Množstvo Američanov protestuje proti obmedzeniam vychádzania.
V mnohých amerických štátoch sú v posledných týždňoch protesty proti obmedzeniam a zákazom vychádzania. Američania odmietajú odopieranie svojich práv o voľnom pohybe. V mnohých mestách jednotlivých štátov sa objavujú protestujúci pred vládnymi budovami, niektorí dokonca so zbraňami v rukách, upozorňuje NBC News.
Na jednom z takýchto protestov v Chicagu, v štáte Illinois, sa zúčastnila žena s kontroverzným plagátom, ktorú odfotil Dennis Kosuth. Napísaný na ňom mala nacistický slogan „Arbeit macht frei“, ktorý v preklade znamená „Práca oslobodzuje“ a dodnes zostáva umiestnený nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
This was one of the signs at the “Re-open Illinois” event today. She assured those that she was not a Nazi, and stated, “I have Jewish friends.” Thank you for representing yourself and your “movement” for what it is. pic.twitter.com/CcIX2SVu6s
— Dennis Kosuth, RN (@Dennis_Kosuth) May 1, 2020
Protestujúca žena za slogan doplnila meno súčasného guvernéra štátu Illinois J.B. Pritzkera. Samotný guvernér, ktorý je židovského pôvodu, reagoval na plagát prostredníctvom Twitteru.
„Strávil som dekády svojho života bojom proti bigotnosti a nenávisti,“ napísal v príspevku. Nechápal, ako je možné, že v roku 2020 sa niekto na verejnosti objaví s nacistickými sloganmi či svastikou.
Na slogan z protestu zareagovalo aj múzeum holokaustu v koncentračnom tábore Osvienčim. Na Twitteri zdieľalo fotku protestujúcej s komentárom, že slogan „Arbeit macht frei“ bol falošnou a cynickou ilúziou, ktorú SS vytváralo pre väzňov.
„Tie slová sa stali jednou z ikon ľudskej nenávisti. Je bolestivé vidieť tento symbol znovu použitý na šírenie nenávisti. Je to symptóm morálnej a intelektuálnej degenerácie,“ znel záver správy.
V koncentračnom tábore Osvienčim pritom počas druhej svetovej vojny nacistickí vojaci vyvraždili viac ako 1,1 milióna väzňov. Tábor, ktorý leží v južnej časti Poľska, nie tak ďaleko od slovenských hraníc, bol najväčší zo všetkých vyhladzovacích táborov postavených Treťou ríšou.
"Arbeit macht frei" was a false, cynical illusion the SS gave to prisoners of #Auschwitz. Those words became one of the icons of human hatred. It's painful to see this symbol instrumentalized & used again to spread hate. It's a symptom of moral & intellectual degeneration. https://t.co/ZRxja8x6eS
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) May 2, 2020