Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
27. júna 2022, 7:18
Čas čítania 0:48
Adam Novosad TASR

Ministerstvo zdravotníctva varuje, že koncom leta príde nová vlna koronavírusu: Plošné opatrenia vraj nebude treba zavádzať

NEWS KORONAVÍRUS
Uložiť Uložené

Rezort zdravotníctva predpokladá príchod novej vlny koncom leta.

Nová vlna koronavírusu bude zrejme slabšia, prírastok infikovaných sa očakáva koncom leta a začiatkom jesene. Ministerstvo zdravotníctva neočakáva, že bude treba zaviesť rovnaké plošné opatrenia ako pri predchádzajúcich vlnách. Rezort to uviedol na sociálnej sieti.


„Väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia,“ ozrejmil. T-bunky podľa neho poskytujú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní či prekonaní ochorenia.

koronavirus
Zdroj: TASR/Milan Kapusta


Nárast počtu prípadov, prípadne hospitalizácií podľa ministerstva súvisí s novými subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5. „Šíria sa rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu a je pri nich vyššia pravdepodobnosť reinfekcie,“ upozornil rezort.


Účinnosť očkovania proti novým variantom je podľa neho nižšia, ale stále vysoká, najmä pokiaľ ide o ochranu pred hospitalizáciou alebo úmrtím.


MZ SR aj naďalej apeluje na opatrnosť pred ochorením COVID-19, varuje hlavne rizikové skupiny obyvateľstva. „Aj Svetová zdravotnícka organizácia pripomína, že ešte nemožno hovoriť o konci pandémie,“ skonštatovalo.


Prekrytie horných dýchacích ciest odporučilo ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Rezort zdravotníctva poukázal na to, že nosiť by ich vo vlastnom záujme mali aj seniori, tehotné ženy, dojčiace matky či osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia.


Zdôraznilo, že nosenie respirátora odporúča najmä ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s infikovaným.

Domov
Zdieľať
Diskusia