Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 25. 5. 2019 meniny má Urban, Vivien

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
6
František Kulhánek
3. marec 2019, 12:58

Motýlí muž: Tragédii v Point Pleasant, pri ktorej zahynulo 46 ľudí, predchádzali pozorovania neznámeho tvora

Okrídlená bytosť sa mala vyskytnúť aj na iných miestach, na ktorých následne prišlo k stratám na životoch.

František Kulhánek
3. marec 2019, 12:58
Motýlí muž: Tragédii v Point Pleasant, pri ktorej zahynulo 46 ľudí, predchádzali pozorovania neznámeho tvora
Zdroj: unsplash.com/Patrick Hendry
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

15. decembra 1967 sa stala v meste Point Pleasant v Západnej Virgínií obrovská tragédia. Silver Bridge nachádzajúci sa na rieke Ohio sa nečakane o 17:00, teda v čase najväčšej špičky zrútil. Na mieste zahynulo 46 ľudí.

 

Verejnosť sa začala samozrejme okamžite pýtať, kto sa zrútenie mostu môže a či sa tragédii nedalo predísť. Oficiálne závery vyšetrovania hovoria, že za zrútenie môže porucha v jednom zo spojení, ktoré veľký dopravný nápor nevydržalo, pričom následne došlo ku kolapsu.

 

Alebo má snáď tragédia iné vysvetlenie? Mestečko Point Pleasant bolo totiž dejiskom zvláštnych udalostí už mesiace pred týmto nešťastím. Ide iba o miestnu legendu, alebo boli tamojší obyvatelia skutočne svedkami paranormálnych javov? A čo alebo kto je „Motýlí muž“ (Mothman), o ktorom všetci hovoria?

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge 

Muž s krídlami

Všetko pekne poporiadku. Strašidelný príbeh v Point Pleasant sa začal písať 12. novembra 1966, kedy sa piatim mužom zjavil dovtedy nevídaný úkaz. Piati hrobári na cintoríne práve kopali ďalší z hrobov, keď sa im mala zjaviť podivná, dohneda sfarbená bytosť ľudskej podoby, no s tým rozdielom, že disponovala krídlami.

 

Náhle im mala vzlietnuť nad hlavy a zmiznúť. Všetci popierali, že by mohlo ísť o vtáka, vo svojich výpovediach hovorili o ľudských krídlach. K tejto udalosti došlo v mestečku Clendenin, ktoré leží asi 130 kilometrov od Point Pleasant.

 

Ďalšia udalosť na seba nenechala dlho čakať. Iba 3 dni od prvého incidentu bolo podivné stvorenie opäť pozorované. Tentokrát boli jeho svedkami Linda a Roger Scarberry spolu so Stevom a Mary Mallette. Tí sa vydali do tzv. TNT oblastí, ktoré v sebe skrývali opustené bunkri so strelivom a výbušninami ešte z čias 2. svetovej vojny.

 

Keď však dorazili na miesto, bunkre neboli to jediné, čo videli. Oba páry mali byť svedkami veľkej neznámej bytosti, ktorá sa divným spôsobom pohybovala v areáli opustenej elektrárne. Ich opis hovoril o jasne červených očiach, veľkých krídlach a výške niečo cez dva metre.

 

Týmto sa však ich príbeh ani zďaleka nekončí. Akonáhle totiž neznámu entitu spozorovali, vystrašení sa dali na útek. Sadli do auta a po ceste č. 62 smerovali do Point Pleasant. Ako unikali, neznáme stvorenie ich malo začať prenasledovať. Spočiatku ho len opäť spozorovali, tentoraz na billboarde pred nimi.

 

Následne mal však rozprestrieť krídla a ich auto sledovať. Linda a Roger Scarberry so Stevom a Mary Mallette hovoria, že aj keď išli v istých chvíľach viac ako 100 míľ za hodinu (160km/h), stvorenie s ich prenasledovaním nemalo žiadny problém.

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge

 

Mary Mallette tiež tvrdila, že tvor vydal zvuk o veľmi vysokej frekvencii, podobný obrovskej myši. V každom prípade, akonáhle sa posádka auta blížila k Point Pleasant, bytosť mala odletieť a stratiť sa v poli. Oba páry si to okamžite namierili na miestnu policajnú stanicu. Šerif a jeho zástupcovia na podivné hlásenia vystrašenej štvorice reagovali preskúmaním inkriminovanej TNT oblasti.

