Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
10. augusta 2020, 22:03
Čas čítania 2:16
Matej Krajčovič

V Bielorusku pokračujú protesty, polícia mláti demonštrantov. Nedopustím žiaden Majdan, odkazuje diktátor Lukašenko

NEWS BIELORUSKO
Uložiť Uložené

80% pre úradujúceho prezidenta Lukašenka môže byť úplnou fraškou.

Situácia v Bielorusku, ktoré je často označované za poslednú európsku diktatúru, sa dramatizuje. Prakticky okamžite po zverejnení prvých (štátnych) exitpollov, podľa ktorých voľby vyhral úradujúci prezident Alexander Lukašenko, sa v Minsku aj ďalších mestách po celej krajine začali protesty. 

Bielorusko
Zdroj: TASR/AP

Lukašenko je hlavou štátu už od roku 1994 a teraz, v poradí už šiestykrát, mal vyhrať drvivou väčšinou. Tvrdí, že získal vyše 80 % všetkých hlasov, píše CNN. 

Bielorusko
Zdroj: TASR/AP
 

Bielorusi však neprotestujú len preto, že ich krajina trpí korupciou, vláda prenasleduje mimovládne organizácie a stále nezrušila trest smrti. Nedeľné voľby totiž mohli byť zmanipulované. 

Odporúčané
V Bielorusku vypukli po voľbách nepokoje. Diktátor Lukašenko povolal armádu a obmedzil internet V Bielorusku vypukli po voľbách nepokoje. Diktátor Lukašenko povolal armádu a obmedzil internet 10. augusta 2020, 8:02

Opozičná kandidátka Svetlana Cichanovská a jej volebný štáb podľa EuroNews odmietajú prijať výsledky a zbierajú dôkazy o podvodoch. Podľa vlastných prepočtov len v Minsku vyhrala v minimálne šiestich obvodoch a podobné správy prichádzajú z viacerých miest.

Úrady totiž  znemožnili účasť zahraničných pozorovateľov, ktorí by mohli dohliadať na priebeh sčítavania hlasov a krátko po 20.00 hod., teda v čase, keď sa začalo s počítaním hlasov, v Bielorusku nastali masívne výpadky internetu. 

Opozícia pritom platformy ako Messenger, WhatsApp či Telegram používala na koordináciu pri sčítavaní. 

Cichanovská sa rozhodla kandidovať po tom, ako úrady znemožnili kandidovať jej mužovi, Siarhejovi Cichanovskému, ktorý je známy bloger. Sama mala pritom len jediný bod programu: do šiestiť mesiacov zorganizovať nové, skutočne slobodné voľby. 

Úradujúci prezident obvinenia z manipulácie s hlasmi odmieta a proti demonštrantom poslal poriadkové sily. Polícia proti demonštrantom zasahuje gumovými projektilmi. Niektoré videá dokonca zachytávajú nákladné vozidlo, ktoré malo jedného z protestujúcich zraziť. 

Opozičné médiá včera písali aj o smrti ďalšieho muža, ktorý sa objavil ležiaci bez trička na záberoch Reuters.

35-ročný Zaichkin nakoniec prežil, píše New York Times. Uviedol však, že má otras mozgu, niekolko štichov a odreniny po celom tele potom, čo ho minimálne traja príslušníci policajných jednotiek dobili.

V nedeľu zadržali bieloruské poriadkové sily približne 3-tisíc ľudí. Protesty a strety s políciou pokračujú aj v pondelok. Bielorusi vynašli pomerne originálny spôsob, ako vyjadriť nespokojnosť. 

Bielorusko
Zdroj: TASR/AP

Na reakciách zahraničia pritom môžeš opäť sledovať stret dvoch svetov. Lukašenkovi k víťazstu blahoželal napríklad ruský prezident Vladimir Putin alebo čínsky prezident Si Ťin-pching.

Naopak predstavitelia Európskej únie  odsúdili násilie proti demonštrantom (predseda Európskej rady Charles Michel) a taktiež vyzvali na presné sčítanie a zverejnenie výsledkov (predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová).

Na túto stranu sa pridalo aj Slovensko. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej Bielorusi vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor: „Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova, musia byť rešpektované a dodržiavané,“ doplnila.

V podobnom duchu sa vyjadril tiež minister zahraničných vecí Ivan Korčok: „Zásahy vládnuceho režimu v Bielorusku voči politickým oponentom a občanom slobodne vyjadrujúcim svoj názor sú neprijateľné. Vyzývame prezidenta Alexandra Lukašenka na dodržiavanie základných princípov demokracie a slobody slova. Za prejav názoru nemôže byť nikto prenasledovaný,“ uviedol. 

Domov
Zdieľať
Diskusia