Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 1. 2021 meniny má Miloš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
9
Viktor Kniš
16. júl 2020, 17:34
Čas čítania: 5:01

Reakcie na Matovičovu diplomovku: „Je to strašná hanba," či „Odstúpte". Premiér sa rezignovať nechystá

Na aktuálne dianie okolo plagiátu diplomovky Igora Matoviča reagujú politici aj komentátori.

Viktor Kniš
16. júl 2020, 17:34
Čas čítania: 5:01
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Diplomová práca Igora Matoviča je podľa zistení Denníka N kompilátom dvoch vedeckých prác, ktoré vraj spojil dokopy a ani poriadne nezazdrojoval. Podľa niektorých komentátorov je tým pádom ešte o niečo horší plagiátor ako Andrej Danko, ktorého rigorózka bola kompilátom piatich vedeckých prác. 

 

Matovič už naznačil, že sa novinári nemýlia, nehodlá však zatiaľ vyvodiť politickú zodpovednosť. „Medzičasom v Denníku N vyšiel o diplomovke článok - ak je pravda, čo píšu, je to s ňou naozaj veľmi zlé, dopísal neskôr do statusu o svojej diplomovke premiér. V príspevku sa bráni, že si školu uľahčoval opisovaním, pretože mal veľa práce ako úspešný podnikateľ. 

 

„Avšak nezdá sa mi, že by som bez citovania použil v takom rozsahu ako píšu, knihu, ktorá mala presne taký istý názov ako moja diplomovka a dupľom od môjho obľúbeného autora ... ale počítať a merať to nebudem. Do mojej diplomovky som sa nepozrel od roku 1998 a ani to už nikdy neurobím, dodal predseda vlády z OĽaNO.

 

Šeliga o Matovičovej diplomovke: Je to strašná hanba. Raši vyzýva premiéra na odstúpenie, inak zváži ďalšie kroky
Zdroj: Denník N

Čo hovorí na možný plagiát diplomovky Igor Matoviča samotná univerzita? 

 Univerzita Komenského, kde Igor Matovič študoval v rokoch 1993 až 1998 na fakulte manažmentu, tvrdí, že sa stále snaží zlepšovať. „Plánujeme posilniť podporu pre akademikov zameranú na prácu so zdrojmi a citovanie a prehodnocujeme aj možnosti rozširovania licencií antiplagiátorských systémov,“ uvádza univerzita v stanovisku pre Denník N

 

Univerzita Komenského odsúdila aj vyhlásenia, ktoré dehonestujú akademickú prácu a úprimnú snahu množstva študentov a akademických pracovníkov študovať čestne. Zároveň sa odvoláva na vyhlásenie z júna, v ktorom spoločne s ďalšími šiestimi univerzitami odsúdili plagiátorstvo. 

 

Šeliga zo Za ľudí: Viem, že nechcem návrat Fica 

Juraj Šeliga bol pravdepodobne najväčším kritikom už keď vypukla kauza diplomovky Borisa Kollára. Osobne ho na tlačovej konferencii vyzval, aby opustil post predsedu parlamentu. Spor Kollára a Šeligu vyvrcholil v parlamente, kde si koaliční partneri naložili aj osobne, Kollár dokonca nazval Šeligu farizejom. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1625 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 Zatiaľ je podpreseda Za ľudí a možný kandidát na Kiskovho nástupcu zdržalivý a konkrétny postoj nezaujal. „Viem, že nechcem návrat Fica, Pellegriniho, nedajbože, nástup fašistov, ale toto je strašná hanba. Prepáčte. Po ostatných troch týždňoch, prepáčte," napísal na Facebooku Šeliga. V tejto chvíli viem iba to, že to musím nejako spracovať. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli...“ dodal podpredseda NR SR.

 

Verejnosť sa však zatiaľ nedozvedela ani to, ako dopadlo stretnutie s Branislavom Gröhlingom, ktorého si Za ľudí zavolala, aby vysvetlil svoju diplomovku. 

  

Odídenec zo Smeru Raši: Matovičov plagiát diplomovky je urobený „najhulvátskejšie“

Richard Raši z Pellegriniho nového zoskupenia Hlas - sociálna demokracia uviedol, že Matovič by mal pre kauzu diplomovky odstúpiť. Ak tak neurobí, skupina okolo Petra Pellegriniho zváži ďalší postup.


„Keď to vezmeme čisto mechanicky, Andrej Danko naozaj použil aspoň päť zdrojov, Igor Matovič zlepil prácu z dvoch kníh. To je už naozaj hanba. Toto je možno zatiaľ zo všetkých plagiátov, ktoré boli mediálne pertraktované, asi najhorší príklad,“ uviedol Raši s tým, že ak by sa porovnala s ostatnými medializovanými prácami verejných funkcionárov, premiérova je urobená „najhulvátskejšie“. 

 

Šeliga o Matovičovej diplomovke: Je to strašná hanba. Raši vyzýva premiéra na odstúpenie, inak zváži ďalšie kroky
Zdroj: TASR

Cigániková z SaS: Mám pocit, že to budeme musieť nechať tak, lebo by padla vláda

Denník N dnes zverejnil rozhovor s poslankyňou strany Sloboda a Solidarita, z ktorej pochádza aj minister školstva Branislav Gröhling čeliaci podobným obvineniam, ako Matovič. Všeobecne skonštatovala, že bude musieť koalícia prižmúriť oko, ak chce ďalej pokračovať v boji proti korupcii.

 

„Mám pocit, že to budeme musieť nechať tak, lebo by padla vláda, ktorá zatvára do väzenia ľudí, čo na tomto štáte roky parazitovali. Je dobre, že sa vzdá Igor titulu a nie je v poriadku, že ho takto získal. Ešte menej je v poriadku, že klamal. Ale naozaj nechcem, aby padla protikorupčná vláda pre diplomovky,“ povedala Cigániková pre Denník N

 

Strana už zverejnila aj oficiálne stanovisko: „Strana SaS potrebuje zvážiť všetky možnosti a poradiť sa na poslaneckom klube a vnútri strany,“ odkázala SaS. 

 

Robert Fico, šéf Smeru: Celý Matovičov život je o podvode

Robert Fico označil pri kauze Matovičovej diplomovky premiéra za „duševne nespôsobilého.“ Podľa šéfa Smeru je celý život predsedu vlády o podvode: „Celý jeho život je o podvode. Ako podviesť štát na DPH, ako podviesť voličov klamstvami, ako krivo obviniť politických oponentov. Ľudia sa v roku 2020 rozhodli pre zmenu,“ komentuje aktuálnu situáciu Robert Fico na Facebooku. 

 

„Často mi vyčítate, keď označujem Matoviča za duševne nespôsobilého. Matovič by nakoniec sám mohol povedať, prečo sa vyhol základnej vojenskej službe. Ale len duševne nespôsobilý a chorý dokáže napadnúť politického oponenta a za podvod s rigoróznou prácou ho onálepkovať najohavnejšími prívlastkami. A keď to isté urobí on sám, mávne nad svojím podvodom len rukou,“ pripomína kauzu Andreja Danka za jeho vlády.


Opozícia možno navrhne vyslovenie nedôvery premiérovi v parlamente, Fico však túto situáciu využíva na to, aby Matoviča na záver ešte raz urazil: „V SMERe - SD si kladieme otázku, či už nie je čas otvoriť ľuďom oči a podať návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi. Nie za diplomovku, ale za jeho charakter. Máme však dilemu, či ústava vôbec umožňuje vyslovenie nedôvery duševne nespôsobilým osobám.“

Zuzana Čaputová: Podvádzanie neschvaľujem a nemôžem schvaľovať ani jeho zľahčovanie

Prezidentka Zuzana Čaputová sa ku kauze diplomovky Borisa Kollára už vyjadrovala aj pred niekoľkými týždňami, keď téma začala rezonovať na verejnosti. Teraz zverejnila aj krátke stanovisko k Igorovi Matovičovi, v ktorom sa jasne vyhradzuje proti plagiátorstvu: „Ide doposiaľ o najväčšiu hodnotovú križovatku, na ktorej vláda stojí. Som sklamaná a smutná, že očakávania verejnosti, vrátane mojich vlastných, na vysoké štandardy uplatňovania politickej moci a vyvodzovanie politickej zodpovednosti, s ktorými bol spájaný nástup vlády Igora Matoviča, zostávajú zatiaľ nenaplnené,“ píše prezidentka na Instagrame.

 

Podvádzanie Zuzana Čaputová neschvaľuje a nemôže schvaľovať ani jeho zľahčovanie. „V čase, keď pred Slovenskom stoja bezprecedentné výzvy v súvislosti s riešením dopadov krízy, je dôvera občanov k predstaviteľom vlády kľúčová a je nezodpovedné s ňou hazardovať,“ prízvukuje hlava štátu.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný: Ak podvádzali už na škole, ako im môžeme veriť, že nebudú podvádzať znovu?

Bol to práve Denník N, ktorý dnes poukázal na možný Matovičov plagiát diplomovky a v úvode týždňa aj na možný plagiát ministra školstva Branislava Gröhlinga zo strany Sloboda a Solidarita. Šéfredaktor denníka v svojom komentári pripomína aj to, že to bol práve Matovič, ktorý horlivo upozorňoval na Dankovu skopríovanú rigorózku, a to aj napriek tomu, že už v tom čase musel vedieť, že aj on sám popri štúdiu podvádzal. 

 

Kostolný konštatuje, že si uvedomuje, že kauzy diplomoviek už verejnosť otravujú: „Chápem, že súčasných politikov otravuje, že sa ich pýtame na diplomovky. Chápem, že to prekáža ich voličom a dokonca aj časti našich čitateľov,“ píše šéfredaktor. Pripomína však, že práve takto nezávislé médiá fungujú a bolo by nezodpovedné, keby informácie o plagiátorstve mali a nezverejnili ich. 

 

Kostolný považuje Kollára, Gröhlinga aj Matoviča za rovnakých „podvodníkov a zlodejov,“ akým bol Andrej Danko. Čakať od nich, že s nimi príde na Slovensko raj, bolo chybou pred voľbami, po nich a teraz je to už aj smutne potvrdené, dodáva. 

Matovič: Odstúpim, ale...

Po zisteniach o tom, že diplomová práca Igora Matoviča je plagiát, prišiel obratom status samotného premiéra. Dal mu nadpis „Priznanie“ a na svoju obhajobu použil argument, že štúdiu sa v posledných 2 rokoch veľmi nevenoval, lebo sa mu darilo v biznise. 

 

„Na tie dva roky vôbec nie som hrdý. Nechodil som na prednášky a na cvikách som bol často duchom neprítomný, či mysľou v mojej firme. Či som zvykol odpisovať? Zvykol. Často? Keď som sa nestihol naučiť, tak určite, ak sa dalo. Bolo to správne? Nebolo,“ píše Matovič.

 

 

Igor Matovič podľa vlastných slov odstúpi až vtedy, keď splní všetko, čo voličom sľúbil pred februárovými voľbami, časový interval nešpecifikoval. „Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno ... a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil.“

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR Tagy: diplomovka, Igor Matovič
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.