Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
1. decembra 2022, 9:30
Čas čítania 6:23
Lukáš Čelka

Na Liptove máme obrovskú konopnú farmu: Marihuanový závan sme cítili na desiatky metrov, našli sme tam 700 kíl sušiny (Reportáž)

Na Liptove máme obrovskú konopnú farmu: Marihuanový závan sme cítili na desiatky metrov, našli sme tam 700 kíl sušiny (Reportáž)
Zdroj: Refresher/Slávka Noskovičová
REFRESHER CBD
Uložiť Uložené
Citlivý obsah
Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný NSFW obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
mám nad 18 rokov
a chcem zobraziť obsah
späť na hlavnú stránkuSpäť

Na mieste ma zasvätili nielen do tajomstiev pestovania, ale i do procesu výroby konopných produktov.

Marihuanový závan nám do nosa udrel už desiatky metrov od liptovskej konopnej farmy. Keď k nej dorazíme bližšie, niekoľkonásobne zosilnie. Pachy, ktoré by si ucítil počas prechádzky po Amsterdame, či tie, ktoré poznáš zo zastrčených výklenkov ‚huličov‘, sú oproti tomu, čo tu visí vo vzduchu, len slabý odvar. „Konope je tu cítiť intenzívne, čo?“ zasmeje sa pestovateľ Lukáš.

Po niekoľkých minútach sme intenzívnou vôňou konope už presýtení. Keď si to na čele s pestovateľom namierime zablateným chodníkom do najbližšej unimobunky, očakávame, že pach zoslabne. Mýlime sa. Hneď ako do nej vkročíme, vidíme nádoby so zeminou, spod ktorej si razia cestu výhonky nových rastlín. Naťahujú sa k LED osvetleniu.

Prototyp CBG rastliny.
Prototyp CBG rastliny. Zdroj: Refresher/Slávka Noskovičová

Pohľadom však smerujeme do kúta miestnosti – ku zdroju vône. Tu sa nachádza majestátna rastlina plná blizien pripravená na zber. „Vypestovali sme si ju ako prototyp, aby sme vedeli, ako bude vyzerať budúcoročná odroda CBG. Musíme jej už postrihať listy, ale keď sa otrimuje, bude to naozaj kvalita,“ priblíži Lukáš s entuziazmom. Dodá, že rastlina obsahuje približne 14 % CBG.

Ešte predtým než sa so mnou vydáš na konopnú farmu a odhalíš, koľko práce stojí za vyrobením hotových konopných produktov, rád by som ti pripomenul, že navštevovať rôzne zaujímavé miesta môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto, ak sa ti naše články páčia, podpor nás vstupom do klubu Refresher+.

Od semiačka až do skleníka

Do Liptovského Mikuláša naša posádka dorazí počas najväčšieho lejaka. Podľa dohody zaparkujeme auto na zablatenej prístupovej ceste k farme vedľa ďalších odstavených áut. Len čo vystúpime, otvoria sa aj dvere iného vozidla a pred nami sa objaví mohutný holohlavý chlapík s ryšavou bradou. Predstaví sa ako Lukáš – hlavný pestovateľ farmy. „Asi nemáte inú obuv?“ hodí pohľad na moje svetlomodré tenisky. Pokrútim hlavou, zatiaľ čo sa nohami zabáram do blata.

Odporúčané
Zmena je život! Vyskúšajte niečo nové Zmena je život! Vyskúšajte niečo nové 2. októbra 2023, 10:28

Keď sa brodíme rozmoknutým terénom, vidíme zbytky outdoorového konopného sadu. „Keby ste prišli pred mesiacom, vtedy sme ešte mali úrodu. Z toho, čo tu vidíte, sa už len odstránia siete a zvyšky rastlín sa použijú na kompost,“ vysvetlí pestovateľ a dovedie nás pred niekoľko poloprázdnych skleníkov. 

Pozostatky tohtoročnej úrody.
Pozostatky tohtoročnej úrody. Zdroj: Refresher/Slávka Noskovičová

Keďže nás zaujíma proces pestovania od úplného začiatku, Lukáš nás vezme do unimobunky, kde necháva klíčiť semiačka. „Tu si chystám matky na budúci rok. Zatiaľ sú zakryté, ale o štyri dni ich úplne odkryjem. To im stačí na naklíčenie,“ dodá pestovateľ s tým, že pod LED svetlom zostanú ešte ďalšie dva týždne.

Klíčenie semiačok.
Klíčenie semiačok. Zdroj: Refresher/Slávka Noskovičová

Neskôr, keď nad nimi vyrastie ďalšie poschodie, pôjdu pod intenzívnejšie svetlo do veľkých kvetináčov. Lukáš vysvetlí, že ide o certifikovanú odrodu konope s názvom ‚Eletta Campana‘, ktorá je regulárna – čo znamená, že má samce aj samice.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 125575 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako dlho trvá vypestovať konope pripravené na zber a na čo pri pestovaní treba dbať.
  • Na čo všetko je táto rastlina citlivá. 
  • Ako sa vyrábajú finálne produkty z konope.
  • Ako rozpoznáš kvalitný CBD olej.
  • V čom sa Konopná Farma Liptov líši od svojej konkurencie.
Domov
Zdieľať
Diskusia