 

Žiadneho muža s krídlami však nespozorovali. Jeden zo šerifových zástupcov ale uviedol, že vidí v oblasti divný pohybujúci sa tieň. Záhadne sa správali aj policajné vysielačky, z ktorých sa šírili najzvláštnejšie neidentifikovateľné zvuky.

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge 

Nasledujúci deň šerif usporiadal ohľadom nevysvetliteľných pozorovaní tlačovú besedu. Novinári sa príbehu okamžite chytili a neznámu bytosť pomenovali ako „Mothman“, teda motýlí muž. Aby našli akékoľvek dôkazy o prítomnosti okrídleného stvorenia, vrátili sa toho dňa Linda a Roger do oblasti TNT. Jediné, čo na mieste našli, boli veľmi neobvyklé odtlačky stôp, ktoré sa podobali na konské kopytá.

 

Po tom, čo s príbehom novinári vyrukovali na verejnosť, začalo stále viac ľudí rozprávať o svojich stretnutiach s motýlím mužom. Ten však nebol jedinou bizarnosťou, ktorá sa v tej dobe v Point Pleasant diala. Viacerí obyvatelia boli ešte viac vystrašení po tom, čo mali byť svedkami neidentifikovateľných lietajúcich objektov, ktoré sa vynárali na oblohe.

 

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

Záhadní muži v oblekoch

Aby toho nebolo málo, v mestečku sa začali pohybovať neznámi muži v čiernych oblekoch a klobúkoch. Nikto ich nikdy nevidel a nepoznal. Mohlo sa jednať o jednotlivcov, ktorí mali za úlohu celu oblasť a ich obyvateľov monitorovať? To sa už zrejme nedozvieme, no veľmi zvláštnu skúsenosť so stretnutím čierneho obleku popísala novinárka Mary Hyre.

 

Mary Hyre bola novinárka, ktorá pravidelne obyvateľov informovala o zvláštnych pozorovaniach a UFO. Jednej januárovej noci v roku 1967 mal však do jej kancelárie v centre mesta prísť neznámy muž v čiernom obleku a čiernych okuliaroch, ktoré zakrývali akýkoľvek pohľad. Najprv sa jej len spýtal na cestu, no nezdalo sa, že by bol po odpovedi spokojný. Neznámy muž sa jej následne začal vypytovať, prečo má potrebu písať o takých veciach.

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge

 

Podivuhodné stretnutie sa skončilo tak rýchlo, ako začalo. Mary však muža nevidela naposledy. O niekoľko týždňov neskôr ho opäť spozorovala na ulici, keď si to ale namierila priamo za ním, muž nasadol do čierneho auta s nepriehľadnými sklami a z mesta zmizol.

 

Týmto ale príbehy o neznámych mužoch v čiernom nekončia. Ich prítomnosť v meste totiž hlásilo veľa miestnych. Viacerí svedkovia tvrdili, že muži sa po meste pohybovali zvyčajne v dvoch alebo trojčlenných skupinkách. Podivné sú ale najmä hlásenia o ich spôsobe reči, ktorá mala byť v niečom iná. Opisovali ju ako spomalenú a na inej frekvencii.

 

Iní svedkovia zasa hovorili o tom, že muži nežmurkajú. Hostia v reštaurácii opisovali incident, kedy muži v oblekoch nevedeli používať príbor. K ich stolu musela prísť až jedna z čašníčok, aby im ukázala ako používať nôž.  

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge 

Pohľad spôsobil zápal a opuch

Ďalší z príbehov o motýľom mužovi poskytla verejnosti Maryna neter Connie Carpenter. Tá mala znepokojujúce stvorenie vidieť ešte 27. novembra 1966, keď odchádzala z miestneho kostola. Náhle spozorovala vysokého muža, no vzápätí rozprestrel obrovské krídla. Podľa jej slov mali v priemere zhruba 3 metre.

 

Tvor mal doletieť k nej a obdarovať ju hlbokým pohľadom do jeho červených očí. Potom z ničoho nič odletel. Na smrť vystrašená Connie okamžite utekala domov za