:54

Epické akčné scény, ktoré navždy zmenili akčný žáner a kinematografiu ako takú

Pripomeňte si 11 sekvencií formujúcich nielen akčný žáner.

Peter Pavlík
31. marec 2018, 17:20
Čas čítania: 4:54
Epické akčné scény, ktoré navždy zmenili akčný žáner a kinematografiu ako takú
Zdroj: Touchstone
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Akčné scény máme radi. Väčšinou totiž ide vrcholné momenty konkrétnych filmov. Naháňačky, prestrelky, bitky aj epické dobývania objektov v nás dokážu rozpumpovať adrenalín.

 

Rovnako ako aj iné aspekty filmov aj tieto scény majú svoje highlighty formujúce žáner alebo jednotlivé postupy. My sme pre vás vybrali jedenásť sekvencií, ktoré v čase uvedenia spôsobili rozruch a vyvolali množstvo nasledovníkov. 

 

Bulittov prípad (Bulitt, réžia: Peter Yates, 1968)

Automobilová naháňačka

Bulittov prípad je veľmi slušná, no nie príliš ohurujúca kriminálka so Stevom McQueenom. Do histórie sa jej však podarilo zapísať asi najslávnejšou automobilovou naháňačkou všetkých čias. Ford Mustang 390 G.T. vs. Dodge Charger 440, kopcové ulice San Francisca, rýchlosť 170km/h a za volantom samotná hviezda.

 

Namiesto hudby znie rev motorov a dynamiku dodáva skvelý strih. Naháňačky vo Francúzskej spojke alebo originále Gone in 60 Seconds boli možno ešte o niečo vynaliezavejšie, no táto bola prvá a nastavila trend toho, ako majú podobné scény vyzerať. 

 

 

Hviezdne vojny (Star Wars, réžia: George Lucas, 1977)

Útok na Hviezdu smrti

V sérii Star Wars je mnoho nezabudnuteľných, originálnych a dychberúcich akčných scén (závod klzákov, súboje so sveteľnými mečmi, útok na planéte Hoth...)

 

Tou najslávnejšou však navždy ostane útok na Hviezdu smrti. Inšpirácia filmami z 2. svetovej vojny (napr. The Dam Busters) je očividná, no sci-fi look im pridáva pocit niečoho nevídaného.

 

Do toho geniálna kompozícia Johna Williamsa a najmä emočný dopad, keďže ide o finále jedného z najslávnejších počinov všetkých čias. Pri prvých testovacích projekciách bolo meradlom úspechu, či publikum začne tlieskať, keď sa zjaví Millenium Falcon.

 

Potlesk sa neozval. Nastalo totiž skandovanie a burácanie. Lucas vtedy prvýkrát začal tušiť, že má v rukách hit. 

 

 

Indiana Jones a Chrám skazy (Indiana Jones and Temple of Doom, réžia: Steven Spielberg, 1984)

Naháňačka vo vozíkoch

Beh pred obrovskou rútiacou sa skalou, podliezanie pod náklaďákom, súboj na tankoch, naháňačka s nacistami na motorkách a množstvo iného. Podobne ako Hviezdne vojny je aj séria o dobrodružstvách Indiana Jonesa výkladnou skriňou adrenalínovej akcie. 

 

Z množstva z nich sme vybrali najikonickejšiu sekvenciu z Chrámu skazy. Pôvodne sa mala objaviť už v prvej časti, no nakoniec na ňu neostal čas ani peniaze. 

 

Jej našlapanosť, hravosť a dynamika je nezabudnuteľná. Fyzikálne zákony si síce vybrali voľno, no o to viac mohla táto neskutočná jazda zarezonovať. A film zďaleka ešte nekončil. 

 

 

Komando (Commando, réžia: Mark L. Lester, 1985)

Vystrieľanie ostrova záporákov

Miera reality nulová. Index zábavnosti maximálny. Najreprezentatívnejšia ukážka toho, prečo sme milovali B-čka osemdesiatych rokov.

 

Arnold posúva hranice coolovosti už pri legendárnej a fantasticky postrihanej príprave. Keď sa však ozve koncert pre rakomet, samopal, mačetu a svaly Mr. Universe jedno oko fanúšika podobných filmov neostane suché. 

 

Dokonalé akčné inferno, v ktorom záporáci umierajú mimoriadne efektívne a Arnold vyťahuje suché hlášky ukázalo, že aj podobne trashový projekt sa môže zapísať do histórie. Podobnú scénu v rovnakom roku predviedol aj Stallone v druhom Rambovi, no väčšie sympatie patria jeho najväčšiemu konkurentovi.

 

 

Hard Boiled (réžia: John Woo, 1992)

Celé finálne zúčtovanie

John Woo bol priekopníkom akčných scén. Nadväzoval síce na poetiku Sama Peckinpaha, dávajúcu do popredia násilie, spomalené zábery a neuveriteľný strih, no dokázal ju stále nejako ozvláštniť. Jeho filmy Lepší zajtrajšok, Killer a najmä Hard Boiled znamenal revolúciu v akčnom žánri, ktorej estetiku neskôr prevzali aj hollywoodski režiséri.

 

Z množstva jeho nezabudnuteľných sekvencií vyberáme neuveriteľné, takmer 40 minútové finálne zúčtovanie z Hard Boiled. Špeciálne však jeho highlight. Niekoľkominútový, neprerušovaný záber sa už dávno zapísal do zlatého fondu.

 

V časoch jednozáberových orgií v Potomkoch ľudí, Old Boya alebo Tintina už nepôsobí tak sviežo, no v čase premiéry na neho všetci pozerali s otvorenými ústami.

 

 

 Neľútostný súboj (Heat, réžia: Michael Mann, 1995)

Pouličná prestrelka

Trojhodinový epos Michaela Manna patrí medzi najlepšie kriminálky všetkých čias. Jeho vrcholom je neuveriteľne intenzívna prestrelka v uliciach Los Angeles. Hlavní protivníci so svojimi tímami sa prvýkrát stretávajú v ozbrojenom konflikte a medzi nimi je takisto množstvo civilistov.

 

Sedem minútová ukážka toho najlepšieho možného remesla. Zvuk samopalov, áut a taktické pokyny suplujú hudbu a vznikla realistická a nezabudnuteľná sekvencia. Mnoho ďalších tvorcov sa ju odvtedy pokúsilo napodobniť, no za vyše 20 rokov sa jej kvalitám a vyzneniu nikto nepriblížil. 

 

 

Zachráňte vojaka Ryana (Saving Private Ryan, réžia: Steven Spielberg, 1998)

Vylodenie v Normandii

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej histórie sa stala základom pre geniálny opening Spielbergovho hitu. Asi ešte nikdy predtým sa nepodarilo zachytiť hrôzy vojny takto intenzívne.

 

Dokonalá práca so zvukom, dokumentárna Kaminského kamera a všadeprítomný chaos aj brutalita opantajú zmysly. Vzbudzujú tak dojem, že ste v centre diania. 

 

Od premiéry sa podobné dokumentárne postupy používajú v akčných scénach bežne. Bohužiaľ, väčšina režisérov nemá Spielbergovu eleganciu a roztrasená kamera u nich spôsobuje chaos inak, než je žiadúci dramatický efekt. Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. 

 

 

Matrix (réžia: Wachowski Brothers, 1999)

prestrelka v mramorovej hale

V kultovej trilógii je nezabudnuteľných momentov viac než dosť. Súboj so stovkami agentov Smithov, epická diaľničná naháňačka, bitka o Zion alebo záverečná konfrontácia v daždi. Najväčší moment prekvapenia a úžasu však priniesol nástup na veľkolepé finále prvého dielu. 

