Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 22. 10. 2021 meniny má Sergej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov…
Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol. Mám diamantové ruky, tvrdí, kým NFT sa stávajú symbolom statusu Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on…
Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu „Dobre“? Facebookové hnutie sa vysmieva dezolátom Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka…
Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna mŕtva a druhá nevypovedala pravdu. Vraždila v afekte Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby,…
V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže. Obsahuje staré bankovky a historický odkaz V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej…
VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom. Polícia žiada o pomoc pri jeho pátraní VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom.…
News

Vyšetrovatelia NAKA, ktorí idú po krku vysokopostaveným politikom a oligarchom, pôjdu do väzby, rozhodol súd

Najelitnejší vyšetrovatelia na Slovensku čelia vážnym obvineniam.

Viktor Kniš
15. september 2021, 21:20 Čas čítania: 4:11
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
1
Viktor Kniš
15. september 2021, 21:20
Čas čítania: 4:11

Vyšetrovatelia NAKA, ktorí idú po krku vysokopostaveným politikom a oligarchom, pôjdu do väzby, rozhodol súd

Najelitnejší vyšetrovatelia na Slovensku čelia vážnym obvineniam.

Viktor Kniš
15. september 2021, 21:20
Čas čítania: 4:11
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Okresný súd Bratislava III zobral do väzby vyšetrovateľov najexponovanejších káuz Jána Čurillu a Pavla Ďurku. Vraj by na slobode mohli pokračovať v trestnej činnosti a mohli by ovplyvňovať svedkov. Do väzby ide aj vyšetrovateľ Milan Sabota. 

 

Na súde vznikla neprehľadná situácia, keď sudca okresného súdu najprv argumentoval, že Čurillu a Ďurku berie do väzby, lebo sa priznal Milan Sabota. Sabota však popiera, že by sa priznal k páchaniu trestnej činnosti, len súhlasil s tým, že sa dej skutku udial tak, ako je opísaný. 

 

Advokát oboch vyšetrovateľov NAKA Peter Kubina tvrdí, že skutok nie je trestným činom, práve naopak, rozhovory, ktoré zachytili odpočúvacie zariadenia v kancelárii, a nasadený tajný agent sú bežnou operatívnou činnosťou vyšetrovateľov. 

 

Všetci vyšetrovatelia NAKA sa odvolali, o väzbe bude rozhodovať aj krajský súd. 

 

Vyšetrovateľov obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. Za obvinením stojí bratislavský krajský prokurátor Juraj Chylo.

Čurilla a Ďurka vyšetrujú najexponovanejšie kauzy ako Očistec, Judáš a Mýtnik. V tých podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, odchádzajúceho policajného prezidenta Petra Kovaříka a Veroniky Remišovej zo Za ľudí dôkazná situácia ukazuje na vysokopostavených politikov a ekonomicky vplyvných oligarchov. Čurillu a Ďurku, paradoxne, neobvinili v týchto kauzách, ale v kauze týkajúcej sa bývalých mafiánov zo skupiny takáčovcov. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo zadržali vyšetrovateľov NAKA, ktorí idú po krku vysokopostaveným politikom a oligarchom.
  • Ako kauzu opisuje Robert Fico a čo na jeho verzii nesedí.
  • Kto bol tajný agent, ktorý pracoval medzi policajtmi NAKA.
  • Prečo došlo k zadržaniu práve v pondelok a čo hrozilo ľuďom z inšpekcie, ktorí proti NAKA zakročili.
  • Ako sa vyšetrovatelia zastali svojich kolegov a na aké nelogické postupy upozornili.
Zdroj: TASR

Policajti z inšpekcie zasahujú o 5 minút 12

Ešte v nedeľu koloval po médiách a sociálnych sieťach realizačný návrh na zadržanie niekoľkých policajtov inšpekcie vrátane bývalej šéfky vyšetrovacieho tímu Diany Santusovej.

 

Z realizačného návrhu vyplýva, že Národná kriminálna agentúra si chcela posvietiť práve na ľudí, ktorí majú blízko k policajnej inšpekcii. V dokumente sa spomína okrem Santusovej aj operatívec Ján Kaľavský, aj bývalý šéf NAKA Branislav Zurian. Hlavou skupiny, ktorá vraj podnikala kroky proti vyšetrovateľom z tímu Očistec, je údajne hľadaný exsiskár Peter Košč. Známy je aj pod prezývkou „pán X“, momentálne po ňom pátra polícia. 

Snahou údajnej organizovanej skupiny na inšpekcii má byť podľa NAKA dosiahnutie väzobného stíhania pre osoby, ktoré spolupracujú s políciou na objasňovaní káuz a „ktorým bude následne pod hrozbou ďalšieho trvania väzby, respektíve odsúdenia ponúknutá takzvaná posledná možnosť, aby krivo obvinili členov tímov Očistec a Fénix...“.

Prečo vyšetrovateľov najexponovanejších káuz obvinili? 

Kauzu môže verejnosť poznať najmä vďaka Robertovi Ficovi, ktorý ju interpretuje ako krivdu v neprospech bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

 

Šéf Smeru tvrdí, že trojica takáčovcov – Matej Zeman, Csaba Dömötör a Peter Petrov – zosnovala falošné výpovede v neprospech Kováčika. Obvinení z krivých výpovedí síce sú, ale tieto výpovede sa netýkajú bývalého špeciálneho prokurátora. Týkajú sa Ľudovíta Makóa a Františka Böhma a úplatku za developerský projekt. Dve nezávislé trestné veci nemajú spoločné nič okrem hlavných aktérov s výnimkou Kováčika.

 

Robert Fico pred časom zverejnil SMS správy medzi operatívcom Jánom Kaľavským a vyšetrovateľom Jánom Čurillom. Podľa šéfa Smeru ide o dôkaz manipulácie s výpoveďami, pretože v správach inštruuje jeden policajt druhého, ako má svedok vypovedať.

 

NAKA sa dlhodobo bráni, že nejde o inštrukcie, ale o zhrnutie výpovede a dokazovať to má dátum poslania správy.

 

Inšpekcia zároveň tvrdí, že vyšetrovatelia NAKA kryjú takáčovcov, lebo ich používajú ako univerzálnych svedkov. Pri nedávnom zásahu inšpekcie, ktorá si povolala na pomoc hraničnú políciu zo Sobraniec, vraj obvinení policajti NAKA zmarili zadržanie svedka Mateja Zemana, ktorý aj vďaka ich pomoci utiekol. 

Advokát vyšetrovateľov Peter Kubina tvrdí, že obvinenie je postavené na výpovedi jedného svedka a dôkazná situácia je natoľko slabá, že ju Čurilla aj Ďurka ešte počas výsluchu vyvrátili. „Celé obvinenie vychádza podľa nášho názoru z krivej výpovede jedného konkrétneho svedka, respektíve jednej osoby pána Kaľavského a hovorí o veciach, ktoré aj jeho inkriminujú. Táto výpoveď je pomerne ľahko vyvrátiteľná, čo sa už aj čiastočne stalo v pondelok na výsluchoch.“

 

Z uznesenia o vznesení obvinenia vyplýva, že policajná inšpekcia mala k dispozícii aj odpočúvacie zariadenia nainštalované v kancelárii policajtov NAKA. Spomínaným svedkom je „agent“ Ján Kaľavský – bývalý operatívec, ktorý najprv s Ďurkom a Čurillom spolupracoval a potom proti nim svedčil pre inšpekciu. Vyšetrovatelia NAKA preto podávajú trestné oznámenie pre krivú výpoveď a pýtajú sa, prečo Kaľavský nie je obvinený tiež. Proti obvineniu podali sťažnosť. 

 

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kolegovia Čurillu a Ďurku: Vyšetrovať budeme naďalej

Svojich kolegov sa jednohlasne zastali vo vyhlásení všetci vyšetrovatelia 1. a 2. oddelenia vyšetrovania odboru Bratislava Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru, ktorí tvrdenia o možnom páchaní trestnej činnosti odmietajú. Sú presvedčení, že ak by mali vedomosti o tom, že sa tak dialo, a boli by dôvody na obvinenie i zadržanie, takéto prípady by odhalili a riešili ako mnohokrát počas svojej praxe.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2555 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita?Kto sú nebinárni ľudia, za akých sa označujú aj Demi Lovato? Je to výmysel modernej doby alebo ich skutočná identita?
Svet DC: len v roku 2022 uvidíme 5 komiksových filmov. Štúdio Warner chce poraziť Marvel náložou seriálov a filmovSvet DC: len v roku 2022 uvidíme 5 komiksových filmov. Štúdio Warner chce poraziť Marvel náložou seriálov a filmov
Na Slovensku budú do troch rokov jazdiť vodíkové autobusy, tvrdí Sulík. Boli sme na Expe 2020 v Dubaji (Reportáž)Na Slovensku budú do troch rokov jazdiť vodíkové autobusy, tvrdí Sulík. Boli sme na Expe 2020 v Dubaji (Reportáž)
VIAC


„Nič také sa však v tomto prípade nestalo a v súčasnosti dochádza buď omylom, alebo úmyselne k tomu, že niektoré orgány činné v trestnom konaní (pričom veľmi dobre chápeme zákonné možnosti, postupy a vyhodnocovanie dôkazov) svoju činnosť – z nášho pohľadu a hlavne na základe našej znalosti informácií – vykonávajú tak, že to v nás vzbudzuje dôvodnú obavu, že tieto kroky nesledujú zákonné účely, na ktoré sami zásadne a výhradne dbáme pri našej činnosti ako orgánov činných v trestnom konaní,“ uvádzajú vo vyhlásení.


Zdôraznili, že prácu vyšetrovateľov berú všetci ako povolanie, službu spoločnosti a občanom – bez klišé, ktoré niekedy sprevádza podobné vyjadrenia.

 

Verejnosť ubezpečujú, že svoje povolanie vraj bude každý riadne a zákonne vykonávať aj naďalej.

Inšpekcia zobrala aj vlastného šéfa, Mikulcovho nominanta

Inšpekcia si prišla aj po vlastného šéfa Petra Scholtza. Obvinili ho z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti. Scholtza zadržali niekoľko hodín po tom, ako si prišli po vyšetrovateľov. 

 

Scholtza zobral sudca Okresného súdu Bratislava III do väzby spolu s tromi vyšetrovateľmi, aj on sa odvolal. 


Minister vnútra Roman Mikulec poveril zastupovaním ÚIS Scholtza 11. júna. Nahradil riaditeľa inšpekcie Adriána Szabóa, ktorého po vznesení obvinenia v korupčnej kauze pozbavili výkonu štátnej služby.

 

Mikulec sa už stihol k zadržaniu vyjadriť. Tvrdí, že nesúhlasí s postupom pracovníkov Úradu inšpekčnej služby. Dodal, že hoci nemá trestnoprávne kompetencie na zvrátenie tohto postupu, využije svoje zákonné oprávnenia, aby „ani takéto nekalé praktiky neodradili slušných policajtov a vyšetrovateľov pokračovať v odhaľovaní korupcie a iných zločinov“. Zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom má Mikulec v pláne zasiahnuť. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Pavol Zachar
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 2 hodinami
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky.
pred 3 hodinami
Porsche hlási ďalšiu úchvatnú jazdu na Nürburgringu. Postaral sa o ňu nový Cayman GT4 RS.
včera o 20:06
Netflix zverejnil trailer nového akčného filmu Red Notice. Zahrajú si v ňom Dwayne Johnson, Ryan Reynolds a Gal Gadot.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí po hejte depresiami, druhý dostáva sexuálne ponuky VIP herci zo Squid Game a ich dialógy boli zlé. Jeden z hercov trpí…
Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol. Mám diamantové ruky, tvrdí, kým NFT sa stávajú symbolom statusu Za NFT postavičku mu ponúkli 9,5 milióna dolárov, ale on odmietol.…
Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu „Dobre“? Facebookové hnutie sa vysmieva dezolátom Prečo ľudia hromadne píšu pod statusy Tarabu, Blahu či Uhríka reakciu…
Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna mŕtva a druhá nevypovedala pravdu. Vraždila v afekte Prokurátor sa rozhovoril o Judite: Na mieste boli dve osoby, jedna…
V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže. Obsahuje staré bankovky a historický odkaz V Bratislave otvorili 176-ročnú časovú schránku z Michalskej veže.…
VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom. Polícia žiada o pomoc pri jeho pátraní VIDEO: Muž si vo vlaku vytiahol penis a onanoval pred dievčaťom.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť