Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
16. júna 2022, 20:06
Čas čítania 0:45
Daniel Mikolášik TASR

Richard Sulík: ceny plynu pre domácnosti pôjdu v budúcom roku hore o 34 až 59 %

NEWS ENERGIE INFLÁCIA RICHARD SULÍK ZVYŠOVANIE CIEN ENERGIÍ
Uložiť Uložené

Vyšší nárast platí pre domácnosti s jednoročným kontraktom.

Ceny plynu pôjdu hore. Zemný plyn od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pre domácnosti cenovo vzrastie od začiatku budúceho roka o 34 až 59 %. Nižšiu sumu si priplatia odberatelia, ktorí od augusta do konca roka uzatvoria s SPP štvorročnú zmluvu, a vyšší nárast platí pre domácnosti, ktoré budú mať jednoročný kontrakt.

Oznámil to vo štvrtok počas mimoriadnej schôdze Národnej rady minister hospodárstva Richard Sulík. „Keď zákazník uzavrie zmluvu na štyri roky, porastie cena plynu pre domácnosti o 20 % plus inflácia, ktorá je 12 %,“ povedal Sulík. To znamená, že zo súčasnej ceny 43 eur za megawatthodinu vrátane prepravy, distribúcie a DPH vzrastie koncová cena pre zákazníkov na 57 eur.

SPP
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V ďalších rokoch kontraktu by sa cena mala zvyšovať už iba o infláciu. Druhá možnosť je dohodnúť odber iba na jeden rok, pokiaľ odberateľ očakáva, že sa cena plynu po čase výraznejšie zníži, a nechce podpísať zmluvu na štyri roky. V tom prípade sa mu zvýši cena plynu o 42 % plus infláciu.


Minister očakáva, že inflácia sa bude na súčasnej výške okolo 12 % držať aj počas nasledujúcich dvoch až troch rokov a na konci štvorročného zmluvného obdobia by mala klesnúť na 6 %.

Domov
Zdieľať
Diskusia