Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. júna 2019, 13:47
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

10 vecí, ktoré by si nemal robiť vo verejnej doprave, lebo lezieš ostatným na nervy

ZAUJÍMAVOSTI MHD
Uložiť Uložené

Obzvlášť v lete je cestovanie v MHD trochu kritickejšou témou. Ak budeš dodržiavať nasledujúce pravidlá, všetkým sa bude v hromadnej doprave existovať oveľa príjemnejšie.

Cestovanie vo verejnej doprave je pre mnohých výhodnejšie a v skutočnosti aj rýchlejšie a ekologickejšie, ako každý deň cestovať do práce autom. Teda, samozrejme, ak ti to logistika dovoľuje. 

Cestujúci sa však dostávajú do užšieho sociálneho a fyzického kontaktu ako bežne na ulici, keďže zdieľajú malý priestor, ktorý často vôbec nepripomína ideálne podmienky. Aj preto je dôležité uvedomiť si, že väčšinou nie si v autobuse, trolejbuse alebo električke sám a je treba byť ohľaduplný voči ostatným. 

Ak budeš dodržiavať nasledujúce pravidlá, zjednodušíš pobyt v MHD sebe aj všetkým ostatným v tvojom okolí. Ide pri tom o drobnosti, ktoré neznížia tvoj komfort a zároveň urobia zo zdieľaného dopravného prostriedku príjemnejšie miesto.  

Neotváraj okná, keď je zapnutá klimatizácia

Úplne jednoduché a zároveň veľmi logické. Nikto to nerobí ani v aute ani v budove, tak prečo by sme mali v dopravných prostriedkoch? Jasné, keď okno otvoríš, na pár sekúnd možno budeš mať pocit, že ťa vánok schladí. Keď je však vonku 30 stupňov, určite si neužiješ ani ten vietor. Mysli na to, že sa vezieš v dopravnom prostriedku, ktorý je v prevádzke niekoľko hodín a keď sa stihne vychladiť klimatizáciou pred otvorením okien, bude sa lepšie cestovať všetkým. 

8 vecí, ktoré by si nemal robiť vo verejnej doprave, lebo lezieš ostatným na nervy
8 vecí, ktoré by si nemal robiť vo verejnej doprave, lebo lezieš ostatným na nervy Zdroj: TASR - Marko Erd

Vypeckovaná hudba v slúchadlách, ktoré netesnia

Zdravíme všetkých majiteľov slúchadiel KOSS Porta Pro. Každý má rád iný hudobný žáner a naozaj málokto chce počúvať 20 minút hlučný a nezrozumiteľný prejav tvojho obľúbeného interpreta. Riešenia sú pri tom hneď dve, kúp si kvalitnejšie slúchadla, ktoré tesnia alebo si to daj proste pri nastupovaní do MHD tichšie. A ako zistiť, že máš hudbu hlasno a všetci ju počujú? Stačí sa poobzerať, určite ti to dajú najavo pohľadom. 

Netlač sa ku dverám

Všetci raz potrebujú vystúpiť. Nie je však potrebné pripravovať sa na to ako na obrovský manéver. Keď dopravný prostriedok zastane, opustíš miesto, kde si stál alebo sedel a namieriš si to k dverám.

V plnom autobuse počas jazdy naozaj nikto neocení, keď za zrazu rozhodneš presúvať ku dverám. Ľudia sa držia, ty od nich chceš, aby sa na chvíľu pustili a dúfali, že práve šofér nebude obchádzať výmol alebo prudko brzdiť. K dverám sa netlač ani vtedy, keď práve nevystupuješ.

Nestoj s ruksakom na chrbte 

Toto upozornenie už nájdeš aj priamo v niektorých autobusoch a trolejbusoch a má úplne jednoduché vysvetlenie – zavadziaš. Možno si to ani neuvedomuješ, ale pri otáčaní s ruksakom narážaš do iných ľudí a keď je dopravný prostriedok preplnený, namiesto tvojej tašky by sa mohol zmestiť další človek. Zároveň je to aj dobrá bezpečnostná prevencia, keďže z prístupnejšieho vrecka na ruksaku by ti mohlo niečo zmiznúť bez toho, aby si to cítil.

Nestoj v zóne pre kočíky a vozíčkarov

Tak isto nemáš čo hľadať v zóne, pre mamičky a vozíčkarov. Je to rovnaký základ správania sa vo verejnej doprave ako to, že pustíš sadnúť staršieho človeka, tehotnú ženu alebo ženu s dieťaťom, ktorej už na prvý pohľad uľahčíš cestovanie. Samozrejme, keď sa ty sám necítiš v zdravotne na to, aby si celú cestu stál, pokojne to povedz a skús poprosiť niekoho iného, kto by to mohol urobiť.   

8 vecí, ktoré by si nemal robiť vo verejnej doprave, lebo lezieš ostatným na nervy
8 vecí, ktoré by si nemal robiť vo verejnej doprave, lebo lezieš ostatným na nervy Zdroj: imhd.sk

Nevykladaj si nohy na sedačky oproti

Ani nikam inam. Určite nemôže byť problém prepraviť sa bez toho, aby bolo nutné niečo zašpiniť. Mysli na to, že si na to miesto niekto môže sadnúť s čistými bielymi nohavicami alebo to môžeš byť o pár dní aj ty sám.

Prehnané prejavy lásky

Naozaj by tá slintavá pusa nevydržala ešte päť minút a musíte sa navzájom držať za zadky, aby ste nespadli? Snáď nie je potrebné vysvetľovať, prečo je neslušné prehnane si prejavovať lásku na verejnosti, no predsa asi budeme musieť. Vy sa síce cítite ako v romatickom filme, legendárna scéna z Titanicu alebo niečo podobné, z pohľadu pozorovateľa vyzeráte ako v úvode do lacného porna. 

Hlasný prejav

Horšie sú reči opitých ľudí, hlasný prejav však dokážku mať aj triezvi ľudia, ktorí nevedia odhadnúť tón hlasu. Väčšinou stačí upozornenie, nedávno sme však čítali o prípade, kedy po napomenutí skupina mužov zbila manželský pár. Dvaja z nich sú už za mrežami a hrozí im niekoľko rokov väzenia. V tejto súvislosti je treba si uvedomiť, že by si sa nemal báť zastať človeka v MHD, ktorému je akýmkoľvek spôsobom ubližované. 

Hlasný prejav sa týka aj telefonovania. Riešiť v preplnenej MHD osobný život alebo pracovné záležitosti je naozaj neslušné a lepšie je jednoducho zdvihnúť a povedať, že zavoláš späť o pár minút.

Odporúčané
Útočníci z bratislavskej MHD mali mať len 18 rokov. Polícia obvinila prvú dvojicu mladíkov Útočníci z bratislavskej MHD mali mať len 18 rokov. Polícia obvinila prvú dvojicu mladíkov 3. júna 2019, 11:07

Zazeranie

Ak robíš niečo z bodov vyššie a niekto sa na teba mračí, je to znak toho, že robíš niečo zle a mal by si prestať. Nájdu sa aj takí, ktorí si cestovanie v autobuse alebo električke krátia pozeraním sa na to, čo robia ostatní. Úplne najhoršie je, keď venuješ pohľad niekomu, kto sa od ostatných akýmkoľvek spôsobom odlišuje. 

Obsadzovanie vedľajších miest taškami

Jedna vec je sadnúť si v prípade dvoch prázdnych sedačiek na tú, ktorá je bližšie k uličke a nechať tú pri okne voľnú. Oveľa viac ľudí nahneváš, keď ju obsadíš taškou. Kúpil si svojej taške lístok? Alebo sa bojíš, že si prisadne človek, ktorý ti práve nebude vyhovovať? Nech je už motivácia akákoľvek, ide o jeden z najarogantnejších prejavov, aké môžeš v MHD predviesť. 

Domov
Zdieľať
Diskusia