Aj keď máme leto v plnom prúde, nasledujúce dni hlási predpoveď počasia ochladenie a pomerne oblačno, rovnako ako dnes. Keď si letel už lietadlom, pravdepodobne si zažil, keď lietadlo prechádza cez oblaky a ty vidíš rôzne druhy formácií, tvarov a veľkostí
Aj keď máme leto v plnom prúde, nasledujúce dni hlási predpoveď počasia ochladenie a pomerne oblačno, rovnako ako dnes. Ak si už niekedy letel lietadlom, pravdepodobne si zažil ten moment, keď lietadlo prechádza cez oblaky a ty vidíš rôzne druhy formácií, tvarov a veľkostí oblakov. Aj nasledujúce dni možno uvidíš niektoré z dole uvedených druhov mračien, ale tentoraz budeš múdrejší. Spomeň si, alebo priamo otvor článok a nájdi svojho "kamaráta" v nasledujúcich obrázkoch. Aj keď, pravdupovediac, väčšinu z nich v našich končinách nikdy neuvidíš - ale to nemení na fakte, že sú to skvelé fotografie prírody!
Lenticular clouds / Lentikulárne mraky / Altocumulus lenticularis
Lentikulárne mraky, alebo ich latinským názvom pomenované Altocumulus lenticularis sú oblaky oválneho tvaru, ktoré sa tvoria vo vysokých výškach, kolmo na smer vetra a sú pomerne nepohyblivé. Kvôli ich tvaru boli mnohokrát pomýlené s neidentifikovatelnými lietajúcimi objektami, ktoré poznáš pravdepodobne pod anglickou skratkou UFO. Tvoria sa zväčša pri pohoriach, kde prúdi vlhký a ťažký vzduch.
Undulatus asperatus
Nasledujúce mraky vyzerajú naozaj strašidelne a väčšina ľudí by sa pravdepodobne skryla do obydlí miesto grilovania vonku, no pravda je taká, že sú v skutočnosti neškodné. Zväčša sa objavujú buď po búrkach alebo ráno, prípadne na obed nad veľkými rovnými územiami a následne zmiznú bez formovania búrky alebo iného prejavu hnevu.
Doslovný latinský preklad nočných oblakov (nocticulent) znamená nočná žiara. Na našom území ich pravdepodobne neuvidíte. Na to, aby ste ich videli by ste museli ísť značne na sever alebo na juh, medzi 50. a 70. stupeň obratníka. Oblaky sú v podstate kryštáliky ľadu odrážajúce svetlo slnka, ktoré je za horizontom, pričom vaša aktuálna poloha alebbo nižšie vrstvy atmosféry sú v tieni zeme. Sú to najvyššie oblaky v atmosfére, ktoré sa vyskytujú vo výškach 76 až 85 kilometrov nad zemou. Sú značne zriedkavé a ich tvorba sa pripisuje ku klimatickým zmenám na zemi. Pred rokom 1885 neboli ešte zaznamenané.
Tento jav, nazývany Diera v oblakoch, alebo dierový oblak, je v podstate veľká oblúková medzera v štruktúre oblakov. Tieto formácie vznikajú, keď teplota vody v oblakoch klesne pod bod mrazu, ale podmienky nie sú vhodné na nukleáciu častíc (fyzikálno-chemická reakcia, tvorba kryštálov ľadu z vody).
Taktiež známy ako Mammatocumulus, vo voľnom prekľade niečo ako "prsný oblak", čo asi vyplýva z jeho tvaru. Zväčša sa objavujú priamo pod vrstvami iných formácií a druhov oblakov. Musí to byť zvláštny pocit, vstať z postele, pozrieť sa hore a uvidieť zástup prsných oblakov.
Wave clouds
Wave clouds dostali názov taktiež po svojom vzhľade pripomínajúci rozvlnenú hladinu. Vytvárajú sa zväčša nad alebo v blízkosti pohorí, keď sa vzduch prúdiaci cez vrchy pohybuje v tvare vlny, čo nie je viditelné pre naše oči. V prípade, ak je vzduch dostatočne vlhký, toto vlnenie sa "zachytí" a následne zobrazí časť tohto vlnenia.
