Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
4
Adam Novosad
13. december 2020, 14:38
Čas čítania: 10:49

Slovenka Petrana zarába šepkaním, ktoré mnohí vnímajú ako sexuálne. Jej ASMR videá majú milióny videní (Rozhovor)

Petrana Gala sa primárne venuje anglicky hovoriacim divákom, ale keď hľadáš ASMR videá po slovensky, natrafíš aj na jej kanál. Natáča aj personalizované videá na objednávku a občas musí pred mikrofón postaviť svojho kocúra. Prezradila nám tiež, koľko jej

Adam Novosad
13. december 2020, 14:38
Čas čítania: 10:49
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Sexuálne šepkanie, v ktorom sa vyžívajú úchyláci. Takto nejak si možno donedávna väčšina ľudí predstavovala ASMR (Samostatná zmyslovo-meridiánová reakcia – pozn. red.) videá, ktorých primárnym cieľom je však vyvolať v človeku relaxáciu, pocity príjemného mravčenia v hlave alebo pomôcť so zaspávaním.  

 

 

Mladá Slovenka, ktorá na YouTube aj Instagrame vystupuje ako Petrana Gala si uvedomila potenciál ASMR na svetovom trhu, a tak sa pustila do práce. Dnes má na konte viacero videí, ktoré prekročili hranicu miliónových pozretí, natáča personalizované videá podľa želaní svojich klientov, a svojím šepkaním si dokáže privyrobiť popri štúdiu vysokej školy.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo mladú Slovenku inšpirovalo k tomu, aby začala šepkať do mikrofónu
 • Prečo začala rovno natáčať po anglicky a nepriznávala sa k slovenčine
 • Kedy sa rozhodla vo videách ukázať celú svoju tvár
 • Koľko by ťa stálo personalizované video, ktoré by Petrana nahrala na želanie
 • Čo si myslí o sexuálnom ASMR, ktoré je preplnené erotikou
 • Ako reaguje na žiadosti o erotické personalizované video
 • Či si vie predstaviť, že sa bude živiť šepkaním v ASMR aj v štyridsiatke

 

Zvodné a relaxačné ASMR mladej Slovenky pozerajú milióny. Sexuálne šepkanie chápe, ale erotické objednávky odmieta (Rozhovor)
Zdroj: Instagram

 

O ASMR sa prvýkrát začalo rozprávať v roku 2007, ale skutočným hitom internetu sa pomaly stávalo až okolo roku 2014. Kedy si na takéto prvé ASMR video narazila ty?

Ja si presne myslím, že to bolo okolo roku 2014, keď ASMR začalo byť trendy v Amerike. Na Slovensko sa dostalo až oveľa neskôr a ja som naň narazila tak, že som dlhodobo sledovala jednu youtuberku, ktorá natáčala videá ako mejkap tutoriály. Raz však pridala ASMR video, ale ja som ani nevedela, čo skratka ASMR znamená, pričom po nej nasledoval normálny názov. 

 

Ona vo videu ani nešepkala, len jemne rozprávala a ja som nechápala, prečo ho natočila také dlhé. Bolo pre mňa relaxačné, avšak nevedela som, čím to je a rovnako zmätení boli aj ľudia v komentároch. Stále som sa k nemu vracala, a tak som pojem ASMR sama vyhľadala a začala som tieto videá pozerať skoro každý večer.

 

Zistila si takto, že ASMR funguje aj tebe?

Mne to prináša najmä relaxáciu. To mravčenie, ktoré ľudia nazývajú tingles, dostávam len výnimočne. Takto to má väčšina divákov. Mne ASMR pomáha najmä pri spaní, pretože keď si ho občas pustím počas dňa, tak ma hneď uspáva, radšej ho preto pozerám len večer. 

 

 

Ak na fenomén ASMR narazí človek, ktorý sa s ním nikdy predtým nestretol, ako by si mu opísala, o čo ide a akým typom videí by mal začať?

ASMR sú zvuky a vizuály, ktoré vám v hlave alebo na hrudi vytvoria príjemné pocity. Viete to používať na úzkosť či nespavosť.

 

A aké videá zvoliť na začiatok? Zrejme také tie dlhšie, kde tvorca robí veľa rôznych vecí ako ťukanie, šepkanie, ústne zvuky či používa rôzne objekty. To si človek môže pozrieť a zistiť, aha, teraz mam relaxačné pocity z tohto zvuku, alebo tohto vizuálu, a potom si vie vyhľadať konkrétne video, ktoré je celé o tom obľúbenom zvuku. 

 

Kedy prišiel ten zlom, že si sa rozhodla začať natáčať ASMR aj ty? 

Zlom prišiel v roku 2017. Dovtedy som mala vlastný kanál o mejkape, ale ten veľmi nefungoval. Natočila som zopár mejkap tutoriálov, ale nemala som dobrú kameru, len iPhone a slúchadlá. Keď som si všimla, že množstvo ľudí natáča len na iPhone so slúchadlami, tak som si povedala, že aj ja natočím jedno také video.

 

Svoje úplne prvé video som už vymazala. Malo okolo 10-tisíc zhliadnutí, z čoho som bola prekvapená, ako je to možné. V ňom som mala na kamere odseknutú tvár, ale v nasledujúcich videách som už normálne natáčala s celou tvárou. Keď už prvé video získalo také dobré videnia, povedala som si, že v tom možno mám nejakú budúcnosť.

 

Zvodné a relaxačné ASMR mladej Slovenky pozerajú milióny. Sexuálne šepkanie chápe, ale erotické objednávky odmieta (Rozhovor)
Zdroj: Instagram

Množstvo ľudí začínalo točiť videá tak, že skrývali svoju tvár. Nebála si sa zverejniť svoju identitu?

Na začiatku som v prvých pár videách mala strašnú trému. Keď som začala natáčať, tak sa mi rovno triasli ruky, ale zistila som, že keď šepkám, tak mám menšiu trému. Už som si na to tak zvykla, že keď som potom natáčala videá pre môj bežný kanál, ak som nešepkala, prišlo mi to veľmi neprirodzené, pretože z toho mám stále tŕemu.

 

Hlavne v prvých videách, keď som sa rozhodla, že zverejním celú svoju tvár, som mala trému, ale nikdy som s tým nemala väčší problém. Ja nerada pozerám ľudí s useknutou tvárou, tak som nechcela byť ako oni.

 

Predtým som sa snažila zaujať na Instagrame pomocou mejkapu, takže to bolo mojím cieľom od začiatku a nejak som sa toho nebála. Najviac som sa bála negatívnych komentárov, ale ako som zistila, tie sa vždy dajú vymazať.

 

Hľadala si v začiatkoch, či už na Slovensku niekto ASMR venuje?

Veľmi som sa nepozerala na to, či sa ASMR niekto na Slovensku venuje. V Česku myslím bola jedna artistka, ale nedávno si vymazala celý kanál po šiestich či siedmich rokoch. Mňa nezaujímalo, čo sa robí na slovenskej scéne, pretože naše ASMR ani nepozerám, keďže sa mi viac páčia anglické videá. A ja som zo začiatku rovno natáčala po anglicky.

 

Natáčať po anglicky si začala s vidinou toho, že oproti česko-slovenskému trhu budeš mať väčší potenciál na rast?

Presne tak. Myslela som si, že keď začnem natáčať len v slovenčine, tak to zasiahne hlavne slovenské a české publikum, ktoré je oproti tomu celosvetovému maličké. Rozmýšľala som nad tým už v časoch, keď som pozerala Goga a on po tom, čo získal 1 milión odberateľov, hovoril ako si nevie predstaviť, na čo sa teraz môže tešiť. 

 

Skonštatoval, že na hranicu 10 miliónov sa tešiť nemôže, pretože videá točí po slovensky, a tak mi napadlo, že ja rovno začnem natáčať v angličtine. Študovala som na strednej škole po anglicky, a tak to pre mňa bolo oveľa jednoduchšie.

 

Keď dnes hľadáš slovenské ASMR video, objavuješ sa na najvyšších priečkach. Trvalo ti dlho, kým si ťa začali všímať Slováci?

Teraz si ma už vedia nájsť, pretože som nejaký druhý výsledok, keď si do vyhľadávača na YouTube napíšeš „ASMR po slovensky“, ale predtým som sa svoju identitu snažila viac schovávať. Ani v prvých videách, kde som odpovedala na otázky, som nepriznala, že som zo Slovenska, len som spomenula, že pochádzam z Európy, to bolo tak všetko.

 

Nakoniec som spravila prvé video v slovenčine, ale nikomu som nepovedala, že je to slovenčina. Vo videu som povedala, že kto uhádne správny jazyk, tak mu lajknem komentár, a tak sa ukázalo, odkiaľ vlastne pochádzam. Neviem prečo, ale všetkých to z nejakého dôvodu strašne zaujímalo.

 

To video som potom premenovala na „ASMR po slovensky“, lebo ľudia samozrejme slovenčinu hneď uhádli. V minulosti som podľa Analytics mala len okolo 3 percentá divákov zo Slovenska a Česka, dnes to je okolo 20 až 30 percent.

 

 

Často pod videami reaguješ na komentáre. Dokázala si si už vytvoriť stálu komunitu divákov?

Áno, pretože som spoznala hlavne tých, ktorí si zapli upozornenia na nové video. Všímam si, že keď nejaké video pridám, tak hneď komentujú, lebo si pamätám mená tých najväčších fanúšikov.

 

Najviac si to všímam na Instagrame, lebo tam mám prevažne ľudí z YouTube a vždy, keď pridám fotku, nahrnie sa tam minimálne 5 ľudí, čo mi všetko stále komentujú. Niektorých, čo ma sledujú najdlhšie, dokonca sama followujem a občas sa s nimi rozprávam v súkromnom chate. 

 

Tvoje najpopulárnejšie videá majú milióny pozretí. Ako sa ti podarilo na internete preraziť do takejto miery?

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITELOM
alebo Odomkni 1 článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 92244 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Či sa dnes dokáže natáčaním ASMR videí živiť a s kým spolupracuje
 • Koľko by ťa stálo personalizované video, ktoré by Petrana nahrala na želanie
 • Čo si myslí o sexuálnom ASMR, ktoré je preplnené erotikou
 • Ako reaguje na žiadosti o erotické personalizované video
 • Či si vie predstaviť, že sa bude živiť šepkaním v ASMR aj v štyridsiatke

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
4
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.