 

Úžasná obrazová estetika, geniálne využitie spomalených záberov, klipová montáž na tóny Spybreak od The Propellerheads priniesli svojim spojením adrenalínovú a pôsobivú zmes najlepšieho možného akčného remesla. 

 

Ak niekto v kine počas prvého sledovania pochyboval, že má čo dočinenia s budúcou klasikou, tak táto scéna presvedčila aj najväčšieho bezverca. Alebo existuje niekto, komu pri nej nenarazila čeľusť o podlahu? 

 

 

Pearl Harbor (réžia: Michael Bay, 2001)

útok na Pearl Harbor

O tvorbe Michaela Baya a celom Parl Harbore si môžete myslieť čokoľvek. Musíte však uznať, že tvorca Transformerov je dokonalý žánrový tvorca a kľúčový útok nemá chybu.

 

Vo svojej dobe najdrahšia scéna histórie ohuruje veľkoleposťou aj intenzitou. Stovky lietadiel proti desiatkam križníkov. Všetko vybuchuje, rodia sa osudové rozhodnutia a Zimmerova hudba nádherne buráca. 

 

A keď sa dvom hlavným hrdinom podarí konečne dostať do vzduchu, nastupuje úžasná letecká naháňačka, strkajúca do vrecka všetky podobné pasáže. Vrátane vlaňajšiho Dunkirku. Úchvatná ukážka Hollywoodskej veľkofilmovosti, ktorá bohužiaľ predznamenala príchod nepopulárneho digibordelu. V tejto podobe je však stále strhujúca.

 

 

 
Pán prsteňov: Návrat Kráľa (Lord of the Rings: Return of the King, réžia: Peter Jackson, 2003)
Pellenorské polia

Keď sa spustila vo Dvoch vežiach bitka o Helmov žľab, mnoho divákov pozeralo s otvorenými ústami. To však ešte nevedeli, čo ich čaká najbližšie. 

 

Peter Jackson sa totiž zjavne rozhodol zahanbiť všetkých tvorcov, ktorí si mysleli, že točia veľkolepé filmy. Pretože to, čo predviedol vo finále svojej trilógie nemá obdoby.

 

Útok Sauronovych mnohotisícových vojsk proti ľudskému odboju patrí to výkladnej skrine kinematografie. Množstvo efektných momentov, dojímavé situácie a aj štipka humoru sú nefalšovaným fanúšikovským orgazmom. 

 

Každý ďalší historický epos aj fantasy dostali novú latku, no tomuto návalu emócií a adrenalínu sa už žiadny nedokázal vyrovnať. Ani samotný tvorca v prequelovom Hobbitovi. Je mi ľúto divákov, ktorý túto scénu nezažili v kine.

 

 

 

BONUS:Križník Potemkin (Bronenosec Poťomkinréžia: Sergej Ejzenštejn, 1925) 

Odeské schodisko

Vráťme sa na chvíľku ešte do éry nemého filmu. Ejzeštejnove revolučné dielo totiž obsahuje pasáž, ktorá je historicky dôležitejšia než všetky spomenuté doteraz. 

 

Masaker na Odeskom schodisku je ukážkou vrcholu vtedajšej práce so strihom aj napätím. Intelektuálna montáž vzbudzujúca asociácie, chladnokrvné jednanie vojakov a v prvom rade kočík s bezbranným dieťaťom padajúcim zo schodov sú momenty formujúce kinematografiu. 

 

Na celý film asi nebudete mať náladu, no túto úžasnú scénu by mal vidieť každý milovník pohyblivých obrázkov.

 

 

Toľko k nášmu terajšiemu výberu a ak ste tu nenašli svoju obľúbenú akčnú sekvenciu, nezúfajte. Možno totiž čoskoro zavítame s ďalším výberom, pretože studňa, z ktorej môžeme vyberať, je takmer bezodná.

 

Ktorá akčná scéna je vaša najobľúbenejšia nám môžete napísať tradične v diskusii.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
103
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.