Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
11. októbra 2019, 17:41
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Singapur ako prvá krajina na svete zakáže reklamy na sladené nápoje

NEWS NÁPOJE
Uložiť Uložené

Prijal by si podobnú legislatívu aj u nás?

Tiež patríš medzi ľudí, ktorí len ťažko odolajú sladeným nápojom? Tvoj lekár by ti na takýto zlozvyk vedel určite povedať svoje. Boj proti nezdravým nápojom s vysokým obsahom cukru sa rozhodol Singapur poňať po svojom. Podľa CNN by sa mal stať úplne prvou krajinou na svete, ktorá zakáže reklamy na sladené nápoje.

Zákaz vzťahujúci sa na najmenej zdravé sladené nápoje bude platiť pre všetky mediálne platformy, vrátane tlače, televízneho vysielania a online priestoru,“ cituje CNN štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Edwina Tonga. Toto rozhodnutie malo podľa jeho slov padnúť po zvážení výsledkov verejného prieskumu (70 % respondentov prístup vlády podporuje).

Nové nariadenia sa bude dotýkať mimo iného aj džúsov, jogurtových drinkov či instantných káv. V najbližších mesiacoch plánuje ministerstvo od spotrebiteľov zbierať ďalšiu spätnú väzbu, aby zákonná forma čo najviac odrážala verejnú mienku.

Odporúčané
Slovensko by mohlo zaviesť daň na cukor, tvrdia odborníci. Ročne vypijeme až 111 litrov sladených nápojov na osobu Slovensko by mohlo zaviesť daň na cukor, tvrdia odborníci. Ročne vypijeme až 111 litrov sladených nápojov na osobu 18. januára 2019, 23:44

K zákazu reklám by sa mala pridať taktiež povinnosť označovania sladených nápojov odlišnou farbou, vďaka ktorej konzumenti na prvý pohľad rozpoznajú, do ktorej kategórie daný nápoj spadá. 

Tong tvrdí, že ide o prvé kroky, ktoré majú slúžiť na boj proti cukrovke. V rámci ďalších návrhov sa dokonca zvažuje zavedenie vyššej dane na sladené nápoje čí úplný zákaz na produkty s vysokým obsahom cukru.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO – World Health Organization) majú ľudia pravidelne konzumujúci jednu až dve plechovky sladených nápojov denne o 26 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie cukrovka 2. typu. Podľa odhadov sa obezita od roku 1975 v celosvetovom merítku strojnásobila.

Domov
Zdieľať
Diskusia