Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. júla 2017, 11:36
Čas čítania 0:00
Tomáš Blahuta

Miliardy ľudí majú problém s pitnou vodou. Nová štúdia poukazuje na zlý stav hygieny i alarmujúce čísla

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Každý tretí z desiatich obyvateľov Zeme to nemá s vodou jednoduché.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila na svojom Twitteri infografiku poukazujúcu na stav prístupu ľudí k pitnej vode. Životu dôležitá látka je pre ľudské bytosti, zvieratá i všetko organické na Zemi mimoriadne dôležitá. Avšak s narastajúcim počtom obyvateľov sa zároveň sťažuje jej distribúcia ku každému. Komplikácie navyše spôsobujú aj kruté suchá a horúčavy vysušujúce mnohé oblasti zemegule. Podľa údajov by malo byť teraz vo svete okolo 7,5 miliardy ľudí. Až 2,1 miliardy z nich nemá k pitnej vode vhodný prístup. Samozrejme, niečo piť musia, no častokrát za zdrojmi akej-takej vody musia chodiť priďaleko, poprípade ju pijú z potokov, riek a podobných miest. 

263 000 000 ľudí denne trávi okolo 30 minút zbieraním vody, v čom je zarátaná cesta k zdroju a všetko s ňou spojené. 159 000 000 osôb pije vodu, ako sme spomenuli, z povrchových prírodných zdrojov (rieky, potoky, jazerá, vodné nádrže,...). Príklad - ako keby ste išli teraz kdesi k Váhu a začali z neho pravidelne piť. 844 000 000 jednotlivcov nemá nič podobné umývadlám či iným ľahko dostupným zdrojom potrebnej tekutiny. 4 500 000 000 ľuďom chýba riadne zabezpečená sanitácia, čo je takmer polovica populácie!

S pitím nekvalitnej vody sú spojené samozrejme aj rôznorodé zdravotné problémy. Podľa najnovších údajov WHO až 361 000 detí pod 5 rokov zomrie ročne kvôli chorobám spojených s baktériami. Komplikácie zaznamenáva dnes až 90 krajín sveta a nebudú schopné situáciu riadne riešiť ani do roku 2030. Kvôli zlej situácii si Svetová zdravotnícka organizácia dala za cieľ zlepšiť prístup k pitnej vode, rozšíriť hygienické návyky ako prevenciu či pokračovať v potrebnom vzdelávaní. 

Miliardy ľudí majú problém s pitnou vodou. Nová štúdia poukazuje na zlý stav hygieny i alarmujúce čísla
Zdroj: Michael Lindsey/wikimedia.org

Veríme, že sa im ich plány podaria naplniť.

Domov
Zdieľať
Diskusia