Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. júla 2017, 15:08
Čas čítania 0:00
František Kulhánek

Anna Chapman: Neúspešná ruská špiónka prezývaná aj ako „agentka 90-60-90“, ktorá sa po odhalení stala celebritou

ZAUJÍMAVOSTI RUSKO ŠPIONÁŽ VLADIMIR PUTIN
Uložiť Uložené

Odhalenie ju vynieslo do výšin ruských oligarchov a významných pohlavárov.

Pri slove špión sa azda väčšine z nás vybaví vždy pripravený profesionál s neúprosným pohľadom a atletickou postavou, ktorý má každú svoju akciu pripravenú do najmenšieho detailu. A či už chceme alebo nie, vsadil by som sa, že každý automaticky pomyslí buď na ruského, alebo amerického špióna. Pri tomto stereotype zostaneme, nepôjde však o ruského špióna, na akého sme zvyknutí z Hollywoodu. Anna Chapmanová, alebo tiež prezývaná „Agent Glamour“ alebo „Špionka 90-60-90“, nebola práve ukážkovou pracovníčkou tajných služieb. Jej nešikovnosť v dodávaní informácií si ale vykompenzovala s duchom modelky, podnikateľky, celebrity a političky, ktorými sa stala po tom, čo bola ako ruská špiónka pri svojej práci odhalená. Práve odhalenie ju totiž vynieslo do výšin ruskej aristokratickej spoločnosti.

 

Minulosť Anny Chapmanovej je príznačná tým, čomu sa rozhodla na prelome tisícročí venovať. O jej detstve a postupnom sa prepracovaní medzi tajnú službu totiž nie sú spísané práve dlhé biografické texty. Známe je len to, že už od narodenia mala o život postarané. Na svet prišla ako Anna Kuščenková v roku 1982 do vysokopostavenej rodiny. Otec zastával funkciu sovietskeho diplomata, mama bola vynikajúca matematička. Slušné zázemie a vzdelaní rodičia jej tak poskytli priestor aj na vysokoškolské štúdium. Konkrétne malo ísť o ekonomickú univerzitu, ktorú absolvovala s výborným prospechom. Počas nej sa však ako väčšina študentiek z významných ruských rodín vybrala na poznávací pobyt do zahraničia. Veľká Británia jej neučarovala len odlišnými hodnotami, ale aj preto, že si práve tam našla svoju polovičku. Tisícky kilometrov od domova spoznala svoju spriaznenú dušu, aspoň to tak spočiatku vyzeralo. S Alexom Chapmanom sa zoznámila na jednej z mnohých „underground party“. Budúci psychológ dlho neotáľal a čochvíľa boli Alex a Anna svoji. Netrvalo však dlho, kým si Alex pomyslel, že svadba, ktorá prebehla v roku 2002 v Moskve, bola unáhlená. Okrem toho, že bola veľmi aktívna v posteli, o svojej manželke totiž veľa nevedel.

 

Pán a pani Smithovci na britsko-ruský spôsob. To, kde Anna v Británii pracovala, je taktiež zahalené rúškom tajomstva. Jediná firma, ktorá s Annou priznáva pracovné styky, je NetJets Europe. Pracovať u nej však mala iba 3 mesiace. Viacero spoločností z jej životopisu buď nikdy neexistovalo, alebo o nej nemajú žiadne záznamy. Čo ale utkvelo Alexovi v pamäti najviac, bol jeho svokor. V plátkoch viacerých časopisov ho opisoval ako veľmi podozrivého a obozretného muža. „Neustále vyzeral byť obklopený svojimi SBS-kármi. Ku všetkému sa vozil len na veľkých autách značky Land Rover s nepriehľadnými sklami,“ uvádzal. Od Anny sa mal neskôr dozvedieť, že jej otec je bývalým agentom KGB a má styky s mnohými vplyvnými ľuďmi z celého Ruska. Alex ich vzťah prirovnával k vzťahu podriadeného a nadriadeného. Anna bola totiž vždy ochotná svoje potreby obetovať v prospech tých otcových. „Mal nad ňou totálnu moc,“ vyjadril sa bývalý manžel.

Odporúčané
Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) Pýtali sme sa Slovákov, kto začal vojnu na Ukrajine (Reportáž) 10. augusta 2023, 14:16

Ich manželstvo sa začalo po pár rokoch rúcať práve kvôli jej nadmernej odovzdanosti otcovým aktivitám. Vďaka svojmu otcovi sa však zoznámila s vplyvnými ruskými podnikateľmi a politikmi, s ktorými manžela odmietala zoznamovať. V okamžiku sa stala extrémne vysadená na peniaze a majetok. Priateľská a prívetivá Anna sa zmenila na arogantnú a povýšeneckú dcéru vplyvného otca. V roku 2006, keď je už jej správanie neúnosné a obaja majú odlišné body záujmu, sa pár rozvádza. Tri roky po rozvode sa Anna vydáva do svojej najnenávidenejšej krajiny, aby tam rozbehla svoje nové podnikateľské plány. V USA sa jej na počudovanie vedie viac než dobre. Medzi newyorskú smotánku zapadla bez zaváhania. Luxusným bytom, drahými autami a obľubou v módnych značkách sa od tamojších milionárov vôbec neodlišuje. Netrvá dlho, kým si nájde byt na Manhatane, len pár minút cesty od najdôležitejších finančných trhov na svete – Wall Street. A i keď si „blízki“ z jej okolia myslia, že je dcéra bohatých rodičov, čo je aj sčasti pravda, dostupné informácie hovoria, že v tej dobe vykonávala funkciu výkonnej riaditeľky v realitnej spoločnosti so zastúpením po celom svete.

 

Nebola však len zbohatlíckou dcérou a riaditeľkou nadnárodnej spoločnosti. V roku 2010 bola zatknutá políciou a FBI za špionáž. Svojmu pravému zamestnávateľovi v Rusku mala posielať informácie rôzneho druhu. Nanešťastie skrz nezabezpečené bezdrôtové pripojenie, za čo si u členov kontrarozviedky vyslúžila ostrú kritiku a posmešky. Neskôr jej kariéru špiónky prirovnali k veľkému fiasku. „Neurobila nič, čím by pomohla oslabiť USA a posilniť Rusko,“ vyjadrili sa na jej adresu viacerí bývalí agenti. Kto by si pomyslel, že sa po spackanej reputácii vytratí z verejného života, ten sa pletie. Ani jej chabá a krátka cesta špiónky ju totiž neodsunula na vedľajšiu koľaj. Práve naopak, medzinárodným vyzradením sa Anne odštartoval spokojný a zaujímavý život, presne ako svojim agentom Putin sľúbil.

Väčšina bývalých agentov si zvykne prilepšiť o stále miesta v štátnych firmách. Anna sa však dostala po príchode do Moskvy na úplný vrchol. Okrem toho, že dostala štátne vyznamenanie a predviedla sa aj na titulných stránkach viacerých pánskych časopisov (dosť možno ako jediná špiónka), miestna televízia o nej dokonca nakrútila aj dokument. V súčasnej dobe sa venuje národnej politike, za nemalé peniaze ponúka rozhovory či fotenie, v televízii mala pred pár rokmi vlastnú reláciu a svoje meno si už stihla zaregistrovať aj ako obchodnú značku. Aby toho nebolo málo, stala sa aj modelkou a tvárou mnohých produktov od vysokorýchlostného internetu, cez parfumy až po vodku. Na neúspešnú ruskú špiónku celkom závideniahodné nasadenie.

Domov
Zdieľať
Diskusia