Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. januára 2019, 10:40
Čas čítania 0:00
Richard Balog

Zmes rocku a rapu, elektronika, ale aj kvalitný pop. 10 interpretov, ktorých sa oplatí sledovať v roku 2019

Zmes rocku a rapu, elektronika, ale aj kvalitný pop. 10 interpretov, ktorých sa oplatí sledovať v roku 2019
Zdroj: @ellamai/ @grandson
HUDBA
Uložiť Uložené

Tipy na hudbu, ktorú by si počas najbližších 12 mesiacov nemal prehliadať.

Milujeme hudbu, a to nielen rapový žáner, ako si myslia mnohí čitatelia, ale hlavne jej pestrosť a globálnu silu. Len máloktoré odvetvie totiž dokáže spoločnosť spájať alebo naopak polarizovať v takom merítku ako hudba.

Dnešný článok bude skôr druhou verziou, keďže sme sa rozhodli priblížiť 10 hudobníkov, ktorí stoja za pozornosť počas roku 2019. Tentokrát opustíme aj komfortnú zónu a predstavíme si interpretov taktiež mimo spomínaný rapový žáner a tým nemyslíme len r&b.

Okúsime taktiež vody austrálskej elektroniky, nápaditej zmesy rocku a rapu či kvalitný pop, ktorého je málo, avšak netreba ho zatracovať. Dôvod veľmi rýchlo zistíš aj sám a nebudeš k tomu potrebovať viac ako jednu skladbu.


grandson

Každý, kto sa aspoň trochu vyzná, tak vie, že Toronto je aktuálne najväčšou liahňou hudobných talentov, a to nielen vďaka dvojici Drake a The Weeknd.

Z rovnakého mesta pochádza taktiež vyššie menovaný hudobník, ktorý sa skrz svoje diela nebojí vyjadrovať k politickej situácii a výborne pritom kombinuje prvky rocku s rapom, čo znie vskutku skvelo.

RUFUS DU SOL

Austrálska trojica venujúca sa elektronickej hudbe je na scéne od roku 2010, ale nárast popularity zaznamenali až koncom toho minulého.

Album nesúci názov Solace vyšiel pod vydavateľstvom Sony Music a ihneď sa dostal na 2. priečku domáceho rebríčka a záujem začínal prichádzať aj spoza hraníc. Takmer 42 minút trvajúce dielo obsahuje okrem iného taktiež skladbu Underwater, ktorú nájdeš aj nižšie.

Skupina je jasným dôkazom toho, že kvalitná práca skôr či neskôr dokáže vyplávať na povrch.

Octavian

Chlapec, ktorý počas londýnskej olympiády v roku 2012 nemal strechu nad hlavou, dnes tvorí diela vymykajúce sa genericky produkovanému rapu.

Drakeom podporovaný umelec mieri do výšin a nás to neprekvapuje, keďže na scénu prišiel s niečim, čo v Británií chýbalo. Tým nemyslíme len pomalšie tempo alebo frázovanie či texty, ale celkový prejav a príbeh.

Summer Walker

Pri pomalších melódiách ešte chvíľku pobudneme vďaka atraktívnej speváčke, ktorá počas krátkej kariéry robila na turné doprovod slávnejšiemu kolegovi 6lackovi.

Vychádzajúca R&B hviezdička z Atlanty sa hudbe síce venuje už dlhé roky, avšak preraziť sa jej podarilo až po 30. narodeninách, a to konkrétne albumom Last Day of Summer. Ako väčšina žien, tak aj štíhla tmavovláska si potrpí na romantiku a záležitosti s ňou spojené, čo sa odráža taktiež v mnohých textoch a videoklipoch.

Zaujímavosťou je, že Summer sa objavila aj v klipe na skladbu Gold Digger od dvojice Kanye West a Jamie Foxx.

Flipp Dinero

Pomerne čerstvo 23-ročný interpret, ktorého do pozornosti dostal hráč amerického futbalu Odell Beckham Jr., reprezentuje východné pobrežie a ide mu to viac ako dobre.

Flipp v sebe nezaprie svoje haiťanské korene a jeho hudba sa tak nesie na rytmickejších vlnách, pričom atmosféru dotvára ťahavými refrénmi, ktorých stále nemáme dosť. Ak avšak očakávaš nekompromisné rýmy a tvrdosť príznačnú pre ulice New Yorku, tak budeš sklamaný.

City Girls

Ženský rap sa teší čoraz väčšej popularite a najmä vďaka interpretkám ako Cardi B či ostrieľanejšej Nicki Minaj získava aj rešpekt medzi väčšinou mužských kolegov.

Na populárnu vlnu skúša naskočiť množstvo mladých dievčat, avšak len zlomok z nich dokáže zaujať. To však neplatí o dvojici zo slnečného Miami, ktorú si mohol zaregistrovať aj v Drakeovom virálnom hite In My Feelings.

10 nepretržitých týždňov na špici hitparády Billboard Hot 100 sa podpísalo aj pod ich posun a prakticky hneď nato vydali album Girls Code, na ktorom figurovali napríklad Lil Baby alebo vyššie spomínaná Cardi B.

Normani

V minulom roku akoby sa roztrhlo vrece s talentovanými R&B speváčkami, čoho jasným dôkazom je bývalá členka Fifth Harmony. Ďalšia rodáčka z trapom ovplyvnenej Atlanty má nezameniteľný hlas a po zhliadnutí živého vystúpenia s kapelou si ju určite zamiluješ.

22-ročná snedá kráska navyše stihla vydať aj krátke EP s producentom Calvinom Harrisom, čo jasne svedčí o jej kvalitách.

Alec Benjamin

Ako sme poznamenali už v úvodnom texte, tak kvalitného popu, respektíve počúvateľnej rádiovej hudby vzniká strašne málo, pričom práve spevák a skladateľ prirovnávaný k Jonovi Bellionovi má potenciál zaujať masy.

Príkladom môže byť práve singel Let Me Down Slowly, ktorý má na Youtube k dnešnému dňu necelých 20 miliónov zhliadnutí. Hlavnými charakteristickými prvkami autora zo štátu Arizona sú jemnosť hlasu a nenútený prejav, vďaka čomu nebudeš premýšľať nad rýchlym preladením stanice alebo prepnutím ďalšej skladby.

YBN Cordae

Zoskupenie YBN (Young Boss N*ggaz) je fanúšikom novej vlny rapu určite dobre známe, a to najmä asi kvôli Nahmirovi, ktorého sme spomenuli napríklad medzi najväčšími skokanmi za rok 2018.

Najbližších 12 mesiacov by avšak obdobný úspech mohol dosiahnuť jeho tímový kolega Cordae. Mladý raper je podľa vlastných slov ovplyvnený hlavne tvorbou starších kolegov typu Nas, JAY-Z, Kendrick Lamar či zosnulým BIG L, čo do značnej miery badať aj na jeho tvorbe. Rozhodne Cordaemu venuj chvíľku času.

Ella Mai

Postupne sme sa dostali až na samý záver článku, kde nájdeme pop/r&b zástupkyňu Veľkej Británie podpísanú pod 10 Summers Records slávneho DJ Mustarda.

Známy autor desiatok veľkých hitov takmer výhradne ošéfoval taktiež debutový album mladej Londýnčanky, ktorý bol klasifikovaný ako zlatý za viac ako 500-tisíc predaných kusov. Nižšie si môžeš vypočuť skladbu Trip práve z nosiču s názvom Ella Mai, ktorý odzrkadľuje život aktuálne už obyvateľky NY.

Honorable Mentions

Klobúk dole musíme zložiť taktiež aj mnohým ďalším interpretom, ktorí sa do dnešného zoznamu síce nezmestili, ale ich hudba je zaujímavá a veríme, že ich čaká nielen skvelý rok 2019, ale i kariéra. Za všetkých môžeme spomenúť mená ako RUEL, Bri Steves, King Princess, CupcakKe alebo Rico Nasty.

Anketa:
Ktorý z nami vybraných interpretov ťa zaujal najviac?
grandson
RUFUS DU SOL
Octavian
Summer Walker
Flipp Dinero
City Girls
Normani
Alec Benjamin
YBN Cordae
Ella Mai
grandson
25 %
60 Hlasov
RUFUS DU SOL
8 %
19 Hlasov
Octavian
9 %
22 Hlasov
Summer Walker
3 %
8 Hlasov
Flipp Dinero
10 %
25 Hlasov
City Girls
3 %
6 Hlasov
Normani
7 %
17 Hlasov
Alec Benjamin
9 %
22 Hlasov
YBN Cordae
13 %
31 Hlasov
Ella Mai
13 %
30 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia