Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 25. 9. 2020 meniny má Vladislav, Vladislava

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
V spolupráci

Tento obsah vznikol v spolupráci s lejdy.sk.

Čo je v spolupráci?

Jedná sa o obsah, ktorý chcel REFRESHER vytvoriť, ale vznikol aj vďaka spolupráci s inzerentom. Inzerent do obsahu nezasahoval vôbec, maximálne poskytol informácie, fakty a návrhy na úpravu.

Zdravie
0
redakcia
14. júl 2020, 14:49
Čas čítania: 4:05
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nový typ gestagénovej antikoncepcie ti môže predpísať už aj tvoj gynekológ. Aké sú jej výhody a pre koho je určená?

V dnešnom článku ti povieme viac o jednozložkovej hormonálnej antikoncepcii, ktorú môžeš užívať počas celého (plodného) života.

redakcia
14. júl 2020, 14:49
Čas čítania: 4:05
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Hormonálna antikoncepcia je často diskutovanou a zložitou témou. Vo svete je dostupná už od roku 1961 a za 59 rokov jej užívania, testovania a vyvíjania sa veľmi zmenila.

 

Aj napriek výraznému posunu, ktorým tento produkt farmaceutického priemyslu za takmer 60 rokov jednoznačne prešiel, je počet užívajúcich žien (napríklad aj na Slovensku) veľmi nízky a medzi mladými ženami o nej prevláda aj v súčasnosti niekoľko (nepravdivých) mýtov a poloprávd. 

 

My ti dnes preto prinášame článok, v ktorom si „posvietime“ na nový druh hormonálnej antikoncepcie a taktiež na výhody a riziká, ktoré so sebou prináša. Informácie do tohto článku sme čerpali z rozhovoru s MUDr. Vladimírom Cupaníkom, CSc. a s doc. MUDr. Tomášom Faitom, PhD., ktorým zároveň touto cestou ďakujeme.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

Mýty a polopravdy

 

1. Hormóny v antikoncepčných prípravkoch nie sú pre tvoje telo prirodzené a preto mu škodia.

Je pravdou, že hormóny v antikoncepčných prípravkoch nie sú látky, ktoré sú telu vlastné, avšak svojím chemickým zložením sa im veľmi podobajú. Pomer týchto látok je pre telo niekedy ešte výhodnejší (ako v prirodzenom cykle), čo znamená, že užívanie hormonálnej antikoncepcie môže mať na tvoje zdravie naopak ešte pozitívny vplyv.

 

„Hormonálne antikoncepčné preparáty (HAK) s nízkymi dávkami estrogénu dokonca znižujú riziko rakoviny vaječníkov a sliznice maternice o 40 alebo až 60 %.“  hovorí MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.

 

2. Užívanie antikoncepcie bude mať vplyv na tvoje vlasy, nechty, pleť a pod.

Užívanie antikoncepcie môže, ale nemusí mať vplyv na tvoje vlasy, nechty, pleť a pod, keďže je to veľmi individuálne. Vždy ale treba myslieť na to, že obzvlášť v prvých mesiacoch  užívania je možná zmena menštruačných pomerov v zmysle nepravidelností, ktoré sa však priebežne zvyknúť upraviť. Súvisí to s nastavovaním sa organizmu na pravidelný a rovnomerný prísun hormónov.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

3. Antikoncepciu nemôžem brať celý život (samozrejme, s výnimkou tehotenstva), telo potrebuje mať určité obdobie „oddych“.

Existuje niekoľko typov antikoncepcie (napríklad aj čisto gestagénová antikoncepcia (o ktorej si v tomto článku povieme viac), ktoré sa môžu užívať celý fertilný (teda plodný) život. 

 

4. V prípade, ak začnem brať antikoncepciu a zbadám niektorý z nežiadúcich príznakov, je nutné okamžite prerušiť jej užívanie.

Vzniknutý nežiaduci účinok nemusí hneď nutne znamenať ukončenie užívania. Vždy je potrebné celú situáciu povedať svojmu gynekológovi a poradiť sa s ním. Našou radou je, aby si si viedla podrobný záznam o priebehu celého menštruačného cyklu (rôzne mobilné aplikácie či menštruačné kalendáre) počas celého užívania hormonálnej antikoncepcie, čo výrazne pomôže tvojmu doktorovi pri ďalšom postupe.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

V dnešnom článku ti povieme viac o jednozložkovej hormonálnej antikoncepcii, ktorú môžeš užívať napríklad aj pri dojčení.

Základné druhy hormonálnej antikoncepcie

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva druhy hormonálnej antikoncepcie. Starší typ predstavuje kombinovaná antikoncepcia – to znamená antikoncepcia,  ktorá telu dodáva dva druhy hormónov: estrogén a gestagén.

 

V súčasnosti však dostaneš u svojho gynekológa aj novší typ jednozložkovej hormonálnej antikoncepcie v tabletovej forme, ktorá obsahuje len gestagén – drospirenón bez estrogénu, ktorý je z pohľadu prirodzenosti veľmi blízky telu vlastnému hormónu progesterónu. Práve o nej si dnes povieme viac.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

Gestagénová hormonálna antikoncepcia

Ako funguje?

Mechanizmus účinku gestagénovej hormonálnej antikoncepcie spočíva v pôsobení na cervikálny hlien v kanáli maternicového hrdla, ktorý sa zahustením stáva nepriechodný pre spermie, čím sa zabraňuje otehotneniu. Zároveň však tento druh antikoncepcie bráni vyvolaniu ovulácie, čiže nedochádza k uvoľneniu vajíčka do vajcovodu.

Pre koho je vhodná?

Samozrejme, ako v prípade každého lieku, aj v prípade antikoncepcie musí o jej užívaní a tvojom zdravotnom stave rozhodnúť lekár. Napriek tomu ale môžeme povedať, že gestagénová antikoncepcia  sa vo všeobecnosti odporúča takmer všetkým ženám bez obmedzenia, ktoré chcú užívať hormonálnu antikoncepciu, dokonca aj ženám trpiacim niektorými ochoreniami napríklad vysokým krvným tlakom (hypertenziou), diabetom (aj s cievnymi problémami), či migrénou (bez aury) alebo dokonca v minulosti mali hlbokú žilovú trombózu.

 

Môžu ju užívať aj fajčiarky (na rozdiel od kombinovanej antikoncepcie). Je vhodná pre ženy a dievčatá, ktoré netolerujú estrogénovú zložku v kombinovaných preparátoch a jednozložkovú hormonálnu antikoncepciu môžu užívať dokonca dojčiace ženy – pretože neovplyvňuje kvalitu a tvorbu mlieka.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

Výhody

Prvou výhodou jednozložkovej antikoncepcie je už vyššie spomenutá možnosť jej užívania u žien s kontraindikáciami na kombinovanú antikoncepciu a vo všeobecnosti má vyšší bezpečnostný profil.


Ďalšiu veľkú výhodu ocenia hlavne tie zábudlivejšie dievčatá a ženy, ktoré raz za čas zabudnú antikoncepciu užiť, pretože v prípade jednozložkovej antikoncepcie s drospirenónom sa nič zásadné nestane: tzv. antikoncepčný efekt ostáva zanechaný až 24 hodín (stačí následne zabudnutú tabletku dobrať). 

 

Výhodou gestagénovej antikoncepcie je taktiež jej vysoká spoľahlivosť. Tá sa v prípade antikoncepcie meria Pearlovým indexom tzv. tehotenským číslom, ktoré je v prípade jednozložkovej antikoncepcie len 0,73 čo znamená, že pravdepodobnosť otehotnenia u 100 žien v priebehu jedného roka, ak metódu užívajú starostlivo, je menej ako 1 žena zo 100.

Spôsob užívania

Pri čisto gestagénovej antikoncepcii rozlišujeme dva druhy dávkovania. Pri prvom type kontinuálne užívaš aktívne tablety 28 dní. Každý deň rovnaká tabletka s rovnakým obsahom hormónu, každý mesiac.


Teraz je na trhu ale aj nový typ čisto gestagénnej antikoncepcie v unikátnom režime 24+4, čo znamená, že užívaš 24 aktívnych tabliet obsahujúcich hormón a následne 4 placebo tablety bez hormónov. Vďaka tomuto systému a 4 placebo tabletám (ktoré sa užívajú preto, aby sa neprerušil zvyk každodenného užívania a predišlo sa tak nechcenému zabudnutiu užitia tablety) si môžeš naplánovať krvácanie „z vysadenia“(tzv. plánované krvácanie).


Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

Nevýhody a kontraindikácie 

Rovnako ako v prípade každého medikamentu, aj v prípade tohto druhu antikoncepcie sú isté obmedzenia pri užívaní. Vyhnúť by si sa jej mala v prípadne, ak máš aktívnu žilovú tromboembóliu, trpíš niektorým nádorovým ochorením, vážnym ochorením pečene a pozornosť by si mala zvýšiť aj pri ischemickej chorobe srdca, pri závažne zvýšenej hladine cholesterolu či osteoporóze.

 

Nemôžeš užívať hormonálnu antikoncepciu s estrogénom? Gestagénová hormonálna antikoncepcia je možno riešením aj pre teba
Zdroj: Unsplash

Vedľajšie účinky

Pri doposiaľ dostupnej tabletovej gestagénovej antikoncepcii bola nežiaducim príznakom nespoľahlivá kontrola cyklu. Práve nový typ gestagénovej antikoncepcie však tieto neželané vedľajšie účinky výrazným spôsobom redukuje. Pri jej užívaní v rozsiahlych klinických štúdiách nebola zaznamenaná práve ani jedna tromboembolická príhoda, čiže poskytuje vyšší bezpečnostný profil.

 
K najčastejším nežiaducim účinkom patrí nepravidelné krvácanie, po niekoľko mesačnom užívaní sa objavuje zriedkavejšie. U určitej skupiny žien sa môžu vyskytnúť nevoľnosť, akné, cysty na vaječníkoch, zmeny nálad až depresie, bolesti v prsníkoch či náladovosť.

 Je gestagénová antikoncepcia vhodná aj pre teba?

Jednozložková tabletová gestagénová antikoncepcia bez estrogénu, ako sme spomínali už vyššie, patrí k novému typu antikoncepcie, ktorý je využívaný a predpisovaný pre nesporné výhody tohto preparátu (predovšetkým pre ženy, ktorým nevyhovuje kombinovaná hormonálna antikoncepcia). 

 

V prípade, ak rozmýšľaš nad zmenou alebo nasadením hormonálnej antikoncepcie (napríklad aj gestagénovej) odporúčame ti, aby si sa na ňu opýtala svoj doktora, ktorý ako jediný môže posúdiť či z hľadiska zdravotného stavu,  životného štýlu a pod. je pre teba vhodná.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Unsplash Tagy: zdravie, ochrana, antikoncepcia, hormony, otehotnenie, hormonálna antikoncepcia
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.