V nasledujúcich zamestnaniach môžu byť aj malé chyby fatálnymi.
Už od detstva má väčšina ľudí vysnívanú predstavu o svojom povolaní. Do doby, kedy treba robiť naozaj vážne rozhodnutia sa naša vízia síce niekoľkokrát zmení, no cieľ je vždy jasný. Množstvo z týchto vysnených jobov je však pomerne nebezpečných - ako príklad môžeme dať napríklad astronauta. Niektoré povolania si však ľudia nevyberajú a v príšerných podmienkách sa snažia zarobiť si aspoň niečo. Iné sú zasa plné adrenalínu a dobre vynášajúce, no obe tieto skupiny spája jedno - nebezpečenstvo. A s ním spojená aj vysoká úmrtnosť. Rebríček povolaní zoradený práve podľa miery úmrtnosti (to znamená počet smrtí na počet dotyčných pracovníkov) v USA publikoval časopis Forbes, vďaka čomu vieme, že sa týmto povolaniam máme radšej v živote vyhnúť (samozrejme v ňom neboli zarátané prirodzené smrti na pracoviskách, ale tie spôsobené oficiálnymi rizikami).
10. miesto | Taxikári
Aj na taxikára číha nebezpečenstvo za každým rohom, desiata priečka je však predsa len trošku prekvapujúca. Okrem bežného šoférovania si ale musia dávať pozor napríklad na únavu a predovšetkým neprispôsobivých zákazníkov. Násilie už nie je žiadnou raritou, a tak je vrcholná opatrnosť maximálnou prioritou. Ideálne sa pri vezení hlučného pasažiera ešte nejakou zrážkou nezabiť. Na 100 000 taxikárov ročne v práci zomrie 19,7 ľudí, čo pri obrovskom počte žltých áut v USA robí číslo 63.
9. miesto | Elektrikári, elektroinštalatéri
Na deviatej priečke sa nachádzajú elektrikári a elektroinštalatéri. Na mysli máme teraz tých frajerov, ktorí vo výškach opravujú mohutné distribučné siete, pričom jediným nesprávnym pohybom môžu prísť o život. Za najväčšie riziká práce, z ktorej by mal nejeden nočné mory, sú považované výška a elektrický prúd. Práve ľudia s týmto adrenalínovým povolaním stoja za skutočnosťou, že si môžeš napríklad aj čítať tento článok. Nie je ich zrovna veľa, no o to väčšia miera je ich úmrtnosti - zo stotisíc ľudí zahynie na stožiaroch ročne 20,3.
8. miesto | Kamionisti
Okrem únavy a možných dopravných nehôd s fatálnymi následkami, podobne ako taxikári, čaká na budúcich kamionistov niekedy aj vykladanie tovaru, či v USA možno dokonca aj predaj na danom mieste. Okrem možných obchodných nezhôd ťa môže napríklad niečo privaliť, či sa môžeš pokúsiť preniesť niečo až príliš ťažké. S mierou úmrtnosti 24 ľudí na stotisíc kamionistov je toto ôsmim najrizikovejším povolaním.
7. miesto | Farmári, rančeri, iní poľnohospodárski pracovníci
Najriskantnejšou časťou podobných povolaní sú predovšetkým ťažké stroje. Seriózne sa stáva, že niekedy niekoho prejde kombajn, či už z nepozornosti toho, čo ovláda stroj alebo obete. Veľkú časť úmrtí tvoria tiež pády (alebo prípadné zranenia vedúce k ich podľahnutiu) zo zvierat či vysokých schodíkov na strojoch. Zo stotisícky ľudí s podobnou pracovnou náplňou v práci zahynie 25,3.
6. miesto | Zvárači
Na mysli máme predovšetkým pracovníkov, ktorí vo výškach pracujú s ťažkými kovovými konštrukciami. Kombinácia veľkej výšky, stresu, nutnej koncentrácie a lietajúcich iskier totiž nie je najšťastnejšia a niekedy ústi do pádu alebo zavalenia. Okrem toho často nebezpečne manipulujú a hýbu samotnými telesami, čo nie vždy dopadne dobre. Podobne fatálnu smolu máva aj 26,9 ľudí s týmto povolaní zo stotisíc.
5. miesto | Klampiari
Okrem pochopiteľného nebezpečenstva pádu striehne na ľudí pohybujúcich sa na strechách ešte jedno značné nebezpečenstvo. Úpal. Ostrému slnku totiž dopomáhajú lesklé plechy či škridle, niekedy dokonca svetlo odrážajúce strešné okná. Často preto nosia okuliare, tie ich však proti krutému slnku neochránia. Klampiarskemu remeslu podľahe zo stotisíc ľudí 31,8.
4. miesto | Smetiari
Alebo tiež zberači bioodpadu a podobne. Zo stotisíc ich ročne odíde 41,2, dôvody sú pomerne jasné. Okrem deťmi vysnenej, no výrazne nebezpečnej jazde na zadných plošinách (áno, už sa odtiaľ niekto strepal) a dopravy pôsobí ako značné riziko aj samotný odpad. Vyskytlo sa množstvo prípadov, kedy sa smetiari porezali, k tomu niekedy dostali aj infekciu. Iný muž takmer zomrel na zadnej plošine smetiarskeho auta, keď vodič za ním nedával dostatočny pozor a do auta pred ním (a bohužiaľ aj muža) napálil.
3. miesto | Piloti, leteckí inžinieri
Jednoducho všetci, čo nejakým spôsobom lietajú na niečom, čo má motor. Či už ide o pilotov alebo leteckých inžinierov (ktorí napríklad stroje testujú), miera úmrtnosti sa pohybuje v takmer rovnakých číslach. Jej dôvod je priehľadný - zlyhanie stroja či ľudského faktora. Často však nemusí ísť iba o bežný let, množstvo nehôd s fatálnymi následkami majú napríklad záchranné lety. Zo stotisíc pilotov zomrie v práci na oficiálne pracovné riziká ročne 57 ľudí.
2. miesto | Pracovníci s drevom
Drevorubači, skladníci, drevospracujúci či šoféri nákladných áut - skrátka všetky profesie, kde je možné, aby vás nejaký obrovský strom zavalil. Za iné riziká sú považované tiež nebezpečný terén či možnosť zabiť sa napríklad motorovou pílou - nie nadarmo stojí na pílach jednej americkej značky štítok, aby si ju nezastavoval rukami alebo genitáliami, zrejme to už niekto skúšal. Čo sa týka úmrtnosti, dostávame sa tu k pomerne znepokojujúcim číslam. Výška úmrtnosti 102,4 na stotisíc pracovníkov s drevom znamená, že ročne v práci podľahne každý tisíci (0,001024.) takýto zamestnanec. Pridáme ešte jeden menej príjemný fakt - ak dajme tomu pracuješ ako drevorubač už 30 rokov, za celú svoju kariéru máš vyše trojpercentnú šancu v práci zomrieť (za jeden rok je to 0,1024%). To je extrémne veľa. Nerobte drevorubačov, zabíja to.
1. miesto | Rybári
A ešte väčšmi je nebezpečná profesia rybára. Ľuďom, ktorí sa na malých loďkách preháňajú ďaleko od pobrežia, vlečúc za sebou ťažké siete plné rýb a iných živočíchov za mzdu, ktorá nie je dôvodom na veľmi široký úsmev, hrozí pomerne rozmanité množstvo skončenia vo vode. Už len prevrátiť sa dá množstvom spôsobov - od vĺn a búriek až po automatické navijaky lana so sieťou, ktoré navíjajú siete niekedy tak ťažké, až loď prevážia. Kdekoľvek môžeš omylom vopchať ruku a vzápätí o ňu prísť, môže sa ti pokaziť motor a vďaka prúdu nedovesluješ - skrátka, možností na nešťastný koniec je až príliš mnoho. A práve ten nešťastný koniec ukončí vďaka miere úmrtnosti 121,2 životy mnohým ľuďom. Opäť - predstav si, ak pracuješ ako takýto rybár 30 rokov, štatistická šanca, že počas nich v práci umrieš je 3,6464% (kedže v jednom roku je to 0,1212%).
Množstvo povolaní je teda omnoho rizikovejších, než by sme si mysleli. Aj napriek tomu sú však v dnešnom svete potrebné, kedže bez ich výsledkov by sme sa vôbec nezaobišli. Samozrejme, iné povolania sú na tom podobne - vysoké úmrtnosti dosahujú aj profesie ako napríklad turistický sprievodca, stolár, kováč či pracovník s rádioaktívnymi materiálmi. Niektorí ľudia robia podobne adrenalínové povolania v rámci svojho koníčka - ostáva len dúfať, že v tom ešte dlhú dobu budú pokračovať.