Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 30. 10. 2020 meniny má Šimon, Simona

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Viktor Kniš
3. február 2020, 7:38
Čas čítania: 15:16
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Záznam zo 7. dňa súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako vraždil, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie

Priamo z Justičnej akadémie v Pezinku sledujeme priebeh hlavného pojednávania v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice.

Viktor Kniš
3. február 2020, 7:38
Čas čítania: 15:16
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
• Vypovedala odborníčka z odboru antropológie – skúmala zábery z bezpečnostných kamier z Veľkej Mače

• Vypovedali znalci z odboru balisitky a chémie

• Miroslav Marček bol vylúčený na samostatné konanie, stále mu hrozí trest 25 rokov až doživotie, sudkyňa chce urýchliť jeho odsúdenie

•  Pojednávanie sa bude konať v neprítomnosti Aleny Zsuzsovej a Miroslava Marčeka

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1360 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Najväčší rebel v dejinách maliarstva. Caravaggiovo dielo bolo škandalózne práve tak ako jeho životNajväčší rebel v dejinách maliarstva. Caravaggiovo dielo bolo škandalózne práve tak ako jeho život
Prečo užívať CBD, keď z neho nebudem „high"? Môže dopomôcť k riešeniu rôznych zdravotných problémovPrečo užívať CBD, keď z neho nebudem „high"? Môže dopomôcť k riešeniu rôznych zdravotných problémov
Ako natáčali Borata 2 a ktoré scény boli dohodnuté s hercami? Ako natáčali Borata 2 a ktoré scény boli dohodnuté s hercami?
VIAC

17:20 – Sudkyňa prerušuje hlavné pojednávanie, pokračovať sa bude zajtra od 9:00, kedy sa dozvieme, či bude verejnosť počas výsluchu svedkov musieť opustiť pojednávaciu miestnosť. 

 

17:18 – Kvasnica spomína sumu 2,5 milióna eur, ktorá už mala byť Privatbanke vyplatená v čase, keď bol Marian Kočner vo väzbe. Tým pádom by prokuratúra mohla zadržať ďalší majetok Kočnera znížený o túto sumu. 

 

17:13 – Slovo si na záver ešte berie Roman Kvasnica, ktorý sa opäť vracia k predmetným zmenkám Mariana Kočnera voči Penta Funding. Zástupca Kušnírovej tvrdí, že sa mu po šiestom pojedávacom dni ozval Jaroslav Haščák, ktorý mu poskytol informácie ku 30 zmenkám. V tejto súvislosti poukazuje na nejasnosti v prípade dvoch zmeniek. 

 

17:11 – Advokát Aleny Zsuzsovej navrhol, aby zajtra počas výsluchu svedkov z oblasti psychológie a psychiatrie bola vylúčená z pojednávacej miestnosti verejnosť aj novinári. Znalci budú hovoriť o duševnom zdravotnom stave obžalovaných a Neszméry nedáva súhlas na zverejnenie týchto informácií. 

 

 

17:07 – Zajtra sú v pláne výpovede z odboru psychológie a psychiatrie, okrem toho budú vykonané aj ďalšie znalecké posudky, ktoré by mali súvisieť aj s čítaním Threemy. 

 

17:05 – Prokurátor ešte pokračoval v čítaní priebehu rekonštrukcie vraždy, nikto sa však už nechcel vyjadriť.

 

16:58 – Aj Kvasnica pripúšťa, že existuje istý rozpor vo výpovedi Marčeka. Rozpor si vysvetľuje tak, že Marček je bývalý vojak a nemusí si pripúšťať, že by so zbraňou zaobchádzal aj inak ako bezchybne. 

 

16:55 – Prokurátor číta ďalšie závery, ktoré boli zistené pri rekonštrukcii. Vyjadruje sa právna zástupkyňa Aleny Zsuzsovej, podľa ktorej Marček neuviedol niektoré informácie presne, pričom si myslí, že by si ich mal pamätať presne. Daniel Lipšic konštatuje, že z časti súhlasí, zároveň si nemyslí, že si musí Marček všetko pamätať a odkazuje na jeho výpoveď pred súdom, pri ktorej neprejavil žiadnu ľútosť. Podľa Daniela Lipšica sú emócie úzko prepojené s pamäťou a v prípade, že človek emócie neprejavuje, môže si niektoré skutočnosti vybavovať inak. Dodáva, že situáciu by mohli dokresliť aj psychologické posudky. Dodáva, že v konečnom dôsledku tieto rozdiely napriek tomu nemajú vplyv na obžalobu ďalších troch obvinených. 

 

16:47 – Počas rekonštrukcie Marček vyšetrovateľom povedal, že keď dával Kuciakovi „ranu istoty,“ tak mu „zaviali vlasy.“ Romana Kvasnicu pre to zaujíma, ako je možné, že sa Kuciakovi pohli vlasy, ale ranu nemal v hlave žiadnu. Znalec odpovedá, že vzhľadom na to, že išlo o podomácky vyrobený tlmič, mohol zlyhať a nevystreliť náboj, len z neho vyšli plyny. Výpoveď znalca končí. 

 

16:40 – Znalec z odboru balistiky stále sedí na lavici pre svedkov. V súvislosti s prečítanou výpoveďou Marčeka z rekonštrukcie konštatuje, že súhlasí s tým, čo napísal do posudku jeho kolega. „Mohlo dôjsť k tomu, že zbraň vystrelila dvakrát za sebou v tzv. automatickom režime,“ polemizuje znalec v náväznosti na to, ako mohli vystreliť dva náboje naraz.

 

Marček zároveň tvrdil, že zbraň pred vraždou čistil a bola priechodná, kvôli tomu hľadajú právni zástupcovia poškodených iné možné vysvetlenie, prečo zbraň vystrelila dva náboje naraz. 

 

16:37 – Marček v rámci rekonštrukcie povedal, že si je na 95 % istý, že nevyleteli dve strely naraz, na čo dnes počas dokazovania poukazovali procesné strany. 

 

16:33 – Z rekonštrukcie dvojnásobnej vraždy existuje aj video, to však predsedníčka senátu nevykonáva ako dôkaz. 

 

16:25 – Sabová číta aj predmetnú časť, ktorá sa týka zbrane a manipulácie s ňou pred vraždou aj v čase jej vykonania. Marček mal počas rekonštrukcie k dispozícii maketu zbrane a figuranta. Opisoval to, kde mal zbraň, keď strieľal na novinára, hovoril, že asi na úrovni brucha. Keď strieľal na jeho snúbenicu, mal zbraň asi v úrovni výšky svojej hlavy. Tvrdí, že ju zasiahol do hlavy, teda tam, kde aj mienil. 

 

„Pri odchode som trafil ešte raz Kuciaka do hlavy,“ dodal a taktiež veľmi podrobne opísal, že tlmič mal v tom čase asi jeden meter od hlavy. Zbraň už neobťahoval, tlmič však nefungoval tak, ako mal, pretože počul, ako zbraň vydala zvuk. Prirovnal ho k prasknutiu žiarovky. 

 

16:15 – Hlavné pojednávanie pokračuje po prestávke. Sabová má v pláne čítať časť výpovede Miroslava Marčeka, konkrétne ide o výpoveď, ktorú dal obvinený strelec priamo na mieste pri rekonštrukcii. Aj tieto časti znejú podobne chladnokrvne, ako keď Marček opisoval vykonanie vraždy v januári pred súdom. 

 

16:00 – Predsedníčka senátu vyhlásila 10-minútovú prestávku. 

 

15:57 – Daniel Lipšic a Roman Kvasnica sa zhodli, že táto výpoveď sa „do značnej miery“ zhoduje s tým, čo povedal obžalovaný strelec Miroslav Marček. Štefan Neszméry – advokát Aleny Zsuzsovej, ktorý navrhol znalca predvolať nesúhlasí a skôr si myslí, že výpoveď potvrdzuje, že mohla byť použitá aj iná zbraň. Kvasnica ešte pohotovo zareagoval. 

 

15:55 – Pýta sa prokurátor, ktorého zaujíma, ako sa správa záver hlavne, keď je v náboji podzvukové strelivo, ako vypovedal Miroslav Marček. Podľa svedka väčšinou nedôjde k prebitiu, takže sa zbraň môže zaseknúť. 

 

15:45 – Ďalšiu otázku sa svedka – znalca v oblasti balistky pýtal prokurátor, ktorého zaujímalo, či je možné, aby dva náboje prešli rovnakou trasou. „Je to možné, že sa jedna strela zasekla v hlavni a pri druhom výstrele išli obidve rovnakým smerom,“ zamyslel sa svedok s tým, že sa s podobným prípadom nestretol.  Kriminalistický technik sa vyjadruje k posudku svojho kolegu, ktorý už v expertíznom ústave nepracuje, preto pri odpovediach vychádza zo skúsenosti a pred sebou má posudok, ktorý nevypracoval on. 

 

15:39 – Svedok sa vyjadruje ku delaborácii (oddeľovaniu náboja od nábojnice) a potvrdzuje slová Miroslava Marčeka, ktorý v rámci svojej výpovede pred súdom povedal, že náboje cielene zľahčoval, aby bol hluk výstrelu čo najnižší.  

 

15:33 – Advokátka Vestenická sa svedka pýta, či je možné zasiahnuť človeka dvoma nábojmi na rovnaké miesto v rozmedzi pár sekúnd.  „Je to možné, vstrel je bezprostredné miesto vzniku strely,“ odpovedá svedok Šimonič, ktorý nevidí dôvod, aby to nebolo možné. 

 

15:28 – „Ľudské telo je nehomogénny materiál a tá strela, to sa nedá vedieť, ako pôjde, kosti, rôzna hustota. Strelný kanál sa mení rôzne,“ odpovedá svedok na otázku, či sa dá odhadnúť, ako sa správa telo po zásahu nábojom. 

 

15:20 – Na pokyn presedníčky Ruženy Sabovej právny zástupca Aleny Zsuzsovej ďalej číta balistický posudok. Advokát ešte pred tým skonštatoval, že nemá na svedka, ktorého navrhol predvolať, žiadne otázky. 

 

 

15:13 – V pojednávacej miestnosti je posledných 5 minút hrobové ticho, predsedníčka senátu Ružena Sabová sa radí s ďalšími dvoma členmi senátu. 

 

15:08 – Ako posledný dnes bude vypovedať svedok Miroslav Šimonič.

 

15:02 – Ako ďalší vypovedá znalec Peter Mihály. Hneď na úvod skonštatoval, že sa vie vyjadriť len k skúmaniu textílii na mieste konania, a tak obhajoba, ktorá svedka prevolala, nemá žiadne otázky. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

14:55 – Právna zástupkyňa Aleny Zsuzsovej sa pýta, či podľa svedka mohli byť použité na mieste vraždy dve zbrane. Konkrétne ju zaujíma, či to vie znalec vylúčiť. On odpovedá, že sa to vylúčiť nedá, ale sprestniť by to vedel kolega z balistky. Keďže je odborník na chémiu, dodáva, že chemickým rozborom sa to zistiť nedá. 

 

 

14:45 – Neszméry sa ďalej pýta otázky, svedok Varga mu ich chváli, že ide o veľmi dobré otázky. Znalec odpovedá a vysvetľuje typy chemického zloženia nábojov kalibru 9mm Luger.

 

14:35 – Advokát Neszméry stále číta posudok znalca – chemika. Zatiaľ nie je isté, prečo navrhol vypočutie týchto troch svedkov a akým spôsobom by mohli pomôcť v dokazovaní verzie obhajoby. V posudku sa píše, aké látky obsahovali povýstrelové splodiny a taktiež to, že koniec tlmiča mohol byť pri výstrele od Jána Kuciaka vzdialený približne 5 až 30 centimetrov. 

 

Novinár Adam Valček z denníka SME zverejnil na svojom Instagrame fotku originálu hlavne aj podomácky vyrobenú verziu
Novinár Adam Valček z denníka SME zverejnil na svojom Instagrame fotku originálu hlavne aj podomácky vyrobenú verziuZdroj: adamvalcek/IG

 

 

14:25 – Keďže svedka navrhla vypočuť obhajoba, ako prvý má slovo advokát Neszméry, ktorý zastupuje Alenu Zsuzsovú. Číta balistický posudok, ktorý nevyhotovoval tento svedok, ale jeho kolega. 

 

14:21 – Sudkyňa postupne vypočuje všetkých znalcov. Ako prvý si na stoličku pre svedkov sadol kriminalistický znalec Róbert Varga, ktorý je odborník v oblasti chémie. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie

 

14:15 – Kuciak mohol v čase výstrelu stáť zoči-voči páchateľov, priestrel hrudníkom smeroval zhora dole, nevylučuje preto, že novinár mohol v čase incidentu kľačať. Keďže stála obeť na schodoch, určenie polohy nie je jednoznačné. Obhliadajúci znalec ešte skonštatoval, že na tele nenašiel žiadne zranenia, z ktorých by vyplývalo, že sa Kuciak snažil brániť.

 

14:07 – Kým prokurátor postupne vymenúva charatker poranení hrudníka Jána Kuciaka po zásahu nábojom, dvaja znalci sa potichu rozprávajú a niečo si kreslia na papier. „Potom je tu opísaný mechanizmus, ako organizmus reagoval od zásahu až po smrť,“ pokračuje prokurátor. 

 

14:04 – Pitevnú správu Jána Kuciaka číta prokurátor. Odborný posudok znalca konštatuje, že príčinou smrti bol úrazovo-krvácavý šok. V krvi mal Kuciak len kofeín, ktorý nemal na smrť žiadny vplyv. 

 

13:58 – „Páchateľ a obeť stáli oproti sebe tvárou v tvár,“ číta Sabová z balistického posudku, v ktorom znalec opísal, akým spôsobom pravdepodobne stáli Marček a Kušnírová. 

 

13:52 – Ďalej Sabová pokračuje čítaním nálezovej správy z miesta vraždy Jána Kuciaka. Rovnako podrobne opisuje, aké orgány zasiahli výstrely. Marček vo svojej výpovedi vypovedal, že ho zasiahol raz a pri odchode ešte druhýkrát. 

 

13:47 – Sudkyňa pokračuje čítaním ďalšej odbornej správy patológa, ktorý podrobne opísal, ako vyzeralo telo Martiny Kušnírovej v čase, keď ho našli 26. januára vo Veľkej Mači. 

 

13:44 – Sudkyňa číta časti pitevných správ, ktoré by sa rodinám poškodených počúvali veľmi ťažko, pravdepodobne kvôli tomu nie sú v pojednávacej miestnosti prítomní. 

 

13:40 – Sudkyňa teraz číta znalecké posudky priamo z miesta obhliadky vo Veľkej Mači, z ktorých vyplýva, akým spôsobom prišli Ján Kuciak a Martina Kušnírová o život. V posudkoch je napísané, aký biologický materiál bol obetiam odobratý a čo mali v čase vraždy oblečené. 

 

13:30 – Sudkyňa u právnych zástupcov Aleny Zsuzsovej overuje, či trvajú na vypočutí všetkých troch svedkov. Konštatujú, že áno, pretože boli svedkovia navhrnutí na vypočutie ešte pred rozhodnutím o Marčekovom vylúčení a Sabová tým pádom pristupuje k výsluchu. Začína poučením svedkov o ich právach a povinnostiach.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

13:25 – Slovo si zobral prokurátor, ktorý dáva sudkyni na úvahu, či je vôbec dôvod, aby boli ešte títo traja znalci vypočutí, keďže ide o odborníkov, ktorí boli prítomní na mieste činu a ich znalecké posudky sa tým pádom týkajú Miroslava Marčeka, ktorý bol dnes vylúčený na samostatné konanie. 

 

13:24 – Znalci skladajú znalecký sľub. Čítajú z papiera, ide o iný text, ako keď skladajú prísahu svedkovia. 

 

13:22 – Nie všetci svedkovia si, pravdepodobne, boli vedomí, že budú vypovedať na základe návrhu právnych zástupcov Zsuzsovej. Keď to sudkyňa povedala, jeden z nich sa otočil na zvyšných dvoch a prekvapene zdvihol obočie, všimli si Aktuality

 

13:20 – Jeden z kukláčov sediaci neďaleko novinárov má zapnutý laserový zameriavač na zbrani, pravdepodobne o tom nevie. 

 

13:15 – Sudkyňa konštatuje prítomnosť troch znalcov, ktorých navrhla vypočuť obhajoba Aleny Zsuzsovej.  Svedkovia Róbert Varga, Miroslav Šimonič a Peter Mihály sú z Kriminalistického a expertízneho ústavu. Šimončič a Mihály boli riaditeľom ústavu poverení zastupovať kolegov, ktorí už ukončili pracovný pomer. Svedkovia konštatujú, že nie sú zapísaní v zozname znalcov na ministerstve spravodlivosti. 

 

13:10 – Hlavné pojednávanie bude pokračovať v neprítomnosti poškodených rodín, z pojednávacej miestnosti odchádzajú krátko po návrate Tomáša Szabóa Kuciakovci, Zlatica Kušnírová aj sestra zavraždeného Molnára.  Odišiel už aj Marian Kočner. 

 

Na snímke splnomocnenec poškodených Jozefa Kuciaka a Jany Kuciakovej Daniel Lipšic.
Na snímke splnomocnenec poškodených Jozefa Kuciaka a Jany Kuciakovej Daniel Lipšic.Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

12:26 – Znalcov, ktorí budú vypovedať popoludní, navrhla obhajoba. Znamená to, že by ich výpovede mali byť v prospech Mariana Kočnera, Tomáša Szabóa a Aleny Zsuzsovej. 

 

12:08 – Marian Kočner požiadal o konanie v neprítomnosti počas zvyšku dnešného dňa a aj počas zajtrajšieho dňa. Sudkyňa mu vyhovela, znalecké posudky budú prečítané bez jeho prítomnosti.  

 

12:07 – Znalkyňa ešte vysvetľuje, čo znamená, že sa s veľkou pravdepodobnosťou dá povedať, že ide o zhodnú osobu. Súd predpokladal, že dnes budú vykonané aj vecné dôkazy v podobe videozáznamov, ktoré odborníčka kontrolovala, keďže sa tak nestalo, predvolá ju znovu po tom, čo budú vykonané záznamy z bezpečnostných kamier z 15., 16., a 19. a 21. februára. 

