Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
16. januára 2023, 16:30
Čas čítania 5:48

Rozhovor s pastafariánom: V našom nebi sú pekné striptérky a pivo tečie potokom zo sopky

Kategória:
Zaujímavosti
Uložiť Uložené
Rozhovor s pastafariánom: V našom nebi sú pekné striptérky a pivo tečie potokom zo sopky
Zdroj: Wikimedia/Niklas Jansson

Stúpenci Lietajúceho špagetového monštra sa stretávajú s nepochopením.

Mnohí z nás sa radi označia za milovníkov cestovín. Skupina ľudí, ktorá sa označuje ako pastafariáni, sa však odhodlala spraviť prekvapivý krok od gurmánskeho zážitku k náboženskému uctievaniu.

Podľa sčítania ľudu z roku 2021 sa k pastafarianizmu prihlásilo 590 obyvateľov Slovenska. Podobný počet členov má aj facebooková stránka Slovenskej cirkvi Lietajúceho špagetového monštra, s ktorej adminom Petrom D. sme sa rozprávali.

Pastafariáni sú podľa neho angažovaní voľnomyšlienkarski ateisti so zmyslom pre humor. Ich viera v Lietajúce špagetové monštrum vraj v prvom rade poukazuje na absurditu iných náboženstiev a ich učenia.

Ako vyzerá slovenská komunita pastafariánov a aká je veľká? 

Na svete v súčasnosti patríme k najrýchlejšie rastúcim náboženstvám a je nás už niekoľko miliónov. Na Slovensku sú však pastafariáni pomerne čerstvá záležitosť. Nevedieme presné počty, ale predpokladám, že máme niekoľko tisíc sympatizantov. Menšia skupina sa angažuje, väčšina sa skôr baví.

Pastafariáni, špagetové monštrum
Slovenská komunita pastafariánov je pomerne malá a rozdrobená. Zdroj: Facebook/Slovenská cirkev Lietajúceho špagetového monštra

Zatiaľ nevyvíjame aktivity, ktoré by nás prezentovali podobne, ako to robia Svedkovia Liehovovi. Predsa len vzťah Slovákov k alkoholu je oveľa vrúcnejší a populárnejší než k špagetám. Gabo Žifčák robí svoju prácu s oduševnením, a preto je úspešnejší. Špagetové monštrum sa však nebude hnevať, ak budete veriť v obe cirkvi.

Kto je najznámejším slovenským členom cirkvi?

Zatiaľ najznámejším pastafariánom na Slovensku je novinár a spisovateľ Arpád Soltész, ktorý si dokonca za 30 dolárov kúpil na internete kňazskú vysviacku. Je teda pravdepodobne aj naším prvým pastafariánskym kňazom. V niektorých krajinách, ako na Novom Zélande, môžu títo kňazi oddávať páry.

Poznáte sa navzájom s ostatnými veriacimi?

Úplne prvá stretávka slovenských pastafariánov bola na Železnej studničke v roku 2016. Nazval by som nás však skôr podzemnou cirkvou. Ťažko nás presne spočítať, keďže na rozdiel od iných krajín nemáme kostoly ani obrady. 

30. apríla 2023, 12:30 Čas čítania 8:34 Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor) Lady Zika: Nie som sektárka ani fanatička. Boh miluje aj ľudí z LGBTI+ komunity a chce im pomôcť (Rozhovor)

S ostatnými pastafariánmi som sa naposledy stretol v reštaurácii, aj keď sa trocha hanbím, že sme nemali „cedníky“ na hlave. Už túto jar však plánujeme veľké česko-slovenské stretnutie pastafariánov a sympatizantov.

Pastafarián, špagetové monštrum
Cediace sitko na hlave pastafariána. Zdroj: Flickr/Joe Mabel

Objednali ste si v reštaurácii aspoň cestoviny?Samozrejme. I keď nejeme len tie, na sviatočný obed servírujeme zásadne kvalitnú taliansku pastu. Špagetu namiesto hostie do úst vkladajú aj kňazi počas našich cirkevných obradov. Veriaci za ňu nepoďakujú „Amen“, ale „R'amen“.

Aké sú hlavné hodnoty pastafariánov?

Našu cirkev definujú tri nemenné hodnoty: sarkazmus, sloboda a intelekt, ktorý všetko prepája. Akékoľvek iné hodnoty si už na základe všadeprítomného humanizmu v našej cirkvi tvorí každý člen sám.

Nemusíme sa modliť, keďže na rozdiel od všemohúceho Jahveho si Špagetové monštrum dokáže domyslieť, čo potrebujeme a za čo sme vďační. Nemusíme sa ani spovedať, komunikácia prebieha telepaticky a monštrum presne vie, čo nás mrzí a ako to napraviť. Ako rozhrešenie nemáme tresty ani odpustky. Musíme si len urobiť poriadny kotol špagiet.

Tušíme, kedy žil biblický Ježiš. Kedy sa však prvýkrát zjavilo Špagetové monštrum?

Špagetové monštrum sa prvýkrát zjavilo symbolicky pár dní po smrti Jána Pavla II. Myslím, že to bol najhorší pápež v 20. storočí, keďže vôbec nezasiahol proti zneužívaniu státisícov detí kňazmi či biskupmi v USA, Kanade či vo Francúzsku. Na základe prípadov z jeho rodného Poľska vznikol aj silný dokument Hlavne to nikomu nehovor.

špagety monštrum, pastafaríani
Pastafariánska verzia Michelangelovho obrazu Stvorenie Adama. Zdroj: Wikimedia/Niklas Jansson

Špagetové monštrum by nikdy svojou špagetou deti neobťažovalo ani nezneužilo. V našich kruhoch sme nikdy žiaden sexuálny škandál nezaznamenali.

Patrí podobná kritika „mainstreamových“ náboženstiev k pastafariánstvu aj historicky?

Áno. Náboženstvo založil ako formu protestu v roku 2005 kansaský učiteľ fyziky Bobby Henderson, ktorý žiadal, aby sa vyučovalo v jeho škole. Nahnevalo ho, že pod tlakom baptistickej cirkvi sa do školských osnov a na rovnakú úroveň ako Darwinova evolučná teória dostal kreacionizmus.

26. apríla 2023, 17:33 Čas čítania 7:34 Moderátor Iliev: Všetkým „neveriacim Tomášom“ treba vysvetliť riziká fanatizmu. Preto som Márii ponúkol úprimnú pomoc (Rozhovor) Moderátor Iliev: Všetkým „neveriacim Tomášom“ treba vysvetliť riziká fanatizmu. Preto som Márii ponúkol úprimnú pomoc (Rozhovor)

Deti sa tak začali učiť absurdity. V biblickej knihe Genesis sa píše, že Boh stvoril na 4. deň slnko, mesiac a hviezdy. Lenže už nevysvetľuje, ako mohli prejsť prvé 4 dni. Pastafariánstvo poukázalo na nezmyselnosť kreacionizmu a jeho rozpor s vedeckým poznaním.

Kresťania veria, že vesmírny židovský zombie, ktorý bol svojím vlastným otcom, môže nechať človeka nažive, ak bude symbolicky jesť jeho mäso a telepaticky mu povieme, že ho prijímame za svojho pána, čím nás zbaví zla, ktoré je v podstate ľudstva schované preto, že akúsi ženu, ktorá vznikla z rebra, prehovoril hovoriaci had, aby zjedla jablko z magického stromu.

Vaše evanjelium, naopak, hovorí o tom, že prorok a zároveň pirát Mosey rozbil 2 tabuľky z 10, na ktorých boli prikázania.

Tvrdíme aj to, že úbytok pirátov spôsobuje globálne otepľovanie, a preto ich musíme uznávať. Dáva to asi toľko logiky, ako že vaša modlitba niečo skutočne zmení. Ide o ďalšie poukázanie na absurditu náboženstva. Keď veci poviete suchopárne, nikto sa nimi nebude zapodievať.

Na svojej stránke píšete, že chcete poukazovať na skostnatenosť cirkví a chýbajúcu logiku ich vierovyznaní.

Pastafariánstvo síce vzniklo na popud baptistickej cirkvi, ale dnes sa vymedzuje skôr voči tej katolíckej. Je ešte krutejšia a obsahuje aj viac nezmyslov. Navyše, už v malých deťoch buduje obrovský strach, že ak zhrešia a nestihnú sa vyspovedať, skončia v pekle, ktoré Biblia definuje ako nekonečné utrpenie, plač a škrípanie zubami vo veľkom ohnivom jazere. 

16. marca 2023, 12:30 Čas čítania 3:29 Obehli sme 15 bratislavských lekární. V týchto ti z „morálnych dôvodov“ nepredajú antikoncepciu ani tabletku po pohlavnom styku Obehli sme 15 bratislavských lekární. V týchto ti z „morálnych dôvodov“ nepredajú antikoncepciu ani tabletku po pohlavnom styku

Nepoznám katolíka, ktorý by nemal strach. V Poľsku to vidieť asi najviac. Odkedy tam má katolícka cirkev voľné ruky, nedá sa tam vydržať a mladí emigrujú za slobodnejším životom. Vedome alebo podvedome. 

Pastafariáni.
Pastafariáni tvrdia, že špagetové monštrum zovrelo za naše hriechy. Zdroj: spaghettimonster.org

Čo ponúka pastafariánstvo tam, kde katolíci podľa vás vytvárajú strach?

Zmyslom pre humor vtĺka do hláv, že je nezmyselné brať akékoľvek náboženstvo príliš vážne. Kresťania učia, že Ježiš zomrel za ich hriechy. My veríme, že Špagetové monštrum za tie naše zovrelo.

Čo sa deje po smrti podľa pastafariánov?

Idú do neba alebo do pekla. Je to naša skalopevná teória a vieme aj presne, ako vyzerajú. Pastafariánske nebo má obrovskú sopku, ktorá chrlí pivo a sú tam nádherné striptérky. V pekle je pivo pokazené a škaredé striptérky majú pohlavné choroby.

To sa nemusí páčiť ženám, gayom alebo transrodovým osobám.

Sme inkluzívni a na rozdiel od kňazov v sutanách neodsudzujeme ani trans osoby. Je preto veľmi pravdepodobné, že v nebi sú aj iní striptéri. Ešte sme tam však neboli.

A čo očistec?Ten nemáme. Veď aj katolíci ho zaviedli až v 13. storočí, len kvôli vyberaniu peňazí od pozostalých za prednostné prijatie.

Lietajúce špagetové monštrum, Pastafariáni
Pastafariánska procesia. Zdroj: Flickr/Lee LeFever

Stretávate sa s tým, že ľudia nevnímajú vaše náboženstvo ako satiru? 

Často. Keď som robil naposledy rozhovor do podcastu SME Piatoček, zostrihali ho do trápnej verzie, z ktorej nebolo vôbec cítiť, že ide o satiru.

Dobrý pastafarián vie evanjelizovať tak, že neznalý človek je miestami na pochybách, či to myslí vážne. Vedomou mystifikáciou poukazujeme na absurdnosť iných cirkví. Aj preto sa ombudsmanka pre náboženské záležitosti Anna Záborská vyjadrila, že sa nebude zaoberať ľuďmi, čo si robia z viery srandu. 

Ako ste sa k pastafariánstvu dostali vy?

K pastafariánstvu som sa dostával postupne, keď som si uvedomil, že katolícka cirkev je sekta, akurát má dosť peňazí a členov, aby sa mohla nazývať cirkvou. Vychovávali ma ako prísneho katolíka. Miništroval som, chodil som aj na púte a žil podľa cirkevných prikázaní a zákazov.

24. októbra 2022, 9:30 Čas čítania 6:53 Ráno omša, večer Platón. Čo je Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré vychováva slovenskú konzervatívnu elitu? Ráno omša, večer Platón. Čo je Kolégium Antona Neuwirtha, ktoré vychováva slovenskú konzervatívnu elitu?

Viete si predstaviť, že chodíte s dievčaťom päť rokov a neš**áte, lebo chce čakať do svadby, a keď sa potom vyspí s niekým iným, tak vám kňaz alebo iná cirkevná autorita povie, že to bola tvoja vina, lebo si sa málo modlil? Krédo katolíkov je, že ak sa ti niečo podarí, je to Božia zásluha, a keď sa niečo zbabre, tak si sa málo alebo zle modlil a je to tvoja chyba. Nikdy však nie je na vine cirkev, nebodaj Boh.

Dávame im krstiť decká, prispievame peniazmi a sme v pohode, len keď veríme ich drístom a vedieme duchovný život. Ako môžeme tvrdiť, že kresťanský Boh, ktorý nezamedzil vojnám a zneužívaniu detí, je láskavejší ako Veľká špagetová príšera?

Čo má robiť záujemca o pričlenenie sa k cirkvi?

Ide o slobodné rozhodnutie plynúce z osobného presvedčenia. Neexistuje žiaden formulár. Predpoklad pre pastafariánov je satirické naladenie a kritický postoj k cirkvi.

K pastafariánom sa nedávno prihlásil aj vodič z Popradu, ktorý odmietol dychovú skúšku i odber krvi so slovami, že mu to jeho náboženstvo zakazuje. Ako sa k tomu staviate?

Petrovi úplne rozumieme. Naša viera umožňuje tvorbu vlastných pravidiel. Ak by bol však policajt srdcom pirát, Peter by určite vzorky biologického materiálu poskytol. Zjavne sú v tomto ohľade nevzdelanÍ, no časom sa to hádam zmení.

Pastafariáni
Emblém náboženstva môžeme nájsť aj na autách. Zdroj: Flickr/ellenm1

Aký je konečný cieľ pastafariánov? Jedného dňa potiahneme na „mekku“ špagiet Rím, kde sídli Vatikán. Po psychologickej vojne o oslobodenie urobíme z Chrámu svätého Petra najväčšiu kuchyňu na svete.

Máte aj politické ambície?

Ako dvanásťročný som miništroval na omši, ktorú viedol Marián Kuffa. Jeho rodina sa dnes dostala tam, kde by vonkoncom nemala byť. Verejne klame, zavádza a trepe nezmysly o „džendžeri“.

13. októbra 2022, 16:30 Čas čítania 7:47 Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor) Jehovista Matej: V tej sekte som zažil psychické peklo. Veľa svedkov je na antidepresívach, sú stále pod stresom (Rozhovor)

Ľudia ako oni sú až posadnutí čistotou a bojom proti smilstvu. Tvrdia, že sex mimo manželstva je ťažký hriech, trestaný peklom. Systematicky budujú strach, ktorý ničí sebavedomie a psychiku nielen mladých ľudí.

Je isté, že keby na Slovensku vládol pastafarián a nie fundamentálni kresťania, žilo by sa tu lepšie. K politickým ambíciám vám však poviem len jedno: nech sa deje vôľa Lietajúceho špagetového monštra. 

Domov
Zdieľať
Diskusia