Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Mulan

Mulan zavítala do kín. Oplatí sa na ňu zájsť?

Dominik Vetrák
7. september 2020, 17:40 Čas čítania: 4:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Recenzie
9
Dominik Vetrák
7. september 2020, 17:40
Čas čítania: 4:16

Recenzia: Mulan

Mulan zavítala do kín. Oplatí sa na ňu zájsť?

Dominik Vetrák
7. september 2020, 17:40
Čas čítania: 4:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Disney pokračuje v remakovaní svojich animovaných klasík. Doteraz s nimi v drvivej väčšine slávili samé úspechy, či už z hľadiska recenzií a ohlasov divákov alebo tržieb. Posledné dva filmy, Aladin a Leví kráľ dokopy zarobili len v kinách viac ako 3 miliardy dolárov.

 

Ťažko povedať, ktorý film sa opäť dostane cez miliardovú hranicu, obzvlášť v ére koronavírusu. Disney však bude rado, ak ich filmy na seba aspoň zarobia (každé štúdio by sa takémuto výsledky v súčasnej situácii potešilo, viď náš článok o aktuálnych tržbách filmov z kín). 

 

 

Zatiaľ čo Disneyho trápi kasový neúspech snímky, pripočítať si k tomu môžu aj sklamanie z hľadiska kvality. Mulan má len jemne nadpriemerné recenzie. Na Rottentomatoes svieti 6,96/10 a podobne je na tom aj Metacritic. My sme však z filmu boli sklamaní (rovnako ako radoví diváci).

 

Teda... aby sme boli sklamaní, to by sme od neho museli mať aj nejaké očakávania. Už po prvom traileri sme ale tušili, že toto nedopadne ani zďaleka tak dobre ako predošlé remaky. 

 

 Ak si Mulan videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

Mulan v remaku prišla o draka Mushu, muzikálové a hudobné scény a taktiež o romantickú linku. Li-Shang z animáku sa v podstate rozdvojil a stali sa z neho dve postavy – Commander Tung a Honghui. Niektoré zmeny filmu prospeli. Skutočne si neviem predstaviť, ako by mali tvorcovia do filmu zakomponovať tanečné a spevácke čísla, keď naokolo zomierajú ľudia. Mushu a Li-Shang mi však chýbali. 

 

Draka z nejakého dôvodu nevidíme, ale určite to nie je tým, že by sa režisérka Niki Caro pokúšala o realistickejšie spracovanie príbehu. Vojaci stále ignorujú gravitáciu, do deja vstupuje čarodejnica, na plátne vidíme nereálne vyzerajúce scény a Mulan je v podstate Wonder Woman v čínskom (a slabšom) prevedení. 

 

Recenzia: Mulan
Zdroj: Disney

 

Hlavnú postavu Mulan spoznávame už ako dieťa, keď oplýva nesmiernym talentom v podobe skvelej fyzickej pripravenosti a takmer neľudskými pohybmi. Údajne za to môže jej obrovská energia Chi.

 

Zatiaľ čo v animáku musela Mulan tvrdo trénovať a svoje víťazstvá si vybojovala hlavne vďaka svojej inteligencii, umu, improvizácií a priateľom, v remaku z nej v podstate spravili Wonder Woman, neohrozenú bojovníčku, ktorá ovláda bojové umenia, lebo to tak proste je a viac ťa to trápiť nemusí.

 

Nikto, samozrejme, nežiadal po tréningovej kompilácii v štýle Rocky 4, keď sme sledovali Stalloneho behať po zasnežených ruských kopcoch. Takto sa ale divák s Mulan emočne neprepojí. Nevidíme jej životné útrapy ani náročné fyzické či psychické obdobia. Spoznávame ju ako kompletnú hrdinku predtým, než ju tak prijme aj extrémne konzervatívna čínska spoločnosť. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2090 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Aký reálny je zápas Jon Mariánek vs. Karlos Vémola a kedy sa vráti Gábor Boráros? Spýtali sme sa šéfa Oktagonu (Rozhovor)Aký reálny je zápas Jon Mariánek vs. Karlos Vémola a kedy sa vráti Gábor Boráros? Spýtali sme sa šéfa Oktagonu (Rozhovor)
Vyskúšali sme nové zdieľané elektrokolobežky Tier. Sú robustnejšie a bezpečnejšie, majú dve brzdové páčky a vedia ti nabiť mobilVyskúšali sme nové zdieľané elektrokolobežky Tier. Sú robustnejšie a bezpečnejšie, majú dve brzdové páčky a vedia ti nabiť mobil
Aj muži nosia mejkap a používajú kozmetiku. Povedali nám, aké produkty si kupujú a či sa stretávajú s hejtomAj muži nosia mejkap a používajú kozmetiku. Povedali nám, aké produkty si kupujú a či sa stretávajú s hejtom
VIAC

Recenzia: Mulan
Zdroj: Disney

 

Postavy sa dajú vnímať negatívne aj z celkového hľadiska. Môžu za to aj herci, ktorí sú absolútne nevýrazní. Jednak ide o čínske tváre, pri ktorých sa nezdá, že by nás svojím hereckým registrom dokázali upútať, jednak nemajú vôbec čo hrať (ako Jet Li, tak Donnie Yen majú strašne prázdne a zbytočné postavy).

 

Ak aj film načrtne nejakú emotívnu dejovú linku, maximálne sa zvezie po jej povrchu a nedokáže postavy zachytiť v ich zraniteľnom stave. Jednoducho im to neveríš, absolútne ti na tom nezáleží alebo je to spracované tak „lenivo“, že sa nemáš na čo naviazať. Rovnako ako vedľajšie postavy, aj záporáci sú úplne prázdni a nezaujímaví. 

 

Je ti teda jedno, čo sa stane s postavami a vlastne aj s celým filmom. Motivácie zloduchov sú prvoplánové, klišoidné a len tak nadhodené, aby divák vedel, prečo vlastne zabíjajú Číňanov. Tí zase umierajú pre svoju vlasť len preto, že sa to patrí. Nečakaj teda nič osobné ani dramatické. 

 

Recenzia: Mulan
Zdroj: Disney

 

Príbeh je, rovnako ako jeho postavy a ich motivácie, jedným veľkým klišé. Remake mu dovoľoval veci okoreniť, ale Disney sa rozhodlo, že pôjde bezpečnou cestou. Nechá si spraviť film na objednávku, keď nikoho neurazí ani nenaštve. Asi sa potom museli veľmi trieskať po hlave, keď herecká predstaviteľka Mulan podporila počas hongkongských protestov políciu a vyslúžila filmu celosvetový bojkot. Ale to už je o inom. 

 

Režisérka Niki Caro tak natočila film na objednávku. Nezáživný, nudný, nevýrazný, film plný klišé a ničoho inovatívneho. Mulan je tak absolútne zbytočným remakom, ktorý z animáku len odoberá, pričom nedokáže pridať žiadnu pridanú hodnotu. Pochváliť ho môžeme akurát tak za silnejšie apelovanie na postavenie žien v spoločnosti a za zobrazenie ďalšej silnej ženskej hrdinky. Mulan však chýba charizma a jediný dôvod, prečo jej fandíš, je asi jej otec. 

 

Na filme môžeme pochváliť aspoň vizuálnu stránku. Natočenie snímky údajne stálo 200 miliónov dolárov, no skutočne neviem, kde sa tie peniaze utopili (tých vojnových scén je len niekoľko a štáb ani nemusel pracovať so stovkami komparzistov). Nič to však nemení na fakte, že na Mulan sa dobre pozerá.

 

Recenzia: Mulan
Zdroj: Disney

 

Triky sú už od Disneyho na špičkovej úrovni a skvelým dojmom pôsobia aj kostýmy. Podstatnú časť rozpočtu zrejme zhltla práve výprava, za ktorú Mulan skutočne treba pochváliť. Mierny palec hore môžeme dať aj za akčné scény. Iste, nejde o nič svetoborné a až na záverečnú scénu na kolísajúcom dreve je to úplne bez nápadu, no na jednorázové pozretie tie akčné scény obstoja.

 

A aj keď je film z audiovizuálneho hľadiska podarený, od 200 miliónového blockbusteru som čakal viac. V mojich očiach je snímka od základov absolútne sterilná. Neprináša nič nové ani ako remake, ani ako samostatne fungujúci film. Mulan je nudná, no pekná čínska rozprávka pre deti.

 

Avšak, ľudia sa tu navzájom zabijajú, takže to nie je typický rodinný film od Disneyho. Pre koho teda Mulan vlastne je? Pre čínske publikum, ktoré malo do pokladníc Disney nasypať plné truhlice jüanov? Hups... Čína totiž tiež nie je z najhoršieho von a kiná tam zďaleka nie sú na takej úrovni ako pred pandémiou.

 

Recenzia: Mulan
Zdroj: Disney

 

Ako som už spomínal vyššie. Film ako taký ťa neurazí. Vo všetko je priemerný, nevýrazný, neinovatívny, slabo zahratý a vo všetkom, v čom by mohol zaujať originalitou či nejakým hlbším významom, hrá na istotu. Nahnevať ta môže fakt, že mal potenciál byť skvelým, veľkým čínskym fantasy. Od toho má však na míle ďaleko.

 

 Ak si Mulan videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

Návštevu kina preto nemôžem odporučiť. A ak si niekto v USA fakt kúpil Mulan za 30-40 dolárov, asi si bude trieskať hlavu o stenu ešte dlhšie ako vedenie Disney kvôli tomu, koho obsadili do hlavnej role. Mulan si tak od nás odnáša päť bodov z desiatich. 


PS: V animáku je to ešte okej, ale sledovať, ako si chlapi navôkol nevšimnú, že je Mulan žena, bolo už smiešne. Ale ako som povedal, je to pekná čínska rozprávka, v ktorej by si nemal hľadať logiku v scenári a ani v príbehu. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Disney
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.