Rotný Kemláge zanechal po sebe dve deti a manželku.
Rotný Juraj Kemláge slúžil v Ozbrojených silách Slovenskej republiky 15 rokov a bol vojakom Ženijného práporu v Seredi. Deň pred 36. narodeninami, 29. decembra, zomrel v karanténnom centre v Lešti. Po jeho smrti zostala zronená rodina a viaceré nezodpovedané otázky.
Vdova po Jurajovi, 34-ročná Dana Kemláge, sa teraz musí postarať o 3-ročného chlapca Lukáša a takmer polročného Filipa bez svojho manžela Juraja, ktorý nečakane v decembri minulého roku podľahol ochoreniu COVID-19.
- Kedy na vojenskom cvičení zistili, že sa medzi nimi nachádza infikovaný vojak
- Prečo chcel Juraj Kemláge zostať v karanténnom centre
- Čím ho liečili
- Čo sa dozvedela vdova zosnulého Juraja Kemlágeho od jeho doktorky
- Z akého dôvodu ho nakoniec 24. decembra nepreviezli do nemocnice
Nakazený vojak na školení
Podľa Dany Kemláge sa jej manžel v polovici decembra 2020 zúčastnil v Martine na školení, ktoré bolo prípravou na misiu v Bosne a Hercegovine. Priamo na školení však 16. decembra testami odhalili, že medzi účastníkmi sa nachádza osoba pozitívna na COVID-19. Infikovaného človeka poslali preč, ale školenie neprerušili, s tým, že ostatných ľudí otestovali až 18. decembra.
„Nedozvedela som sa, prečo školenie nebolo zrušené hneď 16. decembra 2020, keď sa u jedného zúčastneného vojaka potvrdil covid. Snažím sa to zistiť, pretože je to trestné. Naďalej nechali šíriť nákazlivú ľudskú chorobu. Nikoho neposlali do preventívnej karantény a školenie pokračovalo až do 18. decembra 2020. V tento deň testovali ostatných vojakov a môj manžel vyšiel ako pozitívny,“ hovorí Dana Kemláge pre REFRESHER.
Ministerstvo obrany na výhrady vdovy reaguje s tým, že postupovali v súlade s predpismi.„Vzhľadom na nasadenie príslušníkov OS SR na plnenie zákonom stanovených úloh, ako aj na boj s pandémiou nerušíme cvičenia pri identifikácii jednotlivých infikovaných účastníkov,“ uviedol León Zázrivý z tlačového oddelenia MO SR. Odkazoval pritom na opatrenia vyplývajúce z vyhlášky hlavného hygienika SR, ako aj z nadväzujúcich nariadení Vojenského úradu hygieny a epidemiológie.
Školenie teda prebiehalo ďalej a nákaza sa tam mohla šíriť. Keď sa 18. decembra Juraj Kemláge dozvedel, že koronavírusom sa nakazil aj on, rozhodol sa zostať v karanténnom centre v Lešti, aby neohrozil svoju rodinu.
S tou sa už však nestretol. Podľa jeho manželky necítil v ten deň na sebe ešte žiadne príznaky. Deň nato sa jej už však v telefóne sťažoval na vysoké teploty, bolesti hlavy a svalstva. Podľa jej slov manžela liečili Ibalginom, Paralenom, vitamínmi C a D a zinkom. Vysoké teploty od 38,6 do 39,5 stupňa Celzia u pacienta však stále neklesali.
Doktorka infikovaného vojaka nevidela
V lekárskej správe z 23. decembra mala jeho doktorka uviesť, že mu nemôže predpísať antibiotiká, lebo nemá e-recept. Pacientovi odporučila studenú sprchu a studené zábaly. „Len neviem, ako si to mal robiť, keď bol nevládny a nevládal prejsť ani na toaletu,“ konštatuje Dana Kemláge.
Keď sa manželka zosnulého vojaka skontaktovala s jeho doktorkou, mala jej povedať, že s pacientom nebola v osobnom kontakte a od 23. decembra Juraja Kemlágeho ošetroval už iný lekár. „Doktorka, ktorá slúžila od 19. decembra do 23. decembra 2020, mi povedala, že s ním v priamom kontakte nebola. Neviem však, či ho videli doktori, ktorí slúžili po nej,“ tvrdí.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo si musel Juraj Kemláge u svojej všeobecnej lekárky vybavovať antibiotiká
- V čom sa verzia, ktorú povedal manželke Juraj Kemláge, nezhoduje s tvrdeniami kompetentných
- Kedy bol naposledy Juraj Kemláge vyšetrený
- Kto podľa Dany Kemláge pochybil
- Aký bol zdravotný stav Juraja Kemlágeho pred nakazením covidom