 

12:02 – Komunikácia Para-Kočner naďalej funguje neverbálne. Marek Para podal Kočnerovi zväzok papierov, ten sa na nich pozrie, po chvíli sa tvári rozčúlene a krúti nesúhlasne hlavou, papiere zakrátko odmietavo vráti Parovi, všimli si Aktuality. S papiermi naďalej manipulujú, už sa o nich aj rozprávali, kým ich Marek Para drží v rukách a Kočner z nich číta. 

 

11:58 – Dnes budú ešte vypovedať ďalší traja znalci z Kriminalistického a expertízneho ústavu.

 

11:48 – Pracovník ZVJS otvoril na jednej strane miestnosti okno, pišťanie vzduchu vyrušilo aj Mariana Kočnera. 

 

11:42  Marian Kočner sa po dlhej dobe oprel na tvrdej lavici a sleduje, čo hovorí znalkyňa. Keď sa sudkyňa pýta, či sa niekto chce pýtať otázky, aktívne krúti hlavou. Má nasadené okuliare na čítanie a cmúľa cukrík. Občas súhlasne kýve hlavou, keď znalkyňa povie niečo, čo by mohlo aspoň o milimeter spochybniť obžalobu. 

 

11:37 – Dnešný (siedmy) deň hlavného pojednávania zatiaľ nepriniesol zásadný prínos, minimálne trochu však posilňuje dôkaznú situáciu v prospech obžaloby. Pojednávanie sa síce nesie v rýchlom tempe, zaoberá sa však primárne technickými záležitosťami, pre to môže byť pre verejnosť menej atraktívne. 

 

11:35 – Prokurátor ďalej číta časti posudku znalkyne, ktorá sedí pred sudkyňou. Postupne sa môžu vyjadrovať právni zástupcovia. Väčšinou nemajú otázky, o slovo sa prihlásila advokátka Tomáša Szabóa, ktorú zaujimalo, či dostala znalkyňa aj ďalší materiál na skúmanie. Ona odpovedá, že nie. 

 

11:27 – Výsledky znaleckého posudku sa zhodujú s výpoveďou Miroslava Marčeka, ktorý potvrdil, že vo Veľkej Mači boli na obhliadku 15. a 16. februára. Podľa Petrusovej sa zhoduje napríklad spôsob chôdze. Zhodným typovým znakom v prípade záznamov má byť os dolných končatín 

 

11:20 – Otázky sa pýtala právna zástupkyňa Aleny Zsuzsovej, následne vznikol v pojednávacej miestnosti rozruch, pretože odpoveď znalkyne nikto nepočul. Advokátka sa pýtala na metódy, ake boli pri dokazovaní využité. Petrusová konštatuje, že ona skúmala len postavy, črty tváre skúmal jej kolega. 

 

11:15 – Znalkyňa potvrdila, že sa chce pridržiavať svojej skoršej odbornej výpovede, a tak ju prokurátor nahlas číta. Petrusová v nej špeciálnymi technikami zisťovala, či sa na jednotlivých záberoch opakovane objavuje rovnaká osoba. Vo výpovedi v prípravnom konaní Petrusová konštatovala, že osoba, ktorú kamery zachytili vo Veľkej Mači 16. februára 2018 je rovnaká osoba, ako tá, ktorá sa objavila na ihrisku 21. februára 2018, teda v deň vraždy. 

 

11:09 – Prokurátor ďalej číta, aké videá Petrusová skúmala. Ide o zábery z bezpečnostných kamier vo Veľkej Mači, ktoré mali byť orientované na ihrisko za domom Jána a Martiny. K domu sa totiž dalo prísť autom aj inak ako po ceste, ktorú zaznamenávalo viacero kamier. 

 

11:04 – Na stoličku pred Ruženu Sabovú sa posadila znalkyňa z odboru antropológie Petrusová. V rukách si priniesla hrubý žltý obal, v ktorom má niekoľko zväzkov papierov.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

10:55 – Marian Kočner aj Tomáš Szabó zostali počas prestávky v pojednávacej miestnosti. 

 

10:42 – Sudkyňa prerušila hlavné pojednávanie za účelom prestávky po tom, čo prečítala všetky dôkazy zaistené v súvislosti s dokazovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. K týmto dôkazom sa postupne budú vyjadrovať aj ďalší znalci. Pokračovať sa bude o 11:00, kedy bude vypovedať znalkyňa  Oľga Petrusová.

 

10:30 – Kým sudkyňa číta, aké ďalšie dôkazy boli zaistené z domu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači (hrnček s nedopitou kávou, náboje...), Marian Kočner a Marek Para intenzívne komunikujú. Už sa nerozprávajú, opäť si posielajú odkazy písané na papieri. Papier si vymenia aj niekoľkokrát za minútu. 

