Toto sú príbehy iniciatívnych Slovákov.
Slovensko je plné iniciatívnych a inšpiratívnych ľudí. Títo ľudia majú skvelé nápady, túžia po zmene a majú chuť zlepšovať veci okolo seba. No aj keď im nechýba chuť konať, pomerne často im chýbajú financie na realizáciu. Avšak šikovní ľudia, ktorí chcú naozaj pohnúť s vecami vo svojom okolí, si vždy vedia nájsť cestu. S takouto finančnou prekážkou im dokážu pomôcť napríklad granty z nadácií, vďaka ktorým môžu svoje nápady bez problémov zrealizovať. Prečítaj si tri príbehy iniciatívnych Slovákov, ktorými sa môžeš inšpirovať.
Zachránili svetový unikát
Prvý zaujímavý príbeh je o krásnej záchrane svetového unikátu, ktorá sa podarila vďaka programu Rozprúdime regióny od Nadácie ZSE. Tento program je určený pre aktívnych ľudí zo západoslovenského regiónu. Tí môžu pomocou grantov realizovať športové, kultúrne a komunitné projekty, ktoré vyzdvihnú a zviditeľnia výnimočnosť ich regiónu. Takým projektom je aj Festival paličkovanej čipky v Krakovanoch. Predkladateľom je občianske združenie Bábence, ktoré zachránilo a teraz dokumentuje a propaguje krakoviansku paličkovanú čipku. A prečo by ťa táto čipka mohla zaujímať? Pretože je to svetový unikát.
Technológia jej zhotovovania už pomaly zanikala, avšak tomuto združeniu sa ju podarilo zachrániť a šíriť ďalej. Preto sa rozhodli už po šiesty raz zorganizovať Festival paličkovanej čipky. Táto akcia však nie je len stretnutím čipkárok, ale komplexným festivalom s výstavami, so seminármi, s kurzmi, módnymi prehliadkami aj kultúrnym programom.
Oživenie Trenčína
Grant od Nadácie ZSE získal aj ďalší zaujímavý festival. Tento je však trochu iný. Festival Priestor v Trenčíne rozvíja dobrovoľníctvo a chuť učiť sa nové veci. Priestor je vlastne multižánrový festival umenia, ktorý prispieva ku kultúrnemu a spoločenskému dianiu v meste. Jeho hlavným zámerom je umením a kultúrou oživovať „zabudnuté“ či nevyužívané miesta, ktoré už neplnia svoju primárnu funkciu. Na týchto miestach sa následne festival usporiada.
Občianske združenie Cooltúrne, ktoré toto podujatie pripravuje, sa snaží spopularizovať a podporiť lokálnych umelcov, rozvíjať dobrovoľníctvo v meste, podporiť lokálnych dodávateľov a robiť osvetu o ekologických formách organizácie podujatí. Organizátori sa navyše snažia myslieť na aktuálne spoločenské problémy, a preto do programu zaraďujú napríklad protifašistickú diskusiu, módnu prehliadku udržateľnej módy, diskusiu na tému zero waste či environmentálne zamerané workshopy.
Komunita z Petržalky
Ani na najväčšom bratislavskom sídlisku nechýbajú dobré nápady. Ak pochádzaš práve z Petržalky, možno si už počul o združení Kaspian. Jeho členovia už niekoľko rokov organizujú aktivity, o ktoré prejavuje miestna komunita veľký záujem. Sú to aktivity, ktoré si dokážu užiť celé rodiny, ako napríklad rodinný športový deň, PIK-NIK, letné kino, Adventná vencovačka alebo detské bazáriky oblečenia.
Organizátori vedia, že aj na takomto obrovskom, navonok anonymnom sídlisku chcú ľudia zažiť pocit spolupatričnosti. Veria, že ich svojou iniciatívou môžu inšpirovať k tomu, aby sa aj oni sami podieľali na príprave aktivít, z ktorých profitujú, a boli hrdí na to, že sú práve z Petržalky.
A čo majú tieto tri príklady spoločné? To, že za nimi stoja ľudia, ktorí sa neboja. Sú aktívni, iniciatívni a túžia veci zlepšovať. Dobrou správou je, že aj ty môžeš patriť medzi týchto inšpiratívnych ľudí. Sám predsa najlepšie vieš, čo v tvojom meste potrebuje zmenu alebo ako pomôcť mladým ľuďom či životnému prostrediu.
Nadácia ZSE sa dlhodobo a systematicky venuje trom kľúčovým oblastiam: životnému prostrediu, vzdelávaniu a komunitnému rozvoju. Má niekoľko dlhoročných partnerstiev, no okrem toho každoročne vyhlasuje štyri tvorené grantové výzvy: Zamestnanecký grantový program, Výnimočné školy, Rozprúdime regióny a program Búrame bariéry na podporu ľudí so znevýhodnením. Je len na tebe, ktorý z týchto programov pri ďalšej výzve skúsiš.
Vidíš, že stačí začať dobrým nápadom, pridať trochu aktivity a veci okolo teba sa môžu zmeniť k lepšiemu. Sleduj web Nadácie ZSE, a len čo sa na ňom objaví nová výzva, využi šancu. Veríme, že práve tebe sa podarí získať grant na dobrú vec. Držíme ti palce.