Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
21. marca 2021, 14:26
Čas čítania 2:25
Marián Mauik Biel

Na Slovensku (pomaly) pribúdajú 4K televízne stanice, ale má to háčik

TECH NETFLIX ORANGE
Uložiť Uložené

Opýtali sme sa operátorov, kedy sa môžeme tešiť na nové vysielanie v Ultra HD rozlíšení.

Podľa posledných čísiel predajov by to vyzeralo, že už pomaly každá druhá domácnosť má 4K televízor. Pritom televízne vysielanie v tomto rozlíšení u nás chýba. Začína to však pomaly vyzerať na zmenu k lepšiemu. Zatiaľ však naozaj veľmi pomalú zmenu.

Odporúčané
„Požičiavaš“ svoje Netflix konto kamarátom? Onedlho s tým môže byť koniec „Požičiavaš“ svoje Netflix konto kamarátom? Onedlho s tým môže byť koniec 12. marca 2021, 13:10

Antik je v 4K najaktívnejší

Dalo by sa povedať, že na Slovensku máme prvú lastovičku. Košická firma Antik zaradila do svojej ponuky (aj základného balíka) prvú plnohodnotnú televíznu stanicu v 4K rozlíšení. Konkrétne ide o Eurosport vysielaný v slovenskom a českom jazyku.

Zákazníkov Antiku už dlhšie vybavujú set-top boxmi, ktoré 4K podporujú, takže si môžu alpské lyžovanie alebo začínajúcu sa cyklistickú sezónu užiť v rozlíšení až 3 840 × 2 160 bodov. Alebo inak povedané, uvidia dres Petra Sagana štvornásobne jemnejšie a detailnejšie než na štandardných full HD (1 920 x 1 080) staniciach.

Antik je celkovo najaktívnejší v poskytovaní 4K TV staníc, len to pre zákazníka doteraz nemalo až taký extra úžitok. V tomto rozlíšení totiž vysielajú cez operátora iba stanice Piánko, Piánko+, Lounge TV, ZweiUHD, My Zen a NASA TV. 

4K
Zdroj: Eurosport

Sú aj ďalšie 4K stanice, lenže...

Všetko teda kanály, ktoré by sa dali skôr označiť ako šetriče obrazovky. Vysielajú rôzne klipy a relaxačné scény bez štandardnej dramaturgie bežných televíznych staníc. Ale aspoň si na nich mohli zákazníci otestovať nový 4K televízor v natívnom rozlíšení.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster 17. februára 2024, 11:00

Na Slovensku je od minulého leta dostupný ešte kanál Love Nature v 4K rozlíšení, ktorý je v ponuke služby Kuki, Skylink a Sledovanie TV. Znova dosť úzkoprofilové zameranie, ale milovníkov prírodných dokumentov je dosť.

Samozrejme, mnoho kvalitného obsahu v 4K rozlíšení je u nás dostupných na streamovacích službách ako Netflix alebo Amazon Prime Video. A vlastne to bude pravdepodobne aj ten najpoužívanejší spôsob využitia 4K televízora. Dá sa totiž predpokladať, že vysokú kvalitu obrazu vyžadujú hlavne filmoví fanúšikovia, ktorí neobľubujú lineárne televízne vysielanie prerušované reklamami.

4K
Zdroj: Netflix

Ako vidia 4K vysielanie UPC, Orange a Telekom

Aj napriek tomu je 4K televízne vysielanie vo svete čoraz štandardnejšie. Opýtali sme sa preto ďalších slovenských operátorov, aké sú ich plány pri nasadzovaní 4K staníc.

Zákazníci služby Magio TV by sa tiež mali dočkať stanice Eurosport 4K, potvrdil Michal Korec, hovorca Telekomu. „Máme za sebou úspešný pilotný projekt 4K vysielania počas OH v Riu a chceme preto odštartovať Eurosport 4K spolu s niektorým významným športovým podujatím,“ dodáva.

Pre UPC je 4K vysielanie ďalším stupňom vývoja. Aktuálne však ich zákazníci uprednostňujú HD rozlíšenie, na ktoré majú prispôsobené televízne prijímače, povedal pre REFRESHER komunikačný a programový manažér operátora Jaroslav Kolár. Aj preto je prioritou pre UPC rozširovať počet staníc v HD kvalite. Dodáva, že UPC je prvý operátor, ktorý má v ponuke vyše 100 staníc v tomto rozlíšení.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Parádne česko-slovenské sci-fi, kultový Big Lebowski aj najnovší Spider-Man Čo pozerať cez víkend? Parádne česko-slovenské sci-fi, kultový Big Lebowski aj najnovší Spider-Man 10. februára 2024, 11:30

Mať 4K televízor v obývačke nestačí. Sú operátori technicky pripravení dostať k zákazníkom 4K obsah? Svorne tvrdia, že áno. Podľa zástupcov UPC a Orange na to potrebujú len menšie úpravy v nastavení jednotlivých systémov. Michal Korec z Telekomu upresňuje, že prechod na 4K vysielanie si vyžaduje ako správny hardvér, teda set-top boxy, tak aj zaistenie dostatočne širokého pásma pripojenia pre všetkých zákazníkov.

Problémom je však hlavne nedostatok obsahu. V podstate nie je plnohodnotný 4K obsah dostupný. Ak áno, ide o spomenuté promo vysielanie. „Samozrejme, aktuálne pracujeme aj na novinkách v oblasti 4K, s ktorými chceme prísť ešte v tomto roku, ale informovať o nich budeme, keď to bude aktuálne,“ dodáva zastúpenie spoločnosti Orange.

4K
Zdroj: Samsung

4K si môžeš užiť aj tak

Kúpa 4K televízora má aj napriek tomu zmysel. Novšie kvalitné modely disponujú čoraz pokročilejším systémom takzvaného upscalingu. Vedia softvérovo aj HD obsah vykresľovať v 4K rozlíšení. Mali sme možnosť si to pri značkách Sony, Panasonic a Samsung vyskúšať a pri určitom druhu obsahu bol rozdiel ozaj viditeľne jemnejší a detailnejší.

Druhým dôvodom je nástup streamovacích služieb. Či už fungujúce Netflix, Apple TV+ a Amazon Prime Video, ale aj prichádzajúce HBO Max alebo Disney+, ktoré už majú časť obsahu v 4K.

Tretím je zas príchod herných konzol novej generácie, ktoré 4K rozlíšenie tiež podporujú. Ale to už je iná téma. 

Domov
Zdieľať
Diskusia