 

10:28 – Sabová hovorí, že hmotný zaistený majetok Mariana Kočnera vrátane bieleho Bentley sa nachádza v skladoch ministerstva vnútra.  Štát si môže luxusné Bentley po zhabaní nechať alebo predať v aukcii, píše SME.

 

10:24 – Aj Marian Kočner má cukrík. Keď sudkyňa hovorí o jeho autách a dôkazoch v nich zaistených, počúva veľmi pozorne a radí sa s Marekom Parom. 

 

10:21 – Sudkyňa konštatuje, že v kufri čiernej Kia Rio sa našla aj hnedá šperkovnica. Peter Tóth vo svojej výpovedi povedal, že ho ešte približne v roku 2004 Marian Kočner poprosil, aby dal vyrobiť nenápadné zariadenie, ktoré dokáže nahrávať obraz aj zvuk. Ide o šperkovnicu, ktorú Kočner nainštaloval v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Strelec Marček opísal, ako zavraždil Kuciaka a Kušnírovú, trest spozná už čoskoro. Hrozí mu doživotie
Zdroj: OCCRP

 

10:18 – V pojednávacej miestnosti sedí na lavici za Zlaticou Kušnírovou aj sestra zavraždeného Petra Molnára. Kušnírová si od Molnárovej zobrala cukrík a usmiali sa na seba. Všetci v pojednávacej miestnosti ďalej počúvame, ako sudkyňa diktuje, aké dôkazy boli zahrnuté do dokazovania. Spomína aj auto Kia Rio, ktoré odovzdal polícii Peter Tóth. Bolo plné Kočnerových osobných vecí vrátane čierneho iPhone X (model Bentley), v ktorom sa našli správy z Threemy. Aj telefón sudkyňa menovite spomína – hovorí, že ide o „Stopu číslo 1.“

 

 

10:15 – Predsedníčka Sabová opäť pred výpoveďou číta, aké dôkazy boli jednotlivým obžalovaným zadržané. Konštatuje napríklad to, že Alena Zsuzsová odmietla vydať osobné veci, bol jej však zadržaný červený iPhone. Medzi dôkazy sudkyňa zaradila aj motorové vozidlá – Kočnerove Bentley aj Citroen Berlingo, ktorým mali Marček a Szabó prísť 21. februára 2018 do Veľkej Mače. 

 

10:12Ako ďalšia bude vypovedať znalkyňa Oľga Petrusová. Tá  vyrobila antropologický posudok, v rámci ktorého skúmala pohyb Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. Pred súdom bude prezentovať svoje závery týkajúce sa toho, či je pohyb osoby zachytenej bezpečnostnými kamerami pri futbalovom štadióne vo Veľkej Mači zhodný s pohybom niektorého z obžalovaných. 

 

10:07 – Posudok patologičky sa zhoduje s výpoveďami Miroslava Marčeka, ktorý spomínal aj tzv. „ranu istoty,“ aj súdna lekárka potvrdila, že práve pri tej prišiel podnikateľ o život. „Aj po vzniku prvého strelného poranenia bol okamžite v bezvedomí,“ dodáva Rendeková a opisuje, akým spôsobom prišla na to, ktoré strelné poranenie vzniklo ako prvé. Týmto končí jej výsluch, keďže nikto sa nechce pýtať ďalšie otázky. 

 

10:00 – Prokurátor číta analýzu patologičky sediacej na stoličke pre svedkov. Číta otázky vyšetrovateľov aj odpovede znalkyne v súvislosti s obhliadkou tela z roku 2016. Podľa Rendekovej zomrel podnikateľ Molnár na následky „devastačného poranenia mozgu,“ ktoré spôsobil náboj. 

 

9:57 – Súdna lekárka sa bude vyjadrovať k poraneniam Petra Molnára a súd ich bude porovnávať s výpoveďami Miroslava Marčeka, ktorý popísal, kde podnikateľa zasiahol.

 

 

9:55 – Vypovedať ide prvá znalkyňa Michaela Rendeková. Dnes je v pojednávacej miestnosti väčší ruch, zároveň je oveľa slabšie počuť hlas v reproduktoroch. 

 

9:50 – Ešte stále predsedníčka senátu číta, aké dôkazy boli zaistené. Spomína zbraň, ktorou Marček zastrelil podnikateľa Molnára a následne prezradil polícii, kde ju zahodil. Sabová číta zápis z pitvy, súdna lekárka Rendeková sa zatiaľ k slovu nedostala. 

 

9:45 – Predsedníčka senátu ďalej číta listinné dôkazy. Marian Kočner sa občas rozpráva s Marekom Parom a niečo si zapisuje, sudkyňu veľmi nepočúva, keďže ide o trestný čin, ktorý sa ho netýka. Ani Zlatica Kušnírová dianie nesleduje. Otec Jána Kuciaka sa pozerá smerom na lavicu, kde sedí Marian Kočner. 

 

9:36 – Sudkyňa číta zápisnicu o obhliadke miesta činu, kde bol zavraždený podnikateľ Peter Molnár z Kolárova. Sabová číta, slová obhliadajúceho znalca, ktorý miesto vraždy popísal veľmi podrobne. Hlavné dvere boli rozbité, telo nebohého sa našlo v spálni. Ďalej popisuje polohu, v ktorej polícia Molnára našla. Sabová diktuje, aké stopy boli zadržané priamo na mieste. Okrem nábojov a telefónu aj biologické stopy v podobe zakrvavených predmetov.

 

9:34Ako prvá bude vypovedať súdna lekárka Michaela Rendeková. Najprv však súd vykoná listinné dôkazy, ktoré súvisia so znaleckým posudkom.

 

Znalkyňa Rendeková vypovedá v súvislosti so svojim znaleckým posudkom, kde kontrolovala slová Miroslava Marčeka, ktorými opísal vraždu podnikateľa Molnára. Marček vypovedal, ako sa dostal na pozemok, ako vykonal vraždu a ako použil zbraň. Jeho výpoveď Rendeková analyzovala z technického hľadiska.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vrahov môžu pomôcť usvedčiť znalkyne, súd zaistil ďalší majetok Mariana Kočnera
Zdroj: Na snímke v popredí znalkyne v odbore antropológia vpravo Michaela Rendeková a vľavo Oľga Petrusová.

 

9:28 – Advokát Miroslava Marčeka odišiel z pojednávacej miestnosti, keďže sa ho už toto hlavné pojednávanie ďalej nebude týkať. V samostatnom konaní sa už strelcovi Marčekovi bude vykonávať dokazovanie len v súvislosti s výškou trestu, zohľadňovať sa bude jeho minulosť a okolnosti vykonania vrážd, ku ktorým sa priznal. 

 

9:23 – Predsedníčka senátu vylučuje Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Opakuje, z čoho je Miroslav Marček obžalovaný. Za skutky mu hrozí 25-ročný trest až doživotie, priznanie môže byť poľahčujúcou okolnosťou.  Aj Sabová už konštatuje, že Marčeka bude možné odsúdiť rýchlejšie, ako bude trvať toto hlavné pojednávanie. 

 

9:18Miroslav Marček by mal byť vyčlenený na samostatné konanie, Ružena Sabová sa procesných strán pýta, či majú nejaké výhrady. Nikto sa neozval. Tento krok by mal urýchliť súdny proces. 

 

Marček sa už v prípravnom konaní ku vraždám priznal a následne počas prvého dňa pojednávania podrobne popísal, ako ich vykonal. Taktiež popísal, akým spôsobom sa na skutku podieľal jeho bratranec Tomáš Szabó, ktorý vinu poprel. 

 

9:15 – Sudkyňa robí zhrnutie predchádzajúcich dní, hovorí, aké dôkazy už boli vykonané a aké ešte je potrebné vykonať a konštatuje, že prokurátor navrhol vypočutie odborníkov z Europolu, ktorým sa podarilo získať prepisy z Kočnerovej Threemy. Vypovedať by mali 6. februára. 

 

9:10 – Predsedníčka diktuje program na nasledujúce dni. Hovorí, akí znalci ešte budú predvolaní počas dnešného dňa. V popoludňajších hodinách by mali prísť ešte znalci z Kriminalistického a expertízneho ústavu.

 

Predvolaní budú znalci Róbert Varga, Olga Šmídová (ukončila pracovný pomer) a Roman Čuleň (ukončil pracovný pomer). Za znalcov, ktorí ukončili pracovný pomer, budú vypovedať ich kolegovia. 

 

9:08 – Na lavici pre svedkov už sedia obe znalkyne, ktoré budú vypovedať v poradí Michaela Rendeková a Oľga Petrusová.

 

9:05 – Predsedníčka senátu konštatuje prítomnosť, resp. neprítomnosť obžalovaných a ich právnych zástupcov. Prítomná je aj Natália Trubanová. Ako náhradná obhajkyňa Mariana Kočnera bola určená elektronickým náhodným výberom.

 

Ak sa bude Kočnerov právnik Marek Para riadne dostavovať na pojednávania a komora ho ponechá v advokátskom stave, náhradná obhajkyňa sa ani nedostane k slovu. Jej prítomnosť má byť prevenciou pred obštrukciami. 

 

9:00Sudkyňa Ružena Sabová oznamuje pokračovanie hlavného pojednávania. Pokračujeme siedmym dňom. Nasledovať bude poučenie, že nebol povolený živý zvukový prenos.

 

8:57 – Marian Kočner si dnes sadol bezprostredne vedľa Mareka Paru, väčšinou sedia za sebou a komunikujú tak, že si posielajú odkazy na zloženom papieri A4. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vrahov môžu pomôcť usvedčiť znalkyne, súd zaistil ďalší majetok Mariana Kočnera
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

8:55 – V pojednávacej miestnosti sú už všetci okrem senátu a obžalovaných. 

 

8:50 – Pracovníci ZVJS v novinárskej miestnosti zvesili dvere, pretože ich v predchádzajúcich dňoch niektorí novinári a fotografi vylomili z pántov, keď sa tlačili v snahe obsadiť si čo najlepšie miesta. 

 

8:30 – Nič už nebráni v čítaní Threemy. Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyhlásila, že senát po porade nemá pochybnosti o zákonnosti získania prepisov zo šifrovanej komunikácie cez aplikáciu Threema, v ktorej podnikateľ z tzv. mafiánskych zoznamov komunikoval s volavkou Alenou Zsuzsovou aj bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou či nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom v domienke, že sa ku správam nikto nikdy nedostane.  

 

8:15 – Dnes sa prišlo pozrieť obzvlášť veľa verejnosti, ktorú však príslušníci ZVJS pustia do budovy ako poslednú, novinári majú prednosť. Pojednávanie začne o 45 minút. 

 

8:13Do pojednávacej miestnosti už vošla predsedníčka senátu Ružena Sabová. Sudkyňa, ktorá už počas svojej kariéry odúsdila mafinánov aj ministrov, vedie hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo veľmi svižnom tempe, zároveň si dáva pozor na detaily a každý procesný úkon.

 

8:07 – Pri budove Justičnej akadémie dnes stáli autá dvoch eskort, prítomní budú obžalovaní Marian Kočner a Tomáš Szabó. Marian Kočner odmietol vypovedať hneď počas prvého dňa hlavného pojednávania.

 

Tomáš Szabó, ktorý mal byť šoférom sa nepriznal, namiesto toho predniesol svoju verziu o tom, ako chodil do Veľkej Mače pre to, že chcel od miestneho obyvateľa kúpiť babetu. Tvrdí, že keď 21. februára 2018 prišli do obce s Marčekom, aby Kuciaka zbili, už boli so snúbenicou mŕtvi.

 

7:55 – Dnes by sa mali čítať aj niektoré výpovede svedkov, ktorí sa nezúčastnia osobne, pretože sa prokurátor aj právni zástupcovia zhodli, že bude stačiť prečítať záznam z vypočutia z prípravného konania. V priebehu týždňa sa osobne zúčastní IT znalec Jaroslav Oster, ktorý skúmal Kočnerovu Threemu. 

 

7:45Dnes budú vypovedať dve znalkyne z odboru antropológie, ktoré mali počas vyšetrovania skúmať kamerové záznamy z Veľkej Mače z dňa vraždy a z predchádzajúcich dní, počas ktorých mali ísť páchatelia obhliadnuť miesto činu. V obci, kde žili Ján Kuciak a Martina Kušnírová je 30 kamier, ďalšie záznamy mohla polícia získať od vodičov motorových vozidiel, ktorí využívajú záznamové zariadenia inštalované tak, aby zaznamenávali, čo sa deje na ceste. 

 

7:30 – Počas uplynulého týždňa zadržali Marianovi Kočnerovi v rámci policajnej akcie ďalší majetok. Dnes by sme sa mohli dozvedieť, čo všetko sa podarilo zaistiť, otázne bude, čo je s Kočnerovou jachtou, Refresher sa dostal k fotografii, ako polícia nakladá na odťahové vozidlo Kočnerov Aston Martin. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom: Vrahov môžu usvedčiť znalkyne, súd zaistil ďalší majetok Mariana Kočnera

 

7:25 – Prví novinári už čakajú v press centre, dnes očakávame vzhľadom na program menší záujem zahraničných médií, z tých domácich nechýbajú denníky ani televízie.

 

Dnes pokračuje súd v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžalovaným Tomášovi Szabóovi, strelcovi Miroslavovi Marčekovi, Alene Zsuzsovej a Marianovi Kočnerovi hrozí najvyšší možný trest, doživotie za mrežami.

 

Pojednávanie opäť sledujeme priamo z Justičnej akadémie v Pezinku.

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok Tagy: ján kuciak, Marián Kočner, Megaproces
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.