Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. septembra 2021, 20:00
Čas čítania 1:50
Martin Adam Pavlík

TOP 3 v utorok: Pápež navštívil Luník IX, analytici predpovedajú ďalší čierny okres, Matúš Vallo získal svetovú cenu

TOP 3 v utorok: Pápež navštívil Luník IX, analytici predpovedajú ďalší čierny okres, Matúš Vallo získal svetovú cenu
Zdroj: Refresher
NEWS TOP 3 REFRESHER ČLÁNKY
Uložiť Uložené

Prečítaj si o najzaujímavejších správach dnešného dňa.

Pápež bol na východe

Pápež František pricestoval v utorok ráno v rámci svojej návštevy Slovenska aj na východ krajiny. V Prešove koncelebroval svätú liturgiu, neskôr sa v Košiciach previezol po Hlavnej ulici, kde z auta pozdravil stovky ľudí, ktorí v centre mesta sledovali jeho návštevu prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. Následne navštívil aj známe sídlisko Luník IX, aby pozdravil rómsku komunitu. Na podujatie podľa organizátorov prišlo viac ako 2 000 ľudí. 

„Drahí bratia a sestry, príliš často ste boli predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. Vinou toho sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ povedal na Luníku IX, kde žijú prevažne Rómovia, s tým, že nie je ľahké prekonať predsudky – niekedy ani medzi kresťanmi. Viac sa dočítaš tu.

Pápež František prijíma kvety na Luníku IX v Košiciach.
Pápež František prijíma kvety na Luníku IX v Košiciach. Zdroj: TASR

Máme druhý čierny okres, tvrdia analytici

Analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu upozorňujú, že na základe aktuálnych čísel dostupných z posledných dní by sa mali na čierno sfarbiť už dva okresy na Slovensku. „Toto nie je covidautomatová mapa na budúci pondelok. Toto je výsledok z covid automatu, ak by sme tam zadali dnes publikované dáta zo včera vyhodnotených testov robených cez víkend,“ upozorňujú odborníci. 

Podľa výpočtov analytikov by na základe súčasného covid automatu mali byť čierne okresy Skalica a Krupina. Analytici naznačujú, že covid automat by bolo dobré upraviť a vyňať z neho deti, ktoré koronavírus ohrozuje menej. Nové rozdelenie okresov bude vláda schvaľovať vo štvrtok, avšak zatiaľ nie je jasné, či oficiálne čierne okresy pribudnú. Momentálne máme 9 červených okresov, medzi ktoré patria aj Krupina so Skalicou. Viac sa dočítaš tu.

Vallo získal cenu pre starostu budúcnosti 

Matúš Vallo.
Matúš Vallo. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Medzinárodná organizácia The City Mayors Foundation, ktorá každé dva roky udeľuje cenu pre najlepších starostov sveta, ocenila aj primátora Bratislavy Matúša Valla. Získal cenu pre starostu budúcnosti (World Mayor Future Award). Členovia poroty ocenili Valla za „projekty (určené) na premenu hlavného mesta Slovenska na zelené mesto ohľaduplné k životnému prostrediu,“ uviedla organizácia v tlačovej správe.

Odporúčané
Top 3 v utorok: LEGO reaguje na Dráčik, Orosch útočil na LGBTI+ ľudí už v lete a Slovákov čaká výmena vrchnákov Top 3 v utorok: LEGO reaguje na Dráčik, Orosch útočil na LGBTI+ ľudí už v lete a Slovákov čaká výmena vrchnákov 8. novembra 2022, 20:00

„Ešte predtým, ako bol Matúš Vallo v roku 2018 zvolený za primátora Bratislavy, spolu so 76 odborníkmi na urbanizmus a rozvoj začal pracovať na pláne pre Bratislavu. Cieľom Plánu Bratislava, ktorý bol verejnosti predstavený počas volebnej kampane v roku 2018, je poskytnúť vysokokvalitné verejné priestranstvá, udržateľné formy dopravy s dôrazom na verejnú dopravu a cyklistiku, ako aj zabezpečenie cenovo dostupného nájomného bývania,“ povedal jeden z členov nadácie Tann vom Hove. Viac sa dočítaš tu.

Instagramový post dňa

Na Met Gala prišli Billie Eilish, Serena Williams či Rihanna s A$AP Rockym. Nechýbali ani herci z Game of Thrones či známi americkí politici. Pozornosť však zrejme najviac upútala Kim Kardashian, ktorá prišla na akciu zahalená od hlavy po päty. Čierny odev navrhol Demna Gvasalia.

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BBC News (@bbcnews)

Domov
Zdieľať
Diskusia