Červená v tomto prípade skutočne nehrá rolu.
Japonský psychológ Akiyoshi Kitaoka z Ritsumeikan University pridal na Twitter zdanlivo nezaujímavú fotografiu, ktorá v skutočnosti skvele reflektuje to, ako náš mozog vníma jednotlivé farby. Akiyoshi sa špecializuje na optické ilúzie, a tak sa jeho fotografia skladala z niekoľkých zrelých jahôd, avšak do popredia záberu pridal akýsi modrý filter, cez ktorý sa na fotografiu musíme pozerať. Napriek tomu sa nám zdá, že jahody na obrázku sú definitívne červené, aj keď tomu trochu bráni modrá clona, lenže technicky sa na fotografii nenachádza ani jeden červený pixel.
Viacerí užívatelia obrázok analyzovali vo Photoshope a ukázalo sa, že červená farba sa na ňom vôbec nenachádza, a tak je náš mozog zodpovedný za to, že jahody stále vnímame ako červené. V odborných kruhoch má tento fenomén názov „stálosť vnímania farieb“, alebo po anglicky color constancy, a hovorí o tom, že vnímame farby na základe kontextu a prostredia. Ak si teda niekedy predtým videl červené jahody, mozog im automaticky na základe spomienky priradí červenú farbu aj napriek tomu, že na obrázku sa jej nenachádza ani štipka.
2色法によるイチゴの錯視。この画像はすべてシアン色青緑色の画素でできているが、イチゴは赤く見える。
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) 28. února 2017
Strawberries appear to be reddish, though the pixels are not. pic.twitter.com/Ginyhf61F7
This picture has NO red pixels. Great demo of color constancy (ht Akiyoshi Kitaoka) pic.twitter.com/pZHvbB6QHE
— Matt Lieberman (@social_brains) 27. února 2017
@social_brains I isolated a few of the colors that appear most "red" in the strawberries and put them on the white background to the right. pic.twitter.com/GJJ9PJqNxt
— Carson Mell (@carsonmell) 28. února 2017