Opätovná digitalizácia bude takisto vyžadovať veľké investície.
Ako sme informovali v utorok ráno, v slávnom bratislavskom kine Lumière horelo, pričom požiar vypukol v tamojšom sklade filmov. V dôsledku škôd sa klubové kino počas najbližších mesiacov neotvorí.
„Zadymenie a značné znečistenie priestorov celého objektu v dôsledku utorkového (20. 9.) požiaru si vyžaduje časovo náročné odstraňovanie škôd a sanáciu. V nadväznosti na plánovanú rekonštrukciu kina v novembri jeho priestory ostanú zatvorené až do jarných mesiacov budúceho roka,“ informovali TASR predstavitelia Slovenského filmového ústavu (SFÚ).
„Rokujeme o možnom náhradnom premietaní v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU,“ dodali. Generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký vysvetlil, že kontaminované priestory nie je možné čistiť bežne vodou, ale odbornými chemickými procesmi, ktoré zrealizuje profesionálna odborná spoločnosť so zameraním na sanáciu škôd po veľkých požiaroch.
„Čisteniu budú podliehať všetky projekčné technológie, klimatizačné jednotky a vzduchotechnické rozvody, kreslá v kinosálach, steny aj podlahy,“ dodal Dubecký.
Požiar, ktorý podľa predbežného zistenia vznikol v klimatizačnej jednotke, napáchal výrazné škody na digitalizačnom pracovisku SFÚ, ktoré je základným pracoviskom na digitalizáciu slovenského audiovizuálneho dedičstva.
„Žiaľ, je pravdepodobné, že technológie budú technicky nespôsobilé,“ priznal Dubecký, podľa ktorého má utorkový požiar pre oblasť audiovízie rovnako hrozivý rozmer, ako mal pre nehnuteľné kultúrne dedičstvo požiar na hrade Krásna Hôrka v roku 2012.
Zdôraznil, že digitalizačný proces nebude jednoduché obnoviť a bude si vyžadovať veľké investície. „Presnú výšku škody bude možné vyčísliť až po prvotnej sanácii a následnej profylaktike a preverení funkčnosti dodávateľských firiem týchto technológií,“ uviedol šéf SFÚ. Analýza podľa jeho slov takisto spresní, koľko filmových materiálov bolo poškodených či úplne zničených.