Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
8. apríla 2022, 18:30
Čas čítania 2:56
Martin Adam Pavlík

RECENZIA: Furioza

RECENZIA: Furioza
Zdroj: Netflix
FILMY A SERIÁLY FURIOZA NETFLIX NETFLIX FILMY NETFLIX FILMY 2022 NOVÉ FILMY NA NETFLIXE
Uložiť Uložené

Tak drsnú krimi-drámu si už určite dlho nevidel. Zapínaj Netflix.

Chamtivosť, sebadeštrukcia, stratená láska, zrada, agresia, život na hrane a partia chlapíkov, ktorých by si nechcel rozhnevať. Furioza ťa zavedie do drsného sveta, kde je extrémne násilie na dennom poriadku a kde sa lámanie kostí berie ako úplne bežná vec. Občas niekto vytiahne aj nožík či mačetu.

Snímka poľského režiséra Cypriana T. Olenckiho je momentálne najsledovanejším filmom na Netflixe v rámci Slovenska a my sa nečudujeme. Ide totiž o napínavú a poriadne krvavú jazdu, ktorá ťa okamžite vtiahne a už nepustí. A že má takmer dve a pol hodiny? Neboj sa, nudiť sa zaručene nebudeš. Budeš totiž nabitý adrenalínom podobne ako postavy počas súbojov.

Furioza.
Furioza. Zdroj: Netflix

Svet s odlišnými pravidlami, ktorý nie je čiernobiely

Ak ťa vždy zaujímalo, prečo sa partia chlapíkov reprezentujúca nejaký futbalový klub dobrovoľne chodí mlátiť na vopred dohodnuté miesta, pričom sa počas toho môže stať skutočne hocičo, Furioza ti neponúkne odpoveď. V tomto smere ide viac do hĺbky napríklad staršia snímka Green Street Hooligans (2005) od Lexiho Alexandera. 

Olencki príliš neskúma mentalitu mačov s prebytkom testosterónu. Berie ich jednoducho takých, akí sú. „Len“ ich pozoruje. Bez toho, aby ich oslavoval či odsudzoval. Zastáva pozíciu nestranného diváka a vlastne robí dobre, pretože všetko ostatné necháva na nás. My sme pozorovateľmi, ktorí si budú počas sledovania klásť mnoho otázok a nie vždy budú príjemné.

 

Weronika Książkiewicz vo filme Furioza.
Weronika Książkiewicz vo filme Furioza. Zdroj: Netflix

 
Režisér nás núti vstúpiť si do svedomia. Musíme prehodnotiť sami, ako by sme sa v danej chvíli zachovali my a či je to, čo postavy robia správne. Isté však je, že v ich svete platia úplne odlišné pravidlá a nič nie je čiernobiele. Stále platí, že každá reakcia má nejaký dôsledok a ten môže udrieť práve vtedy, keď to človek najmenej čaká.

Zrada vlastného brata

Furioza ponúka síce mierne klišé, ale funkčnú a stále pútavú zápletku. Rozpráva príbeh lekára Davida (Mateusz Banasiuk), ktorí sa musí nedobrovoľne infiltrovať do zločineckej skupiny zloženej z futbalových chuligánov, ktorej lídrom je jeho brat Kaszub (Wojciech Zielinski). 

Donášať má Dzike (Weronika Ksiazkiewicz), ktorá bola kedysi jeho priateľkou. Tragický incident ich však rozdelil a postavil na opačnú stranu barikády. Čoskoro, sa ale ukáže, že stará láska nehrdzavie, čo celú situáciu ešte viac skomplikuje. David je navyše v skupine pod drobnohľadom Kaszubovho kolegu Goldena (Mateusz Damiecki), ktorý je nemilosrdným a chamtivým zloduchom. Neštíti sa vziať niekomu život, pokiaľ mu to má priniesť viac peňazí. 

Mateusz Damięcki vo filme Furioza.
Mateusz Damięcki vo filme Furioza. Zdroj: Netflix

 
Poľská kinematografia je na tom posledné roky skvele. Dokazujú to snímky ako Zimna wojna (2018) Paweła Pawlikowského, Kler (2018) Wojciecha Smarzowského či Corpus Christi (2019) Jana Komasu. Cyprian T. Olencki za sebou ešte nemá úspechy vyššie spomenutých bardov a jeho filmy nedosahujú kvality uvedených diel, určite ho netreba podceňovať.

Čoskoro totiž môže zberať ceny po svetových festivaloch rovnako ako oni. Zatiaľ má však okrem Furiozy na konte len komédiu PolandJa (2017). Jeho najnovšia snímka sa v každom prípade mimoriadne vydarila a ponúka okrem skvelého tempa aj šokujúce zvraty a uveriteľné postavy (so scenárom pomáhal Olenckimu Tomasz Klimala).

Nepresvedčivý výkon hlavného hrdinu a detaily, čo kazia dojem

Paradoxne herec Mateusz Banasiuk, ktorý stvárnil Davida, je vo filme pomerne nevýrazný a jeho kamenná tvár bez emócii skôr irituje, než presviedča diváka o tom, aby s ním sympatizoval. Ďaleko viac sa to darí jeho kolegyni Weronike Ksiazkiewicz, ktorá hrá drsnú detektívku skvele. Najlepší výkon však predviedol rozhodne Mateusz Damiecki. „Prepnutého magora“ bez chrbtovej kosti zahral absolútne dokonale.  

Mateusz Banasiuk vo filme Furioza.
Mateusz Banasiuk vo filme Furioza. Zdroj: Netflix


Akčné scény sú dynamické a presvedčivé, rovnako ako aj emócie medzi postavami. Cítiť, že nie sú ploché bábky, ale ľudia z mäsa a kostí. Bohužiaľ, občas tvorcovia akoby zabudli na makeup počas bojových scén. Niektoré postavy totiž síce dostávajú tvrdé rany jedna radosť, ale nakoniec majú čistú tvár, akoby nedostali ani len slabú facku. Bez modrín a tržných rán. 

Ako príklad slúži scéna v lese, kde Kaszub dostane od protivníka tvrdú hlavičku do nosa, no po bitke ho má nepoškvrnený. V realite by bol už dávno vykrútený do druhej strany a na druhý deň by mal monokle pod obomi očami.

Furioza.
Furioza. Zdroj: Netflix


Tieto, na prvý pohľad, detaily, môžu znieť ako maličkosti, kazia však zbytočne dojem a tvorcovia, by si pri profesionálnych produkciách tohto typu, mali dávať pozor aj na takéto veci. Napriek tomu, je má táto krimi-dráma po formálnej stránke, takmer všetko, čo treba na to, aby ťa strhla a zároveň zabavila. Furioza od nás preto dostáva osem bodov z desiatich. Ak si chceš pozrieť niečo s podobnou tematikou, avšak ešte lepšie, odporúčame ti pustiť si film Rise of the Footsoldier z roku 2007.

Ak si film videl, nezabudni ho ohodnotiť v našej databáze.
Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia