Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 13. 12. 2019 meniny má Lucia

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Hudba - SK/CZ
12
Viktor Kniš
21. apríl 2017, 17:38

Najznámejšie postavy v slovenskom rape, ktoré síce hudbu netvoria, no scéna by bez nich nikdy nebola tam, kde je

V pozadí slovenských interpretov stojí množstvo dôležitých ľudí, ktorí často prispievajú svojou prácou k tomu, aby sa rap v našich končinách rozvíjal.

Viktor Kniš
21. apríl 2017, 17:38
Najznámejšie postavy v slovenskom rape, ktoré síce hudbu netvoria, no scéna by bez nich nikdy nebola tam, kde je
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Za posledných pár rokov sme vám prinesli už doslova stovky článkov o českom aj slovenskom rape, v ktorých sme najčastejšie hodnotili samotnú tvorbu a snažili sa dokázať vám, že tento žáner má v našich končinách svoje čestné miesto. Snáď mi zároveň dáte za pravdu, že práve rap je nielen medzi mladými poslucháčmi skutočne obľúbeným a tiež je fascinujúce sledovať, ako fanúšikovia spoločne so svojimi favorizovanými interpretmi rastú už od začiatkov, čo má za následok skutočnosť, že nejde v žiadnom prípade výhradne o hudbu pre decká. Dovolím si tvrdiť, že veľa domácich interpretov často dokáže posunúť latku veľmi vysoko a ostatní vedia okamžite reagovať a snažia sa ju dobiehať, čo je veľmi príjemné sledovať.

 

Toto všetko je síce pekné, no mám pocit, že konečne nadišiel čas pozrieť sa na túto problematiku aj z trochu iného pohľadu. Slovenský rap totiž zďaleka nie je len o interpretoch a hudobných producentoch, ale možno ešte z väčšej časti o ľuďoch stojacich v jeho pozadí. Ich často veľmi náročná práca prináša úspechy hlavne samotnej komunite a je minimálne tak náročná ako tá, ktorú musí vykonávať priemerný úspešný slovenský raper. O mnohých ste už určite počuli zo skladieb, prípadne ich poznáte zo sociálnych sietí alebo projektov, ktoré najčastejšie sami vymýšľajú a posúvajú tak celý tento žáner na ešte vyššiu úroveň. Postupne si predstavíme osmičku najzásadnejších osobností, priblížime si ich prácu a ja pevne verím, že sa v tomto článku dozviete aj veľa zaujímavostí a v konečnom dôsledku budete mať bližšiu predstavu o tom, ako to celé funguje. Poďme teda na to!

 

Najznámejšie postavy v slovenskom rape, ktoré síce hudbu netvoria, no scéna by bez nich nikdy nebola tam, kde je

 

Mário Bihary

Na Slovensku máme presne dve rapové skupiny, ktoré sa môžu označovať za legendárne vďaka tomu, čo v rámci scény dosiahli. Prvou z nich je H16, no a práve Mário je jedným z mála ľudí, ktorí majú zásluhy na jej úspechoch, keďže stál pri chalanoch prakticky od samotného začiatku. Niektorí si toto meno pamätajú ešte z hosťovačiek, tých však nebolo veľa. Na tvorbu časom zanevrel úplne a prebral primárne menežérsku pozíciu v crew, keďže je pochopiteľné, že ruka v ruke s úspechmi prišli aj záležitosti, ktoré interpret vyriešiť nevie, nedokáže, prípadne na ne nemá čas. Neskôr sa H16 rozhodla vytvoriť si aj label s názvom Spirit Music, o čom ste už určite počuli. V skratke ide o vydavateľstvo zahŕňajúce väčšie množstvo interpretov aj mimo H16, vďak ktorému majú možnosť vydávať svoje albumy. A práve Mário je spoločne s Majkom Spiritom zakladateľom a zároveň hlavou tohto projektu.

 

Aby toho nebolo málo, Mário Bihary je aj Speezyho booking menežérom, organizátorom a promotérom jeho veľkých tour a shows. Tiež je jednym z hlavných organizátorov festivalu Hip Hop Žije, ktorý v aktuálnom roku oslávi už piate narodeniny. Obľúbený rapový sviatok sa každý rok teší obrovskej návštevnosti a stretáva sa na ňom nielen celá československá rapová scéna, ale vždy aj aktraktívni zahraniční hostia. Tých má mimochodom tiež na svedomí práve on. 

 

 

 

Romeo

O Romeovi sme písali ešte prednedávnom v spojitosti so vzácnymi snímkami, ktoré vyhrabal zo starého strateného kufríka a bol ochotný podeliť sa s nami o ne, za čo mu ešte raz veľmi ďakujeme. Už vtedy sme ho bez okolkov označili za legendu zúčastňujúcu sa pri zrode scény a tiež jej najzásadnejších krokov. Romeo je bývalý známy pražský writer a v súčasnosti filmový režisér a producent s veľkým podielom na tom, že je dnes rap tam, kde je. Mnohí snáď viete, že práve tento chalan stojí za prvým slovenským rapovým videoklipom s názvom Dáva mi od Kontrafaktu, ktorý sa dostal aj do televízie a otvoril tak žánru dvere do veľkého sveta. Po jeho uverejnení medzi svetovými skladbami sa táto cesta zapáčila aj ďalším interpetom a zrazu všetci považovali klipy v televízii za prestíž, aj keď dovtedy bola táto forma "komercie" považovaná za neprípustnú.

 

Romeo pôsobí na českosloveksej rapovej scéne dodnes, aj keď je jedným z tých, ktorého prácu bežný fanúšik ocení len málokedy. Vedeli ste napríklad, že spoločne s Mirom Drobným priniesol do kín film Sídliskový sen? Na jeho sociálnych sieťach sme zároveň zaregistrovali, že spoločne s ďalšími jedincami z tohto článku chystá zaujímavý filmový projekt, no to tom vás budeme určite včas informovať. 

 

 

 

 Osťo 

Pevne verím, že medzi našimi čitateľmi sú stále aj tí, ktorí nás registrujú ešte od čias, kedy bol súčasťou Refresheru aj tento pán. Teda približne od roku 2012. Samotný projekt Hip Hop Reality vznikol ešte pomerne dávno, no neskôr prischol tento koncept práve nám a v prvom rade Osťovi, ktorý sa chytil svojej moderátorskej šance a dotiahol to až do súčasnej podoby, kedy dokáže vysielať rozhovory s najaktuálnejšími interpretmi naživo a prakticky odkiaľkoľvek. A zároveň na úrovni a s vopred pripraveným scenárom, čo mu dodáva nádych profesionality, no stále v dostatočne neformálnom šate. Aj keď sa naše cesty s týmto projektom rozišli, stále mu držíme palce a snáď budete súhlasiť, že to robí veľmi dobre. Vďaka nemu sa scéna môže cítiť o niečo viac ucelená, keďže je často dôležitým prostredníkom medzi jeho jednoltivými článkami. 

 

Osťo sa samozrejme popri Hip Hop Reality venuje aj iným projektom a aktivitám. Ako bývalý bboy spolupracuje na organizácii podobných súťaží, čo veľmi ceníme, keďže si pozornosť určite zaslúžia. Za spomenutie určite stojí aj jeho snaha zvýšiť povedomie o tomto elemente hip hopu na základných školách. Okrem aktivít okolo organizovania eventov sa na väčších hudobných udalostiach pod taktovkou H16 či DMS venoval práci hypemana, ktorá síce v našich končinách nie je úplne štandardnou, no jemu sa zatiaľ túto úlohu plniť darí. 

 

 

 

Broko

To víš, že to vybavím. Toto je legendárna veta spájaná práve s človekom známym ako Broko. Ten je však možno pre niekoho skôr známy pod umeleckou prezývkou DJ Popper. Pomerne dlhú dobu bol najbližším človekom Ega a Rytmusa, ktorým robil aj menežéra, keďže aj on pôsobili v rovnakom meste - Piešťanoch. Chalani z Kontrafaktu mali vo zvyku vydávať veľa obrazového materiálu, a tak sme ho často mali možnosť vidieť v ich spoločnosti a vďaka Lokal TV mu prischlo aj pomenovanie Menežeris, kde bol vykreslený ako človek, ktorý dokázal všetko vybaviť. Časom sa však cesty chalanov rozišli.

