Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Slovenská a česká tvorba
5
Jakub Paulík
9. október 2019, 9:54

Seriál Za sklom kopíruje slovenskú realitu. Zašiel s podobnosťou k súčasným kauzám priďaleko?

Tvorcovia jasným spôsobom poukazujú na udalosti z poslednej doby, ktoré do dnešného dňa hýbu našou krajinou.

Jakub Paulík
9. október 2019, 9:54
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Seriál Za sklom kopíruje slovenskú realitu. Zašiel s podobnosťou k súčasným kauzám priďaleko?
Zdroj: TV JOJ

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka zavraždili vo Veľkej Mači, seriálového novinára Paľa vo Veľkom Gáni. Už upútavka k druhej časti tretej série Za sklom naznačovala, že druhá epizóda bude mimo iného zameraná aj na vraždu novinára, ktorý písal o ekonomickej mafii, čo sa mu v konečnom dôsledku nešťastne vypomstilo.

 

Ja vám radím, prestaňte písať, vy ste ešte hlupák a obyčajný pisálek. Aj ja si začnem zháňať informácie – o vás, o vašej matke, vašom otcovi, o vašich súrodencoch,“ vyhrážal sa do telefónu na začiatku tretej série mafiánsky podnikateľ Vozner stvárnený Marošom Kramárom.

 

Ak si sa aspoň čiastočne doposiaľ zaujímal o prípad zavraždeného Jána Kuciaka, určite si spomenieš na záznam telefónneho rozhovoru (pozri nižšie), v ktorom sa Marian Kočner, obvinený z objednávky dvojnásobnej vraždy, vyhrážal dnes už zosnulému novinárovi Kuciakovi. 

 

Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ prehlásil Kočner voči Kuciakovi. Podobnosť medzi seriálovou a pravou verziou nie je vôbec náhodná. Ktoré dôležité postavy odkazujú na skutočné osoby?

 

 

Antonino Badala (Antonino Vadala)

Do tretej série sa k starým známym tváram pridala postava Antonina „Tonyho“ Badalu. Tonyho si zahral 57-ročný Predrag Bjelac, pre ktorého je rola mafiána ako stvorená. Pripomeňme si, že práve Bjelac v dvojdielnej filmovej sérii Gangster KA od režiséra Jana Pachla stvárnil charizmatického zločinca Dardana. Ten stál zakaždým po boku úhlavného gangstra Radima Kravieca (Hynek Čermák) prezývaného ako Káčko.

 

Odkiaľ sa vzal v seriáli Predrag Bjelac a jeho Antonino Badala? Na túto otázku sa musíme vrátiť k práci Jána Kuciaka, ktorý sa mimo iného venoval aj talianskej mafii Ndranghete. V jeho poslednej publikácii hovoril o spojení predstaviteľov vlády a Antonina Vadalu. Ten je v Taliansku stíhaný za pašovanie drog. Seriálový Badala je hlavnými hrdinami z radov vyšetrovateľov podozrievaný práve z drogovej trestnej činnosti. Spomínaný nedokončený článok museli v skutočnosti ľudia z Aktualít po smrti Paľa (respektíve Jána Kuciaka) dokončiť až po jeho smrti.

 

 

Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít
Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít Zdroj: TV JOJ

 

Maja Drobná (Mária Trošková)

Hlavná štátna radkyňa Maja Kúsková má premiéra poriadne omotaného okolo prsta. Ako sme sa v seriáli dozvedeli, za predsedom vlády bola vyslaná práve Badalom. Tvorcovia Za sklom v tomto prípade odkazujú na bývalú hlavnú štátnu radkyňu expremiéra Roberta Fica – Máriu Troškovú. Tá mala kedysi vzťah s Antoninom Vadalom.

 

Je verejne známe, že tu bol súkromný vzťah medzi týmito dvomi osobami. Ak tu bol súkromný vzťah, tak čo je mňa do toho,reagoval na prepojenie Vadalu a Troškovej svojho času premiér Robert Fico.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1604 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)
Policajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetíPolicajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetí
Jazdené nemeckým dôchodcom do kostola, tomu nemôže uveriť nikto. Peter z Volant.tv radí, ako si má mladý Slovák vybrať prvé autoJazdené nemeckým dôchodcom do kostola, tomu nemôže uveriť nikto. Peter z Volant.tv radí, ako si má mladý Slovák vybrať prvé auto
VIAC

 

Podobnosť so slovenskou realitou sme mohli vidieť aj pri scéne, kedy sa premiér so svojou radkyňou dohaduje o tom, či bude prítomná na stretnutí s nemeckou kancelárkou Merkelovou. V skutočnosti sa stretnutia Roberta Fica s kancelárkou Angelou Merkelovou v roku 2017 zúčastnila aj Mária Trošková.

 

Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít
Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít Zdroj: TV JOJ

 

Minister vnútra alias Fúzatý (Róbert Kaliňák)

Ministra vnútra v prvej sérii stvárňoval moderátor Pavol Michalka podobajúci sa na bývalého ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Tvorcovia ho však v 2. sérii vymenili za Gregora Hološka. TV JOJ ako dôvod uviedla, že sa rola ministra vnútra rozrástla, a preto potrebovali na pľaci skúsenejšiu osobu.

 

Ozvali sa nám Vietnamci, dlhujeme im službu,“ prehlásil v seriáli Fúzatý, čím scenáristi jednoznačne narážali na kauzu únosu Vietnamca vládnym špeciálom (bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zapojenie Slovenska odmieta). A kto posvätil celú akciu? No predsa seriálový premiér prezývaný ako Šéf. 

 

Minister vnútra sa ihneď v prvej časti stal obeťou vyhrážania Voznera, ktorý sa snaží svoju upadajúcu moc udržiavať vyťahovaním špiny. V tomto konkrétnom prípade pri masáži na ministra vnútra vytiahol zmluvu na dodávku zbraní.

 

 

Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít
Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít Zdroj: TV JOJ

 

Marián Vozner alias Brucho (Marian Kočner)

Marian Kočner je v súčasnej dobe v prípade úmrtia Jána Kuciaka a jeho snúbenice obvinený z objednávky dvojitej vraždy. Cez údajnú komunikáciu prostredníctvom Threemy mal Kočner mimo iného hovoriť aj o ovplyvňovaní sudcov, vyšetrovateľov či prokurátorov. A seriálová verzia menom Vozner nie je v danom ohľade o nič lepšia. Zahráva sa rukou zákona, ale zároveň aj s politikmi.

 

Ešte pred vraždou Jána Kuciaka dal Marian Kočner bývalým novinárom a SIS-károm Petrom Tóthom sledovať novinárov, ako Marek Vagovič, Adam Valček, Ján Kuciak a ďalších. Po seriálovej komunikácii cez telefón, kedy sa Vozner vyhrážal slovami Aj ja si začnem zháňať informácie – o vás, o vašej matke, vašom otcovi, o vašich súrodencoch“, sme mohli vidieť, že Vozner podobne ako Kočner sleduje svojich potenciálnych nepriateľov. Fotografie vytipovaných osôb hovorili za seba.

 

Zo slovenských reálií, a to konkrétne z Threemy, tvorcovia seriálu čerpali aj v momente, kedy Vozner pred  zrkadlom prehlásil „Ave, ja!“. Tým odkazovali na údajnú komunikáciu medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou (podľa prokuratúry objednala vraždu Kuciaka), kedy ho zdravila slovami „Ave Ty“, na čo jej odpísal „Ave Ja“.

 

Vozner si mal podľa najnovšej časti objednať vraždu novinára Paľa z Aktualít (inak povedané seriálového Jána Kuciaka). Za smrť jeho partnerky ale odmietal zaplatiť. Ako to bolo v prípade obvineného Kočnera zatiaľ nevieme, ale spomeňme si, že na miesto činu v seriáli dorazil vyšetrovateľ, ktorý tam nemal čo robiť. Tým zrejme scenáristi poukazujú na bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera spájaného s Bödörovcami, ktorý sa dostavil na miesto činu.

 

Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít
Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít Zdroj: TV JOJ

 

Premiér alias Šéf (Robert Fico)

Pán premiér, kedy sa odsťahujete z bytu podvodníka?“ dotazovala sa jedna z novinárok seriálového predsedu vlády. Táto otázka voči skutočnému, dnes už bývalému premiérovi Robertovi Ficovi, padla skutočne mnohokrát. Práve on totiž býval v komplexe Bonaparte patriacemu odsúdenému podnikateľovi Ladislavovali Bašternákovi.

 

Nasledujúca otázka na jeho údajný milenecký vzťah so štátnou radkyňou však pána premiéra rozzúrila natoľko, že novinárov označil za obyčajné predajné protislovenské prostitútky.

 

A áno, aj v tomto prípade seriálový štáb priamo čerpal zo skutočnej udalosti, a to konkrétne z vyjadrenia Roberta Fica. Nahnevaný seriálový premiér sa po svojej tvrdej reakcii reportérom otočil chrbtom a išiel si na oslavu Slava Kučeru, ktorý je švagrom seriálového policajného prezidenta Haspru, a teda ich postavy môžeme prirovnať k bývalému prezidentovi PZ SR Tiborovi Gašparovi a majiteľovi bezpečnostnej firmy Bonul Miroslavovi Bödörovi.

 

Ján Kuciak mimochodom v skutočnosti vo svojom článku upozornil na to, že firmy personálne prepojené s Norbertom Bödörom (synom Miroslava) získali rôzne štátne zákazky a dotácie.

 

 

Takmer identickú citáciu zo slov Roberta Fica použili tvorcovia aj pri scéne, kedy sa v seriáli počas oslavy premiér zabával so svojou milenkou Majkou. Robert Fico novinárom z Denníka N povedal neotravujte, tu sme pri žatve“, no v seriáli zaznela trochu vulgárnejšia verzia, a to konkrétne neotravujte, tu sme pri tr*kaní.

 

Pokiaľ by ťa zaujímalo, prečo premiéra zo Za sklom všetci prezývajú Šéf, možnú odpoveď ti dá opäť údajná komunikácia v Threeme, kde Kočnera prezývali práve spomínaným pomenovaním. 

 

Najdôležitejšie je mať GP. A na to musíš šéfa presvedčiť ty! Je šéf uzrozumený s tým, že nového treba zvoliť ešte pred koncom tejto vlády? Verím, že v tomto sme zajedno, písal v údajnej komunikácii Kočner. Scenár Za sklom mal ale podľa tvorcov vzniknúť ešte pred únikom Threemy, a tak môže byť označenie „Šéf“ iba úsmevne náhodne.

 

Seriál na záver druhej časti jasne vychádzal taktiež z tlačovej konferencie bývalého premiéra Fica, bývalého ministra vnútra Kaliňáka a exprezidenta PZ SR Gašpara. Na tlačovú konferenciu s miliónom eur na stole si určite ešte pamätáš.

 

Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít
Za Sklom ako odraz slovenskej reality. Kapitán alias Rigoróz či vražda novinára z Aktualít Zdroj: TV JOJ

 

Nová séria nám okrem mnohých, takmer na vlas podobných situácií s realitou, ktoré sme si už spomenuli, priniesla aj zmienku o predsedovi SNS. V Za sklom bola osoba Andreja Danka označená za Kapitána alebo Rigoróza, ktorému pomaly padajú percentá, ale premiér ho ešte na istý čas potrebuje. 

 

Prezývka je v tomto prípade pomerne jasná. Predseda Národnej rady Slovenskej republiky je totiž mimo iného známy aj svojou hrdosťou na hodnosť kapitána v zálohe. A čo sa týka prezývky Rigoróz, je viac než jasné, že scenáristi odkazujú na posudok Dankovej rigoróznej práce, ktorá bola označená za plagiát.

 

Tvorcovia v tretej sérii pristupujú k divákovi ako k malému dieťaťu a cely čas ho ťahajú za ručičku. Pokiaľ by si si nebol istý, kto je v seriáli kto, ihneď v ďalšej scéne si pre teba určite pripravia verejne známu hlášku niektorého z politikov alebo spracovanie význačnej udalosti, o ktorej široká verejnosť už dozaista počula.

 

Preto môže mať množstvo divákov pocit, že tvorcovia nie sú slovenskou realitou inšpirovaní, ale v mnohých smeroch ju prakticky kopírujú. A to začína byť už po druhej epizóde pomerne otravné.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: TV JOJNáhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok / JOJ Tagy: za sklom
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.