Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 10. 2021 meniny má Vladimíra

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu? Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým…
Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší jackpot v histórii lotérie Euromilióny Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol…
Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor) Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili…
Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin americkej reportérke Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil…
RECENZIA: Posledný súboj RECENZIA: Posledný súboj
Mia Khalifa: Bola som naivná, zraniteľná a ovplyvniteľná. Pornokariéru vraj ľutuje a chce pomôcť chrániť ženy Mia Khalifa: Bola som naivná, zraniteľná a ovplyvniteľná.…
News

Môžem si ísť po ôsmej večer zabehať alebo ísť na pivo ku kamošovi? (otázky a odpovede)

Na Slovensku začína 3. marca platiť zatiaľ najprísnejší lockdown vôbec. Obmedzenia sa týkajú najmä zákazu vychádzania, sprísňuje sa aj nosenie respirátorov a obmedzuje sa výučba v školách.

Viktor Kniš
2. marec 2021, 14:30 Čas čítania: 7:32
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Môžem si ísť po ôsmej večer zabehať alebo ísť na pivo ku kamošovi? (otázky a odpovede)
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
News
4
Viktor Kniš
2. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 7:32

Môžem si ísť po ôsmej večer zabehať alebo ísť na pivo ku kamošovi? (otázky a odpovede)

Na Slovensku začína 3. marca platiť zatiaľ najprísnejší lockdown vôbec. Obmedzenia sa týkajú najmä zákazu vychádzania, sprísňuje sa aj nosenie respirátorov a obmedzuje sa výučba v školách.

Viktor Kniš
2. marec 2021, 14:30
Čas čítania: 7:32
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Môžem si ísť po ôsmej večer zabehať alebo ísť na pivo ku kamošovi? (otázky a odpovede)
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Ak sa na Slovensku nepodarí do troch týždňov znížiť mobilitu, spomaliť šírenie infekcie, zamedziť importu nových mutácií koronavírusu a odľahčiť nemocnice, príde to, čomu premiér vlani hovoril „blackout“. Ten by znamenal absolútne obmedzenie pohybu, zastavenie výroby vo fabrikách a uzavretie krajiny.

 

Nateraz vstupujú do platnosti o niečo jemnejšie opatrenia, z ktorých väčšina začne platiť v stredu 3. marca. Tie zavádzajú zákaz nočného vychádzania, cestovania cez okresy do prírody či postupnú povinnosť nosiť respirátory. Ide o akési varovanie – ak nezaberie, nastúpi naozaj tvrdý lockdown. 

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Čo všetko môžeš a nemôžeš robiť na území Slovenska od 20.00 h.
  • Či si môžeš ísť zabehať alebo ísť von so psom.
  • Ako sa sprísnia kontroly dodržiavania opatrení.
  • Či sa naďalej budeme musieť dávať pravidelne testovať.
  • Ako ovplyvnia nové opatrenia COVID automat.

 

Celé uznesenie, ktoré prijala vláda v nedeľu večer s platnosťou od 3. marca, je k dispozícii na stránke vlády. V texte opisujeme aj pravidlá, ktoré začali platiť pred prijatím uznesenia a platia paralelne s COVID automatom.

 

Zdroj: TASR - Jakub Kotian

COVID AUTOMAT, TESTOVANIE A CESTOVANIE


Platí naďalej COVID automat alebo sa ruší? Ako sa vlastne zmení?

COVID automat, resp. rozdelenie okresov podľa počtu ľudí v nemocniciach, počtu pozitívnych prípadov za 7 dní a reprodukčného čísla, platí aj naďalej. V tejto fáze slúži najmä na rozdelenie regiónov v súvislosti s možnosťou mať otvorené školy (mimo čiernych okresov), ale aj s frekvenciou testovania. 

Budeme sa naďalej musieť dávať testovať a preukazovať sa negatívnymi výsledkami antigénových testov?

Áno, aj naďalej by sa obyvatelia Slovenska mali dať testovať na mobilných odberových miestach. Platnosť negatívneho testu na covid-19 v zamestnaní je pri čiernych a bordových okresoch 7, v červených 14 a v ružových 21 dní. Do banky či na poštu však potrebuješ 7-dňový test aj v ružovom okrese. 

Podľa COVID automatu žijem v ružovom okrese. Platí pre mňa sprísnenie všetkých opatrení od 3. marca? 

Áno, nové opatrenia, ktoré vláda vypracovala v spolupráci s epidemiológmi, platia plošne. COVID automat v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. 

Mám rodinu alebo priateľku v inom okrese, môžem za nimi cestovať?

Nie. Platí zákaz stretávania sa s inými ľuďmi okrem členov vlastnej domácnosti. Tento zákaz platí nielen v rámci iných okresov, ale aj v okrese, v ktorom žijeme. 

V posledných týždňoch som si zvykol chodiť do prírody v inom okrese, môžem v tom pokračovať?

Výnimka na vychádzky do prírody mimo vlastného okresu sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy však bude platiť možnosť vychádzok v rámci celého Bratislavského kraja a pre obyvateľov Košíc možnosť ísť aj do okresu Košice-okolie.

Čo znamená predĺženie núdzového stavu? Veď opatrenia menia aj tak. 

Núdzový stav na Slovensku bude platiť ešte minimálne do 19. marca, jeho zatiaľ posledné predĺženie schválil parlament v piatok. Len vďaka núdzovému stavu môže vláda nariadiť zákaz vychádzania, ktorý je esenciálnym opatrením v rámci aktuálneho sprísňovania. 

 

Zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h ráno. Najprísnejší režim platí na Slovensku od 20.00 do 1.00 h ráno, keď zostáva zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.

Aké sú podmienky cestovania verejnou dopravou? 

Cestovať je možné aj bez negatívneho výsledku testu. Platí to pre vlaky aj mestskú hromadnú dopravu. Zmena príde 8. marca, pretože od tohto dňa budú musieť mať všetci cestujúci kvalitnejší FFP2 respirátor. 

 

Na archívnej snímke z 15. decembra 2020 lekárnik drží respirátor FFP2 v nemeckom Bielefelde. Zdroj: TASR/DPA

 


ZÁKAZ VYCHÁDZANIA PO 20.00 H


Čo sa na Slovensku bude diať po 20.00 h? Môžem ísť len tak za kamošmi do ich bytu? 

Nie. Po 20.00 h smú vychádzať z miesta bydliska len tí, ktorí majú potvrdenie, že idú do práce alebo z práce, a tí, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť. 

Celý deň pracujem na home officee. Môžem si ísť večer zabehať?

Áno, pretože je povolený pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu a cesta späť, pričom v prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja a v prípade mesta Košice sa za okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice-okolie. 

Čo ak mi po 20.00 h zavolá stará mama z iného okresu, že potrebuje moju pomoc? 

V takom prípade jej môžeš ísť pomôcť. Výnimka platí v prípade cesty na účely starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný, a na cestu späť.

Môžem ísť von so psom aj po 20.00 h? Ako ďaleko od domu?

Áno. Povolená je cesta osoby so psom alebo s mačkou do vzdialenosti 1 000 m od bydliska, cesta na účely starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cesta na účely poskytnutia veterinárnej starostlivosti a cesta späť.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2535 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu?Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu?
Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor)Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor)
Sex je jeden z najsilnejších spúšťačov spojenia, ktoré všetci tak potrebujeme a chceme, hovorí astrologička Vivian AltairSex je jeden z najsilnejších spúšťačov spojenia, ktoré všetci tak potrebujeme a chceme, hovorí astrologička Vivian Altair
VIAC

Moja práca neumožňuje home office, niekedy mám nočné, čo teraz? 

Nie je to problém, ak má zamestnanec riadne potvrdenie od zamestnávateľa. 

Presúvam sa do Česka autom, ale hranicu prekročím až po ôsmej večer. Je to problém? 

Nie, platí aj výnimka zo zákazu vychádzania po 20.00 h, ktorá sa týka presunu do zahraničia. Platí však, že osoba, ktorá cestuje, musí mať negatívny test starý najviac 7 dní. Výnimka platí aj pre zaočkovaných druhou dávkou vakcíny po 14 dňoch od jej podania a pre tých, ktorí prekonali covid-19 pred najviac tromi mesiacmi. Za rovnakých podmienok môžeš ísť vo večerných hodinách napríklad na letisko alebo sa presúvať do zahraničia autobusom či vlakom. 

 

Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

 


OBCHODY A SLUŽBY


V akých obchodoch si môžem nakúpiť? 

V čiernej fáze sú otvorené len „esenciálne obchody a služby“. Bude platiť pravidlo na obmedzený počet ľudí – jeden človek na 15 štvorcových metrov.

 

V platnosti zostane aj pravidlo týkajúce sa veľkoobchodných reťazcov, ktoré predávajú okrem potravín či drogérie aj zmiešaný tovar. 

Aký respirátor musím nosiť v obchode a kde ho zoženiem?

Parlament schválil nulovú sadzbu DPH na respirátory FFP2 a FFP3, dostupné sú za nižšiu cenu v potravinových reťazcoch alebo za vyššiu cenu v lekárňach. Napríklad Lidl obmedzuje maximálny počet zakúpených respirátorov na 10 kusov, predáva ich za 49 centov, údajne bez zisku. 

Stretnem ešte v obchode pozitívne testovanú osobu?

Osoby pozitívne testované na covid-19 nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. marca zrušiť hlavný hygienik SR. 

Zväz obchodu žiadal zrušenie vyhradených hodín pre dôchodcov, lebo vtedy aj tak nenakupujú. Ako to dopadlo?

V platnosti zostávajú nákupné hodiny pre seniorov od 9.00 do 11.00 h, tí však môžu nakupovať aj mimo týchto vyhradených hodín. Je pravdou, že zväz vyhlásil, že dôchodcovia tento benefit nevyužívajú, pretože majú vo zvyku nakupovať skôr ako pred deviatou ráno. 

Videl som cez víkend na Facebooku, že sa ľudia chodia lyžovať do Tatier, aj ich tam ubytujú. Môžem sa pridať?

V žiadnom prípade. Hotely nemôžu poskytovať krátkodobé ubytovanie a lyžiarske strediská musia mať zatvorené. Výnimku majú len karanténne zariadenia či ubytovanie pre potreby kritickej infraštruktúry a dlhodobé ubytovanie.

Môžem sa najesť v reštaurácii?

Nie. Naďalej platí zákaz konzumovania jedál a nápojov vo vnútorných aj vonkajších častiach prevádzky či v jej blízkosti. 

Minister Krajniak spomínal, že by mohlo pomôcť otvorenie kostolov, aby sa veriaci modlili za koniec pandémie. Ako to dopadlo? 

Zatiaľ nie sú otvorené ani kostoly. Online prenos bohoslužieb z kostolov je možný, „prenosový“ tím môže mať maximálne 6 osôb. Sobáše, pohreby a krsty sa môžu konať bez spoločenskej časti. Na pohrebných obradoch sa teoreticky môže zúčastniť na výnimku aj viac ako 6 osôb, všetci však musia mať negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 12 hodín.

 

Na snímke majiteľ otvorenej reštaurácie Domček Ťahanovce Branislav Jura v Košiciach v utorok 8. decembra 2020. Zdroj: TASR - Roman Hanc

PRÁCA A ŠKOLA


Hovorí sa o zatváraní firiem.

Zatiaľ vláda nerozhodla o plošnom zatvorení veľkých firiem. Rozhodnúť by sa malo po troch týždňoch podľa toho, či zaberú aktuálne opatrenia. Momentálne by mal chodiť do práce každý, komu povaha práce neumožňuje tzv. home office. 

Môžem síce pracovať z domu, ale z práce sa mi robí lepšie. Je to problém? 

Aj naďalej platí povinný home office pre každého, komu to povaha práce umožňuje. Inšpekcia bude môcť na základe podnetov zamestnancov kontrolovať, či zamestnávateľ umožnil prácu z domu, ak to náplň práce umožňuje.

Môžem ísť podpísať dôležitú zmluvu osobne, keď sa to nedá vybaviť inak?

Medzi výnimkami zo zákazu vychádzania je aj cesta na účely vykonania pracovného pohovoru, výberového konania, prijímacieho konania alebo uzavretia pracovnej zmluvy či inej obdobnej zmluvy a cesta späť. V takom prípade je potrebné preukázať sa negatívnym a najviac 7 dní starým testom, dokladom o zaočkovaní alebo o prekonaní covidu-19.

Budú otvorené školy?

Áno, záleží na okresoch. V rámci COVID automatu na regionálnej úrovni platí podľa informácií ministerstva zdravotníctva, že v čiernych okresoch sú školy zatvorené, v bordových na základe odporučenia regionálneho hygienika a v červených a ružových okresoch sú otvorené.

Ktorí žiaci ich môžu navštevovať? 

Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov z prvého stupňa a materských škôl, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa, vláda totiž plánuje zaviesť tzv. samotesty, vďaka ktorým by sa mohli ľudia na Slovensku testovať doma. V prípade, že by taký test vyšiel ako pozitívny, automaticky by si ho overili PCR testom. 

 

Zdroj: TASR/František Iván

PREVENCIA


Musím mať respirátor aj inde okrem obchodu?

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

A kto ma skontroluje? Veď doteraz policajti aj vojaci opatrenia riešili len minimálne a náhodne.

Kontrol dodržiavania opatrení bude na Slovensku výrazne viac. Pomáhať majú aj vojaci, mestskí či obecní policajti. Minister vnútra má podľa nového uznesenia bezodkladne zabezpečiť „výrazné zvýšenie kontrol protiepidemických opatrení Policajným zborom SR“. Zintenzívniť by sa mali napríklad náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény po návrate zo zahraničia.

Prečo by som mal dodržiavať opatrenia, keď sa nakazila len osoba, s ktorou som v domácnosti? Niekto musí živiť rodinu. 

Dodržiavanie opatrení by sa malo zlepšiť pomocou benefitov a kontrol. Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe, sa zavedie covidový príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť a ošetrenie člena rodiny. 

Ako môžem nahlásiť porušenie opatrení vo verejnom priestore? Vidím, že niekto nedodržiava karanténu alebo má otvorenú prevádzku, aj keď by nemal. 

Zriadiť sa má nonstop linka, e-mail alebo webová stránka na prípadné nahlásenie porušovania opatrení. Vláda zatiaľ nespresnila, kedy zavedú oficiálnu platformu na nahlasovanie porušovania opatrení. Zatiaľ môžu poslúžiť kontakty na políciu alebo regionálne úrady verejného zdravotníctva. 

 

Zdroj: TASR

HRANICE


Vraciam sa z krajiny EÚ, čo musím urobiť?

Každý, kto sa vracia na Slovensko, sa musí najneskôr na hraničnom priechode zaregistrovať cez formulár e-hranica. Táto podmienka v súčasnosti platí pre všetky krajiny sveta.

Vrátil som sa z Česka, v byte bývam s priateľkou, ktorá nemôže mať home office. Musí zostať so mnou v karanténe?

Do karantény musia ísť aj všetci členovia domácnosti, ktorí síce neprišli zo zahraničia, ale žijú v jednom byte alebo dome s navrátilcom. Slovensko poskytuje možnosť absolvovať štátnu karanténu pre tých, ktorí nechcú takto „zablokovať“ všetkých v domácnosti.

Kedy môžem ukončiť karanténu? 

Karanténa sa skončí dňom ukončenia izolácie v domácom prostredí všetkých osôb, ktoré sa vrátili zo zahraničia a splnili podmienku buď negatívneho testu po 8. dni, alebo bez testu a príznakov po 14. dni.

Som pendler. 

Vláda plánuje zaviesť podmienku negatívneho PCR alebo AG testu nie staršieho ako 72 hodín na vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín. Zároveň plánuje zaviesť možnosť testovania priamo na hraničných priechodoch. V súčasnosti musia mať pendleri 7-dňový negatívny test. 

Kedy bude fungovať aplikácia eKaranténa? 

Funkčná aplikácia zatiaľ nie je k dispozícii. Keď bude hotová, mala by sa používať na kontrolu ľudí vracajúcich sa zo zahraničia, ale aj tých, ktorí sa nakazili v rámci Slovenska. Po zavedení eKarantény by sa mala zaviesť možnosť výberu medzi domácou alebo štátnou karanténou.

Bude štátna karanténa ako na začiatku pandémie? 

Aktuálne opatrenia platia zatiaľ do 19. marca 2021. Následne má vláda vyhodnotiť, či mali efekt. Podľa doterajších informácií môže nasledovať ešte prísnejší lockdown v prípade, že by opatrenia nezabrali. V takom prípade je v pláne zatvorenie fabrík a aj hraníc. Minister vnútra Roman Mikulec dlhodobo pripúšťa, že štátna karanténa vo formáte ako v minulom roku je v hre. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým svetom Marvelu? Čo znamenala potitulková scéna vo Venom 2, a prečo otrasie celým…
Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší jackpot v histórii lotérie Euromilióny Víťaz bude bohatší ako speváčka Adele. Vo Francúzsku padol najvyšší…
Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia tajiť, dozvedala som sa o tom od spolužiakov v škole (Rozhovor) Ema Müller: Otcovu drogovú minulosť sa predo mnou snažili rodičia…
Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin americkej reportérke Ste príliš krásna na to, aby ste rozumeli energetike, naznačil Putin…
RECENZIA: Posledný súboj RECENZIA: Posledný súboj
Mia Khalifa: Bola som naivná, zraniteľná a ovplyvniteľná. Pornokariéru vraj ľutuje a chce pomôcť chrániť ženy Mia Khalifa: Bola som naivná, zraniteľná a ovplyvniteľná.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť