Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. mája 2022, 18:05
Čas čítania 1:22
Ivan Koribanič TASR

Pellegrini a Fico avizujú ďalšie referendum o predčasných voľbách. Chceli by ho na jeseň

Pellegrini a Fico avizujú ďalšie referendum o predčasných voľbách. Chceli by ho na jeseň
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
POLITIKA PETER PELLEGRINI POLITIKA REFERENDUM O PREDČASNÝCH VOĽBÁCH SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Téma referenda je podľa Pellegriniho opäť aktuálna aj z dôvodu vytvárania tzv. temnej koalície, keď sa jej časť spája s fašistami a ĽSNS.

Podľa Hlasu-SD by mala mať petičná akcia za referendum len jednu otázku. Šéf strany Peter Pellegrini tvrdí, že nechce, aby referendum obsahovalo ďalšie otázky, pretože sa doň nemajú vnášať ideologické záležitosti.

„Ak by sa do referenda začali vkladať rôzne názory, hodnotové otázky, ideologické postoje, môže to významným spôsobom ohroziť akúkoľvek úspešnosť referenda,” vyhlásil Pellegrini na tlačovej konferencii. Mnohí ľudia si podľa neho želajú pád vlády, no prípadné ďalšie otázky by ich mohli od účasti na referende odradiť.

Téma referenda je podľa Pellegriniho opäť aktuálna aj z dôvodu vytvárania tzv. temnej koalície, keď sa časť koalície spája s „fašistami” a ĽSNS. Tvrdí, že okrem podpory tzv. protiinflačného balíčka podržali títo poslanci koalíciu aj v prípade nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.

Do funkcie plénum zvolilo koaličného kandidáta Ľubomíra Andrassyho, hoci sa hovorilo o tom, že post má patriť opozícii. Ak by mali zásadné veci závisieť od hlasov ĽSNS, treba podľa Pellegriniho ukončiť volebné obdobie, hoci by sa tak stalo len na krátky čas pred riadnymi voľbami.

Anketa:
Si za predčasné voľby?
Áno, už stačilo
Nie, koalícia by mala vydržať do konca
Áno, už stačilo
65 %
Nie, koalícia by mala vydržať do konca
35 %

Tento týždeň chce strana rokovať so Smerom-SD. Pellegrini nechce, aby Smer-SD prišiel s ďalšími otázkami, ktoré by napríklad reagovali na vojnový konflikt. Vyvolávalo by to zbytočné napätie. „Moji kolegovia sú pripravení s nimi na dennej báze online rokovať,” povedal Pellegrini.

Referendum spolu s voľbami? 

Smer-SD podľa podpredsedu Erika Kaliňáka pracuje s ústavnými právnikmi na koncepte petície za referendum, ktoré by sa malo týkať aj predčasných volieb. Predstaviť ho plánujú v najbližších dňoch. Cieľom je podľa Erika Kaliňáka, aby sa referendum o predčasných voľbách konalo spoločne s komunálnymi a župnými voľbami, ktoré budú 29. októbra.  

Začiatkom roka hovorila opozícia o referende s otázkou o zmene ústavy a takisto s otázkou o amerických základniach. Hlas-SD vtedy chcel pridať otázku sociálneho charakteru. Pellegrini povedal, že od tohto už upustili.

Po tom, ako opozícia vyzbierala podpisy na vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na Ústavný súd. Ten v júli 2021 skonštatoval, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR je protiústavná. Niektorí koaliční predstavitelia vtedy pripúšťali zmenu ústavy tak, aby sa mohlo vypísať referendum o predčasných voľbách.

Domov
Zdieľať
Diskusia