Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
2. februára 2017, 10:53
Čas čítania 0:00
johnnybravo

Hitlerov osobný telefón, ktorý si nosieval všade so sebou, sa chystajú vydražiť za 300-tisíc dolárov. Vzácny predmet si z bunkru odniesol americký vojak

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Predmet, ktorý rozhodoval o ľudských životoch.

Počas druhej svetovej vojny mohli vojaci len snívať o spôsoboch komunikácie, aké máme dnes k dispozícii my, ale telefóny v tej dobe už samorejme existovali a jeden vlastnil aj samotný Adolf Hitler. Červené zariadenie si mal nacistický diktátor brávať všade so sebou, takže ho využíval takmer ako mobilný telefón a nedal naň dopustiť, čo vysvetľuje, prečo sa na konci vojny nachádzalo priamo v bunkri, kde Hitler ukončil svoj život. Momentálne sa ho chystajú vydražiť prostredníctvom spoločnosti Alexander Historical Auctions v americkom Marylande a očakáva sa, že záujemcovia budú ochotní za zaujímavú časť svetovej histórie zaplatiť od 200- do 300-tisíc dolárov.

Hitlerov osobný telefón, ktorý si nosieval všade so sebou, sa chystajú vydražiť za 300-tisíc dolárov. Vzácny predmet si z bunkru odniesol americký vojak
Zdroj: Alexander Historical Auctions

Cesta červeného telefónu do Spojených štátov amerických pritom bola celkom jednoduchá. Jedným z prvých amerických vojakov, ktorí vstúpili do Hitlerovho bunkru, bol Ralph Rayner a hneď po príchode sa dočkal vrelého privítania od oslavujúcich Sovietov. Vojaci sa ponúkli, že mu ukážu interiér bunkru a povodia ho po jednotlivých miestnostiach, pričom pôvodne mu chceli na cestu pribaliť telefón Evy Braunovej, lenže Ralph povedal, že jeho obľúbená farba je červená. Sovieti preto neváhali a priniesli mu rovno telefón samotného Hitlera, ktorý Ralph už neodmietol a odniesol si ho so sebou naspäť domov. Ralph síce zomrel už v roku 1977, avšak jeho syn Ranulf telefón zdedil a teraz sa ho chystá posunúť ďalej. Hlavným dôvodom na jeho predaj je fakt, že cena poistenia takéhoto vzácneho predmetu je pre starého pána príliš vysoká, a tak dúfa, že sa telefón predá do múzea, kde si ho potom budú môcť prísť obzrieť zvedaví návštevníci.

Domov
Zdieľať
Diskusia