Stúpenci Lietajúceho špagetového monštra sa stretávajú s nepochopením.
Mnohí z nás sa radi označia za milovníkov cestovín. Skupina ľudí, ktorá sa označuje ako pastafariáni, sa však odhodlala spraviť prekvapivý krok od gurmánskeho zážitku k náboženskému uctievaniu.
Podľa sčítania ľudu z roku 2021 sa k pastafarianizmu prihlásilo 590 obyvateľov Slovenska. Podobný počet členov má aj facebooková stránka Slovenskej cirkvi Lietajúceho špagetového monštra, s ktorej adminom Petrom D. sme sa rozprávali.
Pastafariáni sú podľa neho angažovaní voľnomyšlienkarski ateisti so zmyslom pre humor. Ich viera v Lietajúce špagetové monštrum vraj v prvom rade poukazuje na absurditu iných náboženstiev a ich učenia.
Ako vyzerá slovenská komunita pastafariánov a aká je veľká?
Na svete v súčasnosti patríme k najrýchlejšie rastúcim náboženstvám a je nás už niekoľko miliónov. Na Slovensku sú však pastafariáni pomerne čerstvá záležitosť. Nevedieme presné počty, ale predpokladám, že máme niekoľko tisíc sympatizantov. Menšia skupina sa angažuje, väčšina sa skôr baví.
Zatiaľ nevyvíjame aktivity, ktoré by nás prezentovali podobne, ako to robia Svedkovia Liehovovi. Predsa len vzťah Slovákov k alkoholu je oveľa vrúcnejší a populárnejší než k špagetám. Gabo Žifčák robí svoju prácu s oduševnením, a preto je úspešnejší. Špagetové monštrum sa však nebude hnevať, ak budete veriť v obe cirkvi.
Kto je najznámejším slovenským členom cirkvi?
Zatiaľ najznámejším pastafariánom na Slovensku je novinár a spisovateľ Arpád Soltész, ktorý si dokonca za 30 dolárov kúpil na internete kňazskú vysviacku. Je teda pravdepodobne aj naším prvým pastafariánskym kňazom. V niektorých krajinách, ako na Novom Zélande, môžu títo kňazi oddávať páry.
Poznáte sa navzájom s ostatnými veriacimi?
Úplne prvá stretávka slovenských pastafariánov bola na Železnej studničke v roku 2016. Nazval by som nás však skôr podzemnou cirkvou. Ťažko nás presne spočítať, keďže na rozdiel od iných krajín nemáme kostoly ani obrady.
S ostatnými pastafariánmi som sa naposledy stretol v reštaurácii, aj keď sa trocha hanbím, že sme nemali „cedníky“ na hlave. Už túto jar však plánujeme veľké česko-slovenské stretnutie pastafariánov a sympatizantov.
Objednali ste si v reštaurácii aspoň cestoviny?Samozrejme. I keď nejeme len tie, na sviatočný obed servírujeme zásadne kvalitnú taliansku pastu. Špagetu namiesto hostie do úst vkladajú aj kňazi počas našich cirkevných obradov. Veriaci za ňu nepoďakujú „Amen“, ale „R'amen“.
Aké sú hlavné hodnoty pastafariánov?
Našu cirkev definujú tri nemenné hodnoty: sarkazmus, sloboda a intelekt, ktorý všetko prepája. Akékoľvek iné hodnoty si už na základe všadeprítomného humanizmu v našej cirkvi tvorí každý člen sám.
Nemusíme sa modliť, keďže na rozdiel od všemohúceho Jahveho si Špagetové monštrum dokáže domyslieť, čo potrebujeme a za čo sme vďační. Nemusíme sa ani spovedať, komunikácia prebieha telepaticky a monštrum presne vie, čo nás mrzí a ako to napraviť. Ako rozhrešenie nemáme tresty ani odpustky. Musíme si len urobiť poriadny kotol špagiet.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy a pri akej príležitosti sa prvýkrát zjavilo Špagetové monštrum.
- Ako vyzerajú pastafariánske nebo a peklo.
- Aké majú slovenskí pastafariáni politické ambície.
- Aký je postoj pastafariánov ku katolíckej cirkvi.