 

Ešte predtým, ako sa cesty Kontrafaktu a Broka stretli, založil si aj booking agentúru s cieľom organizovať eventy a párty, čo bol však beh na veľmi krátku trať. Zo slovenskej rapovej scény sa pred pár rokmi pravdepodobne navždy vytratil, keďže sa povráva, že sa mu zachcelo viac, ako mu v skutočnosti patrilo.

 

 

 

 

Yaksha

Pravdepodobne najznámejším spomedzi všetkých dnes spomenutých je práve Yaksha. Ten začínal ako DJ v skupine Dramatikz a popri tom skúšal na Slovensku rozvíjať myšlienku predaja streetwear oblečenia, čo ho doviedlo k tomu, aby si otvoril aj slovenskú pobočku vtedy (aj teraz) úspešného obchodu Queens. Neskôr jeho aktivity nabrali ešte trochu iný smer a začal sa venovať organizovaniu rapových akcií prostredníctvom známeho I LOVE PARTY PRODUCTION a práve on stál aj za poslednou tour chalanov z legendárneho Názvu stavby v roku 2013. Pod tento label neskôr nabral svojich vlastných ľudí a postupne začal formovať svojskú myšlienku, ktorá možno trochu od zvyšku scény vybočovala, no aj napriek tomu si našla silnú cieľovku.

 

Za posledné roky sa mu podarilo do Československa priniesť viacero zaujímavých zahraničných mien z nového prúdu a o jeho špecifickom "labeli" FCK THEM budeme pravdepodobne ešte veľmi veľa počuť. Už od spomínaného vláčenia handier na Slovensko v mechoch z českého Queesnu vedel, že k tejto komunite patrí aj móda a v nej sa rovnako angažuje aj dodnes. Za všetko spomenieme značku PAY., do ktorej dokázal obliecť veľa významných osobností nielen zo Slovenska a samozrejme tiež udalosť FASHIONdealã, čo už vlastne predstavovať asi ani nie je potrebné.

 

 

 

Adel

Adel by mal byť veľmi dobre známou osobnosťou pre každého priemerného čitateľa Refresheru, ktorý nás sledoval pred rokom 2015. Človek, stojaci pri zrode najprogresívnejšieho webu pre mladých, vždy veľmi dobre vedel, že je potrebné dávať dôraz aj na kvalitnú hudbu a venovať jej veľkú časť obsahu. Čestný člen Comebackgangu má na konte nielen množstvo článkov o nových aj zabehnutých interpretoch, ale aj rozhovory s kapacitami, o ktorých sa nikdy nikomu v Česku a na Slovensku nesnívalo. Tie sa žiaľ nikdy netešili veľkej pozornosti, no uskutočniť interview s interpretom ako je Big Sean či Thundercat sa nepodarí len tak hocikomu a pokiaľ by sme brali do úvahy len Československo, tak môžem s pokojným svedomím tvrdiť, že toto už nikto nikdy ani nedosiahne. 

 

Okrem nich má na konte aj rozhovory v zásadných momentoch kariéry členov Kontrafaktu, Podzemgangu, PSH a mnoho ďalších, za čo mu určite patrí obrovský rešpekt. Obzvlášť ten s názvom Tak hlboko v rape sme ešte neboli, ktorý minutážou presahuje aj priemerný celovečerný film a mal by byť povinným pre všetkých fanúšikov slovenského rapu. Keď sa však na scéne objavil start-up s názvom Lost od Pil C-ho, práve Adel bol človekom, ktorý ešte v časoch preplnených klubov a príliš krátkej minutáže vystúpení dopĺňal Pilove riadky. A tak je tomu až do dnešného dňa, kedy sa ako hypeman stará o bezproblémový priebeh už vypimpovaných shows.

 

 

 

 

 Lumir

V roku 2001 vznikol prvý portál venovaný elementom výhradne slovenského hip hopu, kde sa dennodenne stretávala malá komunita fanúšikov a fungovala na podstatne inom princípe ako dnes. Práve Lumir bol veľmi dobre známym šéfredaktorom stránky hip-hop.sk, ktorá má na svedomí kariéru mnohých interpretov, aj ked pravdou ostáva, že drvivú väščinu z nich si už mnohí určite nepamätáte, keďže sa svojej šance nechopili dostatočne silno a zapadli prachom. Prípadne za nimi nestáli tak kvalitní ľudia, o ktorých vám tu dnes píšeme. Hip-hop.sk však neostal len pri písaní článkov a zhromažďovaní chalanov v širokých gatiach. Časom, teda konkrétne v roku 2004 sa z neho stalo aj hudobné vydavateľstvo.

 

To dalo možnosť viacerým interpretom a skupinám vydať svoje debutové albumy, a to aj napriek tomu, že skutočný zisk bol pre label len minimálny. Za všetky albumy s releasom pod týmto labelom spomenieme Kvalitný materiál a Čísla nepustia od H16,  3mená 4písmená od L.U.Z.A., Moratón od Mikyho Moru a Originál z dielne A.M.O.. Aj keď bol hip-hop.sk skutočne ambicióznym webom, časom sa našli aj aktuálnejšie stránky a v roku 2014 chalani činnosť oficiálne ukončili. Zaujímavosťou je, že práve na fóre hh.sk sa dalo dokopy jadro redaktorov Refresheru. Čestný shout out a poďakovanie za fungovanie patrí aj Kekelimu a Gashtanovi. 

 

 

Miroslav Gajdoš

Zabudnúť nemôžeme ani na človeka stojacého za projektom ArtAttack.sk. Stránka, ktorá sa primárne venovala a aj keď už len striedmo, no predsa do dnešného dňa venuje graffiti a street artu, taktiež podporovala aj slovenskú rapovú tvorbu. Miro Gajdoš stojí aj za projektom ArtAttack Freestyle Battle, čo bola dlhé roky veľmi uznávaná súťaž spojená s viacerými veľmi dobre známymi menami pôsobiacimi aj v súčasnosti. Veď kto by mohol zabudnúť na legendárne náklady od Strapa, Čistychova, Kaidžasa, Zverkyho či dobrých chlapcov z Mojej reči. A kto vie, koľko chalanov by sa bez nej vôbec nepresadilo.

 

Okrem toho má Miro na svedomí aj hudobné vydavateľstvo Ajlávmjuzik, ktoré ste už určite mali možnosť zaregistrovať, keďže za skoro 10 rokov pôsobenia stihlo vydať viac ako 30 plnohodnotných projektov. Tie zväčša vychádzajú v limitovaných nákladoch pre najskalnejších fanúšikov, no samotný label má dlhodobo ambície nielen doma, ale aj v zahraničí. Pôsobia pod ním zväčša interpreti, ktorí vnímajú hudbu tým tradičnejším spôsobom, a tak je skvelé, že im niekto dokázal vytvoriť takto stabilné zázemie.

 

 

Samozrejme si veľmi dobre uvedomujeme, že toto nie sú jediní ľudia, ktorí prispeli k fungovaniu scény a stáli pri zrode najzásadnejších projektov, prípadne sú do dnes ich tvárami. Aj napriek tomu považujeme za správne vzdať im týmto článkom úctu a poďakovať za všetko, čo pre komunitu spravili. Rovnako by sa k tomu mal postaviť aj každý jeden slovenský rapový fanúšik, ktorý je mimochodom tým ďalším "človekom" a primárne vďaka nemu to tu celé funguje v takých obrovských rozmeroch. Verím, že pre vás toto čítanie bolo prínosom a že si nás zapnete aj nabudúce. Dovidenia!

Tagy: rap
Ohodnoť článok
165
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.