Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. júna 2024 o 9:30
Čas čítania 3:36
Karina Kováčová

Z psychiatrického ústavu Willowbrook sa pacienti už nevrátili: ošetrovatelia ich týrali a vykonávali na nich rôzne experimenty

Z psychiatrického ústavu Willowbrook sa pacienti už nevrátili: ošetrovatelia ich týrali a vykonávali na nich rôzne experimenty
Zdroj: Youtube/NYS Council on Developmental Disabilities
ZAUJÍMAVOSTI PSYCHIATRIA
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov (zobraziť obsah)
späť na hlavnú stránkuSpäť

Americký psychiatrický ústav Willowbrook mal liečiť ľudí s mentálnymi poruchami. Namiesto liečenia tam však ošetrovatelia pacientov týrali a vraždili.

Ústav Willowbrook je newyorská liečebňa nachádzajúca sa na ostrove Staten Island. V roku 1947 ho postavili predovšetkým ako štátnu školu, no zmenil sa totiž na miesto násilia, týrania, kriminality či ľudských experimentov. 

Prvý problém údajne nastal, keď v ústave žilo oveľa viac pacientov, ako bolo únosné. V roku 1969 tam žilo až 6 200 ľudí, no kapacita bola len 4-tisíc. Podľa lekára Wiliama Bronstona, ktorý tam vtedy pracoval a neskôr prehovoril o situácii, bol tento ústav „skladiskom ľudí“. Nemal ani dostatok zamestnancov a už vôbec nie toľko peňazí, aby sa vedel postarať o taký veľký počet pacientov. Situácia bola údajne taká vážna, že pacientov v ústave zneužívali, dehumanizovali a úmyselne niektorých nakazili hepatitídou, aby na nich testovali rôzne lieky a vakcíny.

psychiatria,wilowbrook
Zdroj: Youtube/NYS Council on Developmental Disabilities

Doktor Wiliam Bronston pracoval v ústave ako lekár do roku 1972. Novinárovi Geraldovi Riverovi opísal všetko, čo sa v ústave počas jeho pôsobenia dialo, a dal mu kľúč od jedného bloku v ústave, aby sa presvedčil o skutočnosti na vlastné oči. Navrhol mu, aby všetko zdokumentoval, a práve vďaka jeho odhodlaniu vyšli na povrch všetky skutočnosti, ktoré sa diali za zatvorenými dverami psychiatrického ústavu. 

Odporúčané
Harrison Graham, muž s tromi osobnosťami: vraždil a potom mal styk s mŕtvolami, spával s telami v posteli Harrison Graham, muž s tromi osobnosťami: vraždil a potom mal styk s mŕtvolami, spával s telami v posteli 24. apríla 2024 o 9:30

Ešte pred tým, než si prečítaš celý príbeh o ústave Willowbrook, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naše články páčia, podporiť nás môžeš vstupom do klubu Refresher+.

Mala to byť štátna škola

Pôvodne mal byť ústav štátnou školou, no všetko bolo úplne inak. Do ústavu údajne prichádzali len deti s mentálnym postihnutím, o ktoré sa rodičia nechceli alebo nevládali starať. Niektorí lekári vraj s ústavom aj spolupracovali a presviedčali rodičov, aby tam odviezli svoje deti pre dobro rodiny alebo aby si nepoškodili dobré meno. Postihnuté deti však v ústave celý život zanedbávali, týrali a zneužívali. Každý rodič, ktorému sa prístup v ústave nepáčil, bol označený za „nepriateľa štátu“ a údajne presne takto si ústav zabezpečil, že všetci o hrozných praktikách mlčali.

wilowbrook,psychiatria
Zdroj: Youtube/NYS Council on Developmental Disabilities

Willowbrook síce mal byť pôvodne štátna škola, no údajne sa tam naozaj učilo len 20 % zo všetkých detí, ktoré tam žili. Títo obyvatelia nevedeli takmer nič o hygiene či socializácii v spoločnosti. Väčšina z nich boli údajne len obeťami experimentov. Ošetrovatelia niektorých údajne zámerne nakazili smrtiacimi chorobami, aby sledovali vývin nákazy. Podľa dostupných informácií rodičia podpisovali zmluvy, v ktorých nevedomky súhlasili s účasťou svojich detí na lekárskych výskumoch, ktoré údajne financovalo Ministerstvo obrany USA. Neskôr niektorí rodičia vypovedali, že zvláštne zmluvy podpísali v domnienke, že vďaka nim ich deti nemusia čakať na prijatie do školy v poradovníku.

Vlastný svet

Ústav mal rozlohu 375 hektárov, a keďže v ňom žilo okolo 6-tisíc ľudí, zamestnanci si vraj vytvorili svoje vlastné podmienky a zákony a vládla tam veľká anarchia. Predávali si medzi sebou rôzny tovar, napríklad šperky, rôzne drogy a potraviny.

Pridaj sa do klubu REFRESHER+
Základné
5 €
Účtuje sa raz za 4 týždne
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Menej reklám
150 kreditov každé 4 týždne na nákup benefitov
Ročné
50 €
Účtuje sa raz za rok
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Úplne bez reklám
2 000 kreditov ihneď na nákup benefitov
Zdieľanie článkov kamošom
Všetky možnosti predplatnéhoMám zľavový kód
Dokončením súhlasím s pravidlami a podmienkami portálu Refresher.
Pridaj sa do klubu REFRESHER+

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo ľudia v ústave kradli a užívali drogy. 
  • Koľko ľudí v ústave zomrelo. 
  • Čo robili lekári, ktorí chceli pacientom naozaj pomôcť. 
  • Prečo Willowbrook mnohým otvoril oči a čo sa po všetkých zisteniach s ústavom stalo. 
Dočítať článok
Máš už predplatné?
Prihlásiť sa
Dočítať článok
Poslať sms
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 161709 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Odomknúť cez SMS
Tento článok
Poslať sms Ako to funguje?
Všetky články na mesiac
🤩 Len 1,50€ navyše
POSLAŤ SMS Ako to funguje?
Po odomknutí získaš
Prístup ku prémiovým článkom
Prístup k benefitom
Napr.: PPV kód na Oktagon 59 , Bielenie zubov v Dr. Úsmev ZDARMA alebo Dentálna hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobraziť všetky (9)
Domov
Zdieľať
Diskusia