Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
19. októbra 2016, 15:46
Čas čítania 0:00
Martin Mičuda

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)

TECH MERCEDES-BENZ
Uložiť Uložené

Trieda E prevzala štafetu od väčšieho S-ka a my sme mali tú česť okúsiť, ako ďaleko nová generácia odskočila nielen od predošlej, ale i konkurencie.

Sú automobily, ktoré si jednoducho predstavovať absolútne netreba, lebo ich siahodlhá história to urobí sama. Mercedes-Benz triedy E je toho jasným príkladom, keďže ide o vozidlo, ktoré patrí medzi najzákladnejšie stavebné kamene najstaršej automobilky sveta a už mnohé desiatky rokov definuje merítka vo vyššej strednej triede, alebo ak chcete v manažérskom segmente. V úvode tohto roku sme sa dočkali úplne nového pokračovania, a ak píšem úplne nového, myslím to doslovne. Na autosalóne v Detroite totiž spoznávame 10. generáciu pod kódovým označením W213, ktorá radikálnou cestou mení predchodcu a snaží sa dostať na čelo segmentu azda oveľa viac, ako kedykoľvek predtým. Áno, v skutočnosti máte právo namietať, že nejde presne o desiatu generáciu, avšak samotná automobilka tvrdí a hlása, že facelift predošlej W212-ky bol tak veľký a drahý, že modernizovanú podobu považovali za ďalšiu, konkrétne deviatu generáciu. Tak či onak, najnovšie E-čko je rozhodne jednou z vôbec najočakávanejších a najdôležitejších noviniek tohto roku, a to nielen pre automobilku samotnú, ale aj celý automobilový priemysel ako taký. Horúce želiezko v ohni nám dokonca stihlo relatívne v predstihu prísť aj do rúk, no a po jeho teste môžem pokojne prehlásiť, že ide o jedno z v súčasnosti technologicky najvyspelejších áut na svete, ak nie vôbec najvyspelejšie. Prečo?

 

Exteriér

Medzigeneračná zmena najnovšieho E-čka je značná už na prvý pohľad a na jeho dizajn sa môžeme pozerať z dvoch uhlov pohľadu. Jeden hovorí o tom, že istú skupinu ľudí W213-ka sklame, nakoľko po dlhých rokoch a tradíciách prišla trieda E o svoje charakteristické črty a dizajnové riešenia (hrany a povestné oddelené svetlomety), ba čo viac, netrénované oko laika bude mať čo robiť, aby vôbec rozoznal novinku od menšieho C-čka, respektíve väčšieho S-ka, keďže na citeľnejšiu unifikáciu modelového portfólia pristúpili už aj v Stuttgarte. Lepšie povedané, oni sa k nej len prinavrátili. Druhá strana mince však hovorí jasnou rečou. Nastolený dizajnový smer zafungoval neskutočne dobre, a tak by bola veľká škoda, kedy sa tak vydarenými krivkami a šarmantnými tvarmi nepýšilo aj éčko. Ono sa ale chvalabohu pýši, a keď zoberieme do úvahy športový AMG paket, 5-lúčové 19" AMG disky a predovšetkým nádherný príplatkový metalický lak s odtieňom hyacintová červená, výsledok stojí skutočne, ale skutočne za to! 

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Ako je tomu prakticky vždy zvykom, aj táto generácia citeľne narástla - rázvor sa natiahol o 65 milimetrov na 2939 milimetrov, zatiaľ čo do dĺžky je W213-ka dlhšia o 43 milimetrov (4923 x 1852 x 1468 milimetrov). Okrem toho, aj v tomto prípade exteriérové línie nezohrávajú dôležitú úlohu po estetickej, ale aj funkčnej stránke, čo potvrdzuje aj koeficient odporu vzduchu, ktorý má hodnotu len 0,23! Do príchodu novej 5-ky išlo o rekord v triede. Najväčšou odlišnosťou v dizajne jednotlivých sedanov evidujeme vpredu, kde sa nachádza tradičná maska, ktorej kraje na rozdiel od triedy C zvýrazňuje okrasná chrómová lišta. Predný nárazník, v tomto prípade športový, dostal ešte agresívnejšie tvary a otvory, po stranách ktorých sa nachádza pozdĺžna dvojica líšt. Pokiaľ ide o exteriér, nepochybne najväčšia pozornosť novej generácie sa sústredí na predné svetlomety. Tie totiž v rámci najvyššej výbavy (3. stupeň dostupných svetiel) disponujú technológiou Multibeam LED, čiže ide o inteligentné full-LED svetlomety, ktoré sa nielen svojou vnútornou grafikou citeľne odlišujú od zvyšku portfólia, ale ponúkajú funkcie a svietivosť, akej si dovolím tvrdiť dokáže v komplexnom smere v súčasnosti konkurovať len laserová technológia sedmičkového bavoráku. Prítomných 84 lediek pracuje adaptívne prakticky bez akéhokoľvek úkonu vodiča - prisvecovanie, natáčanie, inteligentné zapínanie/vypínanie a tlmenie/vyrezávanie diaľkových svetiel je samozrejmosťou. Navyše, po odomknutí vozidla nechýba úvodné sfarbenie svetelnej "trubice" do modra, plus po naštartovaní sa jednotlivé LED-ky rozsvietia jedna po druhej, a tak na vozovke na pár sekúnd vznikne trblietavý efekt akýchsi kryštálov.

Inou a jedinečnou grafikou svetiel sa pýšia aj zadné svetlomety, kde pre zmenu nesvietia okraje trubíc ako v C/S-ku, ale ich vnútro. A to nie hocijako, keďže Mercedes hovorí o efekte "stardust", čiže číre ledkové svetlo doplnené o ozdobné kryštáliky, čím vzniká spomínaný efekt hviezdneho prachu. Trieda E si aj naďalej drží prísne elegantný podtón, čo potvrdzuje najmä pohľad z profilu - elegantná línia strecha, ktorú hodnotne podčiarkujú hrubé chrómové orámovanie okien decentne klesá smerom vzad. Karoséria ponúka veľmi vyvážené krivky, predok dostal krátky previs, zatiaľ čo ten zadný, citeľne dlhší, opticky skracuje výrazný náznak difúzora, kde nájdeme oválnu dvojicu chrómových výfukov náznakov výfukov a elegantnú lištu, ktorá ich spája. 

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Interiér

Luxus, pohodlie/komfort a kvalita. To sú tri atribúty, ktorými sa dá odjakživa charakterizovať triedu E, no a s príchodom novej generácie sa ich úroveň posúva opäť na úplne novú úroveň. Na takú, akú sa možno až nečakalo. Novinka totiž prevzala viaceré dominanty väčšieho S-ka, a tak už do segmentu vyššej strednej triedy vniesla prvky výbavy a technológie, ktoré tu nemajú obdobu. Interiér, predovšetkým jeho predná časť je toho jasným príkladom už na prvý pohľad, o čom svedčí úplne nová palubná doska. Tá je akousi estetickou kombináciou triedy C a S, od ktorých si E-čko prevzalo to najlepšie. Do oči tak udrie najmä nezameniteľný prístrojový štít, ktorý tvorí dvojica obrovských displejov s uhlopriečkami 12,3". Tie pochopiteľne čerpali nápady z vlajkovej lode, avšak tu už nemajú žiadny rámik či okraje, práve naopak, narozdiel od eska ide o úplne rovnú plochu, ktorá dotvára značne hodnotnejší a čistejší look. 

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Obrazovky s rozlíšením 1920 x 720 pixlov ponúkajú obrovskú zobrazovaciu škálu, no hlavne grafiku, animácie a interface, aký tú bez pochýb neponúka žiadny iný sériový automobil. Úplnou novinkou sú tri štýly zobrazenie - klasický, športový a progresívny. S ich voľbou sa mení nielen farebná téma celého infotainmentu, ale i ciachovanie a umiestnenie budíkov. Zaujímavosťou je, že tieto zobrazenia nemajú súvis so zvoleným jazdným režimom, čo znamená, že je jedno v akom režime jazdíte, multimediálny systém si viete individualizovať kedy chcete a ako chcete. A to až v takej miere, že neraz máte obrovskú dilemu, čo a ako si nastavíte. Okrem 3 hlavných štýlov si totiž môžete pravý displej rozdeliť, čiže vytvoríť splitscreen a na obe jeho strany nechať zobraziť odlišné údajne. Aby toho nebolo málo, na ľavom displeji, teda na budíkoch si zároveň môžete prispôsobiť nielen ich stred, ale ešte aj samotný ľavý kruh, kde miesto otáčkomera môžete interaktívne umiestniť mapu. Niečo neskutočné, nádherné, perfektne čitateľné a prehľadné. Navyše, systém rozoznáva denný a nočný režím, takže v noci vám v žiadnom prípade toto interiérové "kino" nevypáli oči.

Odporúčané
Mercedes-AMG predstavil svoje športové SUV v novej hybridnej verzii, ktorá sľubuje vyšší výkon a nižšiu spotrebu Mercedes-AMG predstavil svoje športové SUV v novej hybridnej verzii, ktorá sľubuje vyšší výkon a nižšiu spotrebu 24. októbra 2023, 15:30

Ovládanie celého infotainmentu prebieha za pomoci známeho dotykového touchpadu, čiže vďaka združenému ovládaču, ktorý reaguje na dotyk, číta napísané či nakreslené znaky a zároveň dodáva interiéru ešte futuristickejší podtón. Žiaľ, stredový tunel, ktorého tvar je inšpirovaný céčkom, síce vyzerá na pohľad veľmi pekne, jeho čierny klavírny lak je náchylný na dotyky a škrabance, čo vás už po pár-dňovom jazdení sem-tam značne znervózni, najmä, ak napíšem, že ide o jediný obklad, ktorý si v bežnej verzii môžete pre tento panel zaobstarať. Napísať však treba aj iné, a to to, že prítomné hliníkové ovládače, lišty a okrasné detaily nielenže vnášajú veľmi luxusný punc, spolu s pravým (!) dreveným obkladom so surovým opracovaním a skutočnou povrchovou dýhou dávajú jasne najavo, že po stránke dielenského spracovania, kvality a dizajnového návrhu je jednoducho Mercedes-Benz úplnou špičkou. Prítomný orechovo-hnedý odtieň kože Valence možno nie každému ulahodí, pokiaľ ale ide o dekóry a farebné návrhy interiéru, paleta je viac nez široká. Mimochodom, 3-ramenný multifunkčný volant na pohľad zapadne medzi najnovšie modely značky, všimnúť si však treba nové dotykové plochy po jeho stranách, ktoré nahradzujú predošlé gombíky a v duchu moderných technológií a trendov umožňujú skutočne jednoduchú obsluhu systémov.

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Pochvalu si rozhodne zaslúžia sedačky, ktoré sú veľmi pohodlné i na dlhé cesty, ponúkajú výbornú oporu, bočné vedenie aj dĺžku sedákov. Priestoru je v prednej časti viac než dosť v každom smere a vďaka medzigeneračnému zväčšeniu rázvoru je na tom citeľne lepšie aj zadná posádka. Sedáky by tam mohli byť o čosi dlhšie, a nastupovací otvor väčší, sťažovať sa však v triede E na nedostatok miesta či pohodlia jednoducho nemá význam. Batožinový priestor s plne elektronicky ovládaným vekom počíta s minimálne členitým rozložením a veľkosťou 540 litrov. Kategóriou samou o sebe by mohla byť prítomná výbava, ktorá obnáša niekoľko stranovú špecifikáciu. Pokiaľ ide o vnútrajšok, spomeniem ešte napríklad početné ambientné podsvietenie so škálou 64 odtieňov, analógové hodinky, bezkľúčový prístup a štartovanie novým efektne podsvietením tlačidlom, 360-stupňová kamera s prvotriednou grafikou a prítomným parkovacím autopilotom, strešné okno, vnútorné aj vonkajšie spätné zrkadlo automaticky zacloniteľné, automatická klimatizácia Thermatic, či kompatibilita nielen s "mercedesáckymi" aplikáciami, ale aj Apple CarPlay a Android Auto. To najdôležitejšie z technológií, teda prítomnosť obrovského množstva jazdných a bezpečnostných asistentov si priblížime nižšie.

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Motor & Jazda

Testovaná verzia 350d je dlhoročná stálica nielen E-čka ako takého, ale aj portfólia tejto značky. Dieselová 3-litrová V6-ka s výkonom 190 kW / 258 koní je totiž osvedčená klasička, ktorú nájdeme v drvivej väčšine vozidiel s trojcípou hviezdou v znaku, keďže ide stále o jediný naftový šesťvalec a zároveň aj najsilnejší naftový agregát od Mercedesu vôbec. Výkonnostne tak za konkurenciou stráca, v Stuttgarte sa však podľa interných informácii dlhšie pracuje na silnejšom vyhotovení (pravdepodobne 400d), ktoré by malo prísť čoskoro, a to aj napriek tomu, že Mercedes-Benz sa dlhé roky stráni(l) možnosti robiť "športové" diesle. Tak či onak, 350d-čko s veľmi kultivovaným prejavom a naozaj nemalým krútiacim momentom 620 N.m ponúka skutočne slušnú dynamiku (0-100 km/h za 5,9 s) a 1800-kilogramový sedan vie tak dať s veľkým prehľadom do pozoru. A to, neraz oceníte, najmä ak napíšem, že ide v tomto prípade o čisto zadný pohon.

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Iste sa pýtate na spotrebu, preto ju vybavím hneď v úvode. Cestu BA - MT som absolvoval pri pokojnej predpisovej jazde za 5,4 litra, pričom po prvej tisícke kilometrov v zmiešaných podmienkach sa spotreba ustálila na úrovni necelých 6,2 l/100 km. Čo ma však príjemne prekvapilo ešte viac je komfort pruženia, ktorý je aj napriek 19-kam na až neuveriteľne perfektnej úrovni. Môže za to samozrejme najmä nový vzduchový podvozok, ktorý okrem decentnej regulácie svetlej výšky zabezpečuje famóznu plavnosť a tmenie nerovnosti každého druhu (občas len cítiť jemné odskakovanie). Ak si k tomu pripočítame špičkovú 9-stupňovú prevodovku 9G-Tronic, docielená je presne tá mimoriadne komfortná a pohodlná jazda, ktorú odjakživa stelesňujú limuzíny tejto automobilky. Áno, 9 stupňov je už naozaj dosť a pri športových verziách je časté preraďovanie už miestami otravné, v prípade naftového hltača diaľničných kilometrov si prevodovka zaslúži veľkú pochvalu - preraďovanie je extrémne hladké a tak vo vyšších rýchlostiach mimo obce nemáte absolútne šancu zistiť, aký stupeň máte zaradený.

Najväčší progres a zároveň i senzácia prichádza na rad v momente, keď zistíte, čo toto auto dokáže. Ako prvé je to parkovanie na diaľku pomocou aplikácie vo vašom telefóne. Auto si môžete vyparkovať/zaparkovať v akomkoľvek smere krúžením prsta na obrazovke. To, že E-čko vie navyše samé zaparkovať pozdĺžne i kolmo, po novom už aj bez toho, aby ste menili ručne D/R-ko, to už spomínať ani nejdem. Vzrušovať sa nad tým, že auto je schopné bez toho, aby ste nejakým spôsobom zasahovali do riadenia, samočinne zabrzdiť v prípade náhlej prekážky nemá význam tiež, nehovoriac o tom, že tieto asistenčné systémy fungujú podstatne lepšie a spoľahlivejšie ako u iných. Za zmienku stojí systém, ktorý sledujú okolie okolo auta a v prípade, že prejdete (nevedomky) cez krajnicu bez použitia smerovky, opačnej strane vozidla decentne pribrzdí kolesá a vráti vás do pruhu. Highlightom je nepochybne "autonómne" riadenie, ktoré Mercedes po novom volá ako Jazdný Pilot s asistentom riadenia. Ten po aktivovaní adaptívneho tempomatu sám riadi auto v pruhoch, za prítomnosti zvolenej rýchlosti a bezpečného odstupu a to až do rýchlosti 210 km/h! Novinkou je funkcia prispôsobovania rýchlosti podľa značiek, čo značí, že vozidlo si samé upravuje rýchlosť podľa obmedzení. Držanie v pruhoch funguje bezkonkurenčne, pričom tento systém nepotrebuje ani obe čiary (ideálne len stredovú), postačí mu aj vodiace auto, čo je tiež unikátom. Na záver čerešnička - pokiaľ máte zapnutého "pilota" a po výzvach na ťuknutie do volantu (nutnosť kvôli legislatívam) nereagujete, vozidlo uskutoční krátkodobé "šokové" brzdenie, čím vás chce v prípade mikrospánku zobudiť, ak ani po tom nezareagujete, auto zapne výstražné svetlá a samé zastane pri krajnici. Viac vo videu.

Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina
Mercedes-Benz E 350d: Šarmantná výkladná skriňa najmodernejších technológií (Test)
Zdroj: REFRESHER / martinzmartina

Záver

Cenová politika vyššej strednej triedy je medzi prémiovými automobilmi daná už nejaký ten piatok, a teda ani príchod nových generácii citeľnú zmenu neprináša. V jazyku novej triedy E teda základná cena činí 43 560 €, čo je je čiastka, za ktorú dostanete verziu E 200. V prípade testovaného exemplára s osvedčeným naftovým šesťvalcom a prítomnosťou veľmi dobrej výbavy sa dostávame na úroveň 83-tisíc € a nejaké "drobné". To nie je určite najmenej, treba ale povedať, že pre túto triedu to nie je ani nič nezvyčajné a vo veľmi obdobnej cenovej relácii sa pohybuje aj úhlavná konkurencia. Dobre totiž vieme, že za všetko navyše sa u prémioviek formou balíkov pripláca a je len na vás, kde si nastavíte strop. Ten v novom E-čku je poriadne vysoko, čudovať sa tomu ale nemôžme. Nová generácia prevzala štafetu od väčšieho S-ka, čo okrem iného znamená, že sme svedkami obrovského technologického progresu, ktorému v súčasnosti môže konkurovať len minimum vozidiel. Najnovšia trieda E je jednoducho výkladná skriňa najmodernejších technológií, ktorá je zabalená do veľmi šarmantného kabátu. Z komplexného hľadiska môžno pokojne povedať, že čo sa bezpečnosti, inovácií a technológií týka, ide o úplný vrchol súčasného automobilizmu, v neposlednom rade je to ale aj o preferenciách, nakoľko len pred pár dňami s týmto tvrdením začalo nesúhlasiť BMW. Koniec koncov, doťahovanie týchto automobiliek ich posúva tam, kde sú teraz, nám neostáva nič iné, len si vybrať a pripraviť sa na to, že toto sú azda ich posledné generácie, ktoré budeme šoférovať sami.

Domov
Zdieľať
Diskusia