Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. júna 2022, 16:34
Čas čítania 0:56
Eduard Starkbauer

Obrovský nákup v slovenskej armáde. Vláda schválila, že dá takmer 1,7 miliardy na obrnené vozidlá zo Švédska

NEWS JAROSLAV NAĎ NATO
Uložiť Uložené

Vláda zvažovala aj ponuky zo Španielska a z Maďarska.

Vláda schválila návrh ministerstva obrany na nákup 152 pásových obrnených vozidiel CV90 MkIV s 35-milimetrovým kanónom. Nákup je súčasťou medzivládneho kontraktu so Švédskym kráľovstvom. Celkové predpokladané náklady na obstaranie pásovej techniky vrátane odhadovaných nákladov na infraštruktúru sú vo výške okolo 1,688 miliardy eur s DPH.

Nové obrnené vozidlá majú podľa ministerstva nahradiť polstoročie starú techniku a spolu s kolesovými bojovými obrnenými vozidlami 8 × 8 majú zabezpečiť efektívnejšiu obranu Slovenskej republiky. Stroje majú dopomôcť k vybudovaniu ťažkej mechanizovanej brigády, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo v zmysle medzinárodných záväzkov kolektívnej obrany NATO.

Podľa ministra Jaroslava Naďa (OĽaNO) bude primárnym subkontraktorom štátna spoločnosť ZTS – ŠPECIÁL a z projektu by mali dlhodobo profitovať ďalšie desiatky slovenských štátnych a súkromných spoločností.

Odporúčané
PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska PRIESKUM: Podpora NATO u Slovákov výrazne klesla. Dodávky zbraní Ukrajine považuje veľká väčšina za provokáciu Ruska 26. mája 2023, 11:15

„Som vďačný kolegom za jednoznačnú podporu výberu, ktorý v maximálnej možnej miere vyhovuje požiadavkám Ozbrojených síl SR, stanoveným finančným limitom vrátane celkovej ceny vozidla, logistickej podpory, prevádzkových nákladov, ako aj kritériám reálneho zapojenia domáceho obranného priemyslu.“

Vládny kabinet súhlasil s poradím komplexných ponúk vlád tak, ako ho predložil minister obrany. Do úvahy teoreticky prichádzala aj maďarská ponuka vozidiel LYNX KF41 a španielske stroje ASCOD. Ku konečnému výberu vozidiel švédskej produkcie sa priklonil projektový tím zložený z približne 60 odborníkov z Ministerstva obrany a Ozbrojených síl SR, doplnený o odborníkov z ministerstva hospodárstva.

Domov
Zdieľať
Diskusia