Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. januára 2018, 11:47
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Stupňovanie bohatstva so sebou nesie aj jasné následky.

Bohatstvo je veľmi relatívna záležitosť. Milióny eur či dolárov na účte ešte nezaručujú pokojný a komfortný život, pretože aj hriešne bohatí ľudia by sa dali rozdeliť do viacerých skupín. Gradácia bohatstva, ako ju nazval užívateľ na Reddite existuje v štyroch základných kategóriách, ktoré by sa určite dali rozdeliť hlbšie, ale aj tie jeho koniec koncov vyznievajú dostatočne vyčerpávajúco.

Niekto sa spýtal otázku, čo si neuveriteľne bohatí ľudia kupujú, o čom bežný človek ani nesníva a nič nevie, a tak spomínaný užívateľ a1988eli rozpovedal svoj životný príbeh o tom, ako zvykne priťahovať bohatých ľudí bez toho, aby bol špeciálne známy či zvláštny človek. Vo svojom živote, počas ktorého sa stretol s ultra bohatými ľuďmi, ale aj mierne bohatými milionármi, si postupom času vytvoril štyri kategórie bohatstva a rozdelil ich podľa majetku.

Majetok v hodnote od 10 do 30 miliónov – bez hodnoty hlavnej nehnuteľnosti

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy
Zdroj:

Na prvom stupienku bohatstva sa po svete nachádza veľké množstvo ľudí. Ak vlastníš majetok v hodnote od 10 do 30 miliónov dolárov, potom si môžeš žiť na 4 či 5 hviezdičkovej úrovni bez toho, aby si sa musel strachovať o svoje peniaze a úspory. Zadovážiš si parádnu nehnuteľnosť, vieš si dopriať aj medzinárodnú letenku v prvej triede a ak ide o špeciálnu príležitosť, pokojne dokážeš zaplatiť aj 2000 dolárov za izbu na jedinú noc.

Nemusíš sa báť, že by ťa náhla finančná tieseň kompletne zruinovala a zabezpečíš si perfektnú zdravotnú starostlivosť, ale aj tak nejde o stupienok, na ktorom sa o peniaze nemusíš zaujímať. Jedno zlé investičné rozhodnutie ťa môže o milióny pripraviť, a tak stále nie si považovaný za ultra bohatého človeka.

 

Majetok v hodnote od 30 do 100 miliónov

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy
Zdroj:

Po prekročení méty 30 miliónov sa začína divokejší život. Namiesto leteniek do prvej triedy si pokojne vieš prenajať vlastné lietadlo, alebo ho aj čiastočne vlastníš, nikdy nechodíš do hotelov s menej ako 5 hviezdičkami a vlastníš viacero luxusných nehnuteľností. Na dovolenky chodíš kedy chceš a nerobí ti problém prenajať si celú vilu v Aspene, kde jediná noc stojí od 5 do 20-tisíc dolárov.

Stretávaš sa s významnými ľuďmi, politikmi a známymi osobnosťami, ľudia ťa rešpektujú, pričom najčastejšie vlastníš alebo riadiš veľkú spoločnosť. Môžeš si kúpiť akékoľvek auto, máš osobných asistentov a ľudia sa k tebe najskôr musia dostať cez tvojich podriadených, avšak v najväčších mestách sveta by si s majetkom v hodnote 60 či 80 miliónov dolárov bol stále považovaný za chudobnejšieho príbuzného.

Majetok v hodnote od 100 miliónov do 1 miliardy dolárov

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy
Zdroj:

Aj keď nejde o príliš špecifikované rozmedzie, náš užívateľ si zo svojich skúseností myslí, že život človeka sa veľmi nemení, či už vlastní majetok za 300 alebo 900 miliónov. Samozrejmosťou je vlastné súkromné lietadlo, viaceré nehnuteľnosti so zamestnancami, desiatky luxusných áut a vlastnícky podiel v spoločnosti, ktorú pozná veľká časť sveta.

Stretnutia s hercami, politikmi či najvyššími manažérmi sú na dennom poriadku a záleží už len na tebe, ako vieš viac ohúriť ľudí svojimi nákupmi. Súkromný ostrov, vila v Karibiku alebo zbierka drahých umeleckých diel sú len fragmentami toho, čo so svojimi peniazmi vieš docieliť. Večeriaš so stredne dôležitými politikmi, pretekáš sa so svojimi bohatými priateľmi v tom, kto bude mať vzácnejšie auto a k dispozícii máš najkrajšie ženy, ktoré samozrejme bohatstvo priťahuje rovnako ako každého človeka.

V tomto bode však dostávajú zabrať kamarátske a rodinné vzťahy, pretože človek ich síce okolo seba má hromadu, ale len ťažko vie zistiť, kto ho ešte stále má rád kvôli tomu, akou osobou je, a nie kvôli bohatstvu.

 

Majetok v hodnote 1 miliarda

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy
Zdroj:

Život sa po prekročení hranice 1 miliardy zmení. Človek si v tej chvíli môže kúpiť čokoľvek a to skutočne čokoľvek. Najskôr si môže kúpiť prístup kamkoľvek, kde sa mu to zapáči. Ak chce niekomu zavolať, nech je to akokoľvek dôležitá osobnosť, onedlho sa mu ozve naspäť. Kolegovia miliardári ťa považujú za rovnocenného partnera a radi si vypočujú tvoje názory, nehovoriac o tom, aký prístup má miliardár ku politike.

S miliardou si človek dokáže kúpiť aj vplyv. Nech sa to niekomu páči alebo nie, miliardári vedia ovplyvňovať politické rozhodnutia, či už pozitívne alebo negatívne, a miera vplyvu záleží iba na šikovnom využívaní finančných prostriedkov a tých správnych stretnutiach. Najdôležitejšou komoditou, ktorú si však miliardári môžu kúpiť, je však určite čas. Na letiskách nečakáš a po príchode rovno nastupuješ do súkromného lietadla. Na večeru ťa odvezie tvoj šofér a počká hneď za rohom, keby si potreboval rýchlo odísť.

Všetko je exkluzívne a keby si šiel na Superbowl či odovzdávanie cien Grammy, dostal by si bez opýtania najlepšie miesta v sále či na štadióne. Za peniaze si vieš v tomto bode kúpiť aj zážitky. Obľúbená kapela ti príde zahrať na párty, známy politik ti príde porozprávať na večeru a za určité množstvo peňazí sa vieš stretnúť prakticky s kýmkoľvek, po kom tvoje srdce túži. Tvoje peniaze môžu mať aj dopad na ľudské životy, pretože vieš stavať nemocnice či pomáhať s dostupnosťou pitnej vody a ľudia ťa aj prirodzene kvôli peniazom rešpektujú.

Perspektíva

Čo si kupujú neuveriteľne bohatí ľudia, o čom bežný človek ani neuvažuje? Stupnica bohatstva prináša šialené výhody aj ťarchy
Zdroj:

Na záver si však treba uvedomiť, že perspektíva bohatého človeka sa výrazne zmení postupom času. Ak je tvoj ročný príjem 400 miliónov dolárov, vnímanie hodnoty peňazí je posunuté. Ak si tento príjem človek porovná so zamestnancom zarábajúcim 40-tisíc dolárov ročne, ide až o 10000-násobný rozdiel, a tak pre teba nové Lamborghini nestojí 235-tisíc, ale 23,5 dolára. Človek s platom 8-tisíc mesačne je pre teba ako človek s platom 80 centov mesačne a všetko sa posúva, pretože získavaš toľko peňazí, že ich ani nedokážeš míňať.

Peniaze ale samozrejme nie sú všetko. Láska je čosi, čo si bohatý človek dokáže len veľmi ťažko užívať a postrážiť. Je takmer nemožné udržiavať zdravý citový vzťah v bode, keď človek vlastní miliardy dolárov, pretože v ňom netreba robiť žiadne kompromisy a peniaze dokážu vyriešiť skoro všetko, čo by ťa mohlo trápiť.

A aj tak peniaze neznamenajú, že je človek šťastný, čo na konci náš užívateľ podčiarkol príbehom známeho herca. Sylvester Stallone je úspešný, bohatý a má krásnu a inteligentnú manželku, avšak v minulosti mu zomrel malý syn, ktorý trpel zdravotnými ťažkosťami. Nikto v živote nemá všetko.

Domov
Zdieľať
Diskusia