Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
20. septembra 2021, 18:26
Čas čítania 1:36
Viktor Kniš

Exvyšetrovateľ Šátek o obvinení Tódovej a Čikovského: Tóth to nedomyslel. Generálny prokurátor dá obvinenie preskúmať

NEWS NOVINÁRI
Uložiť Uložené

Peter Tóth spravil podľa bývalého vyšetrovateľa chybu v odpovedi pre médiá. Sám sa tak mohol vystaviť ohrozeniu, Tódová a Čikovský len rozmýšlali logicky, tvrdí.

Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek poukazuje na podľa jeho názoru nelogické obvinenie novinárov Denníka N Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského. Tvrdí, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS, ktorý podal na novinárov trestné oznámenie, spravil chybu a sám sa vystavil ohrozeniu života a zdravia. 

Tóth
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Tódovú a Čikovského vyšetrujú pre údajné vyzradenie utajovanej skutočnosti v súvislosti s článkom, v ktorom zverejnili identitu utajeného svedka v kauze Kuciak. Bol to práve Peter Tóth, ktorý sa s OČTK dohodol, že bude spolupracovať s vyšetrovateľmi pod podmienkou ochrany jeho identity. Podľa Šáteka sa Tóth prezradil sám odvážnou odpoveďou pre portál O médiách. 

„Ak Peter Tóth pre portál o médiách uviedol, že ‚Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,‘ pričom nevylúčil, že v danej veci podal svedeckú výpoveď, z toho vyplýva, že skutočne výpoveď spojená s jeho menom a jeho podpisom v spise založená nie je, avšak zároveň z toho vyplýva logický záver, že takáto jeho výpoveď vo vyšetrovacom spise založená je, ale bez jeho mena a podpisu,“ konštatuje exvyšetrovateľ. 

Odporúčané
Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) Europoslanec Hojsík: V europarlamente sa ma kolegovia pýtajú, či robíme zo Slovenska úplný „Orbánistan“ (Rozhovor) 19. apríla 2024, 17:00

Toto konštatovanie uzatvára s logickým záverom, že Tóthova výpoveď vo vyšetrovacom spise síce je, ale podpísaný je utajený, resp. chránený alebo ohrozený svedok.

Podľa Šáteka Tóth nedomyslel svoju odpoveď, pretože mohol naviesť iné osoby k tomu, aby logicky spojili jeho meno s identitou utajeného svedka. Naznačuje, že Tódová a Čikovský mohli deduktívne na základe tejto odpovede bývalého siskára prísť na to, že Tóth je utajený svedok.

Monika Tódová
Zdroj: Instagram/Monika Tódová


„Z toho potom logicky vyplýva záver, že obaja novinári sa utajovanú skutočnosť nedozvedeli od tretej osoby, ale k tomuto faktu dospeli logickou úvahou, čím sa zjavne nedopustili žiadneho trestného činu ohrozovania dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti spolupáchateľstvom,“ konštatuje Šátek, podľa ktorého sa Tóth vystavil nebezpečenstvu sám svojou odpoveďou pre portál O médiách. 

Podľa obvinenia sa verejnosť o výpovedi Petra Tótha ako vtedy utajeného svedka dozvedela vďaka článku z roku 2018. Denník N však píše, že Tóth 5. októbra 2018 (v deň výpovede, ešte pred vydaním článku) na Facebooku verejne napísal, že vražda prekročila hranicu únosnosti a v Kočnerovi sa zmýlil, čo mohlo naznačiť, kto je utajený svedok.

Zapojil sa aj Žilinka

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť obvinenia, ktoré polícia vzniesla voči novinárom. 


Generálny prokurátor SR vydal 20. septembra pokyn krajskému prokurátorovi v Bratislave, aby zabezpečil urýchlené preskúmanie zákonnosti a opodstatnenosti uznesenia vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III, ktorý vzniesol obvinenie voči redaktorom Konštantínovi Čikovskému a Monike Tódovej,“ spresnil hovorca.

Domov
Zdieľať
Diskusia