Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. septembra 2021, 15:06
Čas čítania 0:55
Viktor Kniš TASR

VIDEO: Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva ľudí, aby si uctili obete holokaustu a aby spoznali ich príbehy

NEWS ZUZANA ČAPUTOVÁ
Uložiť Uložené

Urobila tak pri príležitosti 80. výročia prijatia Židovského kódexu.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzýva ľudí, aby si uctili pamiatku obetí holokaustu a spoznali ich príbehy. Na sociálnej sieti poukázala na kamene zmiznutých – Stolpersteine –, ktoré pripomínajú „príbehy nespravodlivosti a nepredstaviteľného utrpenia“. Urobila tak pri príležitosti 80. výročia prijatia Židovského kódexu.


„Pred 80 rokmi vláda slovenského štátu po vzore norimberských rasových zákonov prijala Židovský kódex. Dnes už vieme, že bol krokom k deportáciám do koncentračných táborov, ktoré sa začali o niekoľko mesiacov neskôr,“ napísala.


Priblížila, že rozsah ľudských strát, ktoré takto vznikli, dokumentuje viacero pamätníkov. Medzi nimi aj kamene zmiznutých – Stolpersteine –, ktoré na vyše 70 adresách na Slovensku a mnohých ďalších miestach po celej Európe pripomínajú miesta, kde žili alebo pôsobili ľudia zavraždení počas holokaustu. „Keby sa naša spoločnosť o nich neobrala, bola by dnes poznateľne iná,“ napísala Čaputová.

Domov
Zdieľať
Diskusia