Dúha v okolí oblaku
Naozaj zriedkavý fenomén, keďže aj pri občasnom výskyte tohto javu sú farby zväčša jemné. Ale môžu byť aj naozaj živé, ako napríklad vidíte na obrázku nižšie. Dúha okolo oblaku vzniká podobným spôsobom ako bežná dúha. Oblak musí byť naozaj tenký, najjasnejšie farby vznikajú z takmer priehladných oblakov s konzistentnou hustotou, ktoré obsahujú kvapky vody rovnakej veľkosti odrážajúce a rozbíjajúce slnečné lúče.
Zrolované oblaky
Mračná rúrového tvaru v nízkych výškach, oddelené od ostatných oblakov. Tieto oblaky môžu vyvolať pomerne strašidelný efekt, keď sa so svojou veľkostou pohybujú jedným smerom konzistentnou rýchlosťou a nemenia vôbec svoj tvar. Zväčša sa vyskytujú pri pobrežných oblastiach s pohoriami.
Shelf cloud
Podobný predchádzajúcemu oblaku, ba možno ešte strašidelnejší. Tieto oblaky sú polkruhového tvaru a nachádzajú sa na okrajoch iných formácii oblakov, zväčša búrkových. Keď uvidíte podobný úkaz, radšej bežte domov a pozatvárajte okná. Človek si pri tomto spomenie na filmový Deň nezávislosti a už zháňa Willa Smitha.
Pyrocumulus
Pyrocomulus, alebo ohňový oblak je spájaný s ohňami alebo vulkanickou činnosťou, ale objavuje sa aj mimo týchto dvoch javov. Vzniká rýchlým a silným ohrievaním vzduchu z povrchu - napr. vulkánu. Objavujú sa pri veľkých lesných požiaroch, erupciách vulkánov, alebo pri priemyselných činnostiach generujúcich teplo. Detonácia atómovej bomby v atmosfére taktiež produkuje Pyrocumulus v tvare hríbu, ktorý vzniká rovnakým mechanizmom.
Vlnové oblačné medzery
Actinoform clouds
Veľké oblaky môžu nadobúdať veľkosť aj cez 300 kilometrov od jedného konca ku druhému, takže voľným okom nie su viditelné. Pri spájaní týchto oblakov sa vytvárajú takzvané vláčiky (Mesoscale convective system), kde spoločne môžu nadobudnúť dĺžku takmer 2000 kilometrov.
Polárne stratosferické oblaky
V skrátenom tvare PSC sú oblaky, ktoré sa objavujú vo výškach 15 až 25 kilometrov nad zemou hlavne počas polárnej zimy. Toto obdobie je charakteristické vďaka extrémne nízkym teplotám a nízkej vlhkosti vzduchu, čo nepriaznivo vplýva na tvorbu oblakov, ale napriek tomu sa rôzne formy môžu objaviť. Aj kvôli týmto oblakom sa zväčšuje ozónová diera, keďže priaznivo vplývajú na chemické reakcie, ktoré vytvárajú plyny ničiace ozonovú vrstvu.
Pileus
Pileus, alebo šatkový mrak je malý, horizontálny oblak (na obrázku konkrétne biela časť), ktorý vzniká nad inými oblakmi, dodávavajúc efekt šálu, šatky alebo kapucne. Vzniká následkom silných zmien tlaku a vlhkosti vzduchu.
The Morning Glory
Ďalší z naozaj zriedkavých úkazov, čo sa oblakov týka. Nie je možné predpovedať ich výskyt, ale najčastejšie sa vyskytujú pri zálive Carpentaria na severe Austrálie, od septembra do stredu novembra, keď šanca, že uvidíte tento oblak skoro ráno, sa pohybuje okolo 40%. Táto formácia môže byť dlhá klľdne aj 1000 kilometrov, vysoká 1 až 2 kilometre a nachádzať sa môže vo výške iba 100 až 200 metrov nad zemou. Niekedy môžete vidieť iba jeden "zrolovaný" oblak, alebo ich nasleduje až 8 za sebou. Môžú sa pohybovať rýchlosťou až 60km/h.
Zdroj: wikipedia.org, twistedsifter.com
Nabudúce, keď uvidiš zaujímavý oblak, spomeň si na tento článok!