
J. K. Rowling čelí verejnému lynčovaniu za príspevky o transsexuáloch. Povedať pravdu nie je nenávistné, tvrdí slávna spisovateľka
Toto nie je po prvýkrát, čo autorka otvorila konverzáciu o sexuálnej identite.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Autorka série kníh o Harrym Potterovi čelí verejnému lynčovaniu po tom, čo na Twitteri uverejnila niekoľko príspevkov na tému rodu a sexuality. Hoci v nich píše, že pozná a má rada transsexuálov, mnohí fanúšikovia a aj organizácie jej vytýkajú nevzdelanosť a ignoranciu. Celý škandál pritom spustil článok s inkluzívnym nadpisom o „ľuďoch, ktorí menštruujú.“
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1614 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM

Ironicky si nevedela spomenúť na slovo ženy
Tentokrát sa strhla internetová vojna po tom, čo J. K. Rowling zazdieľala článok na portáli Devex. Ten hovoril, ako po koronavírusovej pandémii môžeme vytvoriť svet, ktorý je rovnejší a spravodlivý voči ľuďom s menštruáciou (teda vrátane trans ľudí). Takéto oslovenie sa však svetoznámej spisovateľke nepáčilo a s nevkusnou dávkou irónie si nedokázala spomenúť na slovo ženy.
Úplne tak odignorovala fakt, že na svete sú ľudia, ktorí nie sú ženy, no menštruujú. Nie sú to len trans ľudia, ale aj non-binary alebo genderqueer ľudia, ktorí sa vymykajú z klasického binárneho systému (žena a muž).
‘People who menstruate.’ I’m sure there used to be a word for those people. Someone help me out. Wumben? Wimpund? Woomud?
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 6, 2020
Opinion: Creating a more equal post-COVID-19 world for people who menstruate https://t.co/cVpZxG7gaA
Po prvých negatívnych odozvách ešte priliala olej do ohňa ďalším príspevkom. Už síce bez irónie, ale mnohým ľuďom sa jej reakcia aj tak nepozdáva.

„Ak pohlavie nie je skutočné, neexistuje príťažlivosť medzi rovnakým pohlavím. Ak pohlavie nie je skutočné, tak zmažete reálne zážitky žien na celom svete. Poznám a milujem trans ľudí, ale zmazať koncept pohlavia znamená, že odstránite schopnosť mnohých zmysluplne diskutovať o ich životoch. Povedať pravdu nie je nenávistné,“ napísala.
If sex isn’t real, there’s no same-sex attraction. If sex isn’t real, the lived reality of women globally is erased. I know and love trans people, but erasing the concept of sex removes the ability of many to meaningfully discuss their lives. It isn’t hate to speak the truth.
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 6, 2020
Neskôr dovysvetlila, že chce, aby mohli trans ľudia žiť plnohodnotný a autentický život. No ten jej bol silne definovaný tým, že je žena a nechce, aby to zrazu prestalo ako koncept existovať. „Rešpektujem právo každého trans človeka na to, aby žil pohodlne a autenticky. Pochodovala by som s vami, ak by vás diskriminovali preto, že ste trans. Zároveň však môj život formovalo to, že som ženou. Neverím, že je nenávistné povedať to.“
I respect every trans person’s right to live any way that feels authentic and comfortable to them. I’d march with you if you were discriminated against on the basis of being trans. At the same time, my life has been shaped by being female. I do not believe it’s hateful to say so.
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 6, 2020
Ako už niektoré organizácie aj trans ľudia zareagovali v odpovediach, o to predsa vôbec nešlo. Jej ženskosť a ani jej menštruácia predsa nezmiznú, ak začneme hovoriť o ľuďoch a nie o ženách. Naopak sa prizná ľudskosť tým, ktorí teraz akoby nikam nepatrili. Samozrejme, ľudia ju nazvali transfóbnou či feminazi.
Medzi inými zareagovala aj organizácia GLAAD, ktorá bojuje za práva LGBTI ľudí. Zdôrazňujú, že Rowling vedome skresľuje fakty o trans ľuďoch a genderovej identite. „V roku 2020 neexistuej žiadna výhovorka pre útok na trans ľudí.“
JK Rowling continues to align herself with an ideology which willfully distorts facts about gender identity and people who are trans. In 2020, there is no excuse for targeting trans people.
— GLAAD (@glaad) June 7, 2020
Aby toho nebolo málo, svojim followerom do pozornosti dali autora kníh Percy Jackson, ktorý na rozdiel od Rowling nie je transfóbny.
By the way, looking for some summer reading? "Percy Jackson" author Rick Riordan isn't transphobic #AllKidsDeserveRepresentation https://t.co/nHOnSArYEq
— GLAAD (@glaad) June 7, 2020
Na jej komentáre trefne zareagovala aj speváčka Halsey. „Predstavte si, že napíšete sériu, ktorá definuje celú generáciu. Je o povstaní mladých ľudí, ktoré porazí tyrana poháňaného tým, že chce udržať „čistú krv.“ A potom sa pozriete na dnešný svet a poviete si „hmm, áno, znemožním trans ľudí.“
Imagine writing a generation defining series about a youth uprisal that defeats a tyrannical monster motivated by the preservation of “pure blood” and looking at THIS time in the world and going “hmm...yep. I’m gonna invalidate trans people.”
— h (@halsey) June 7, 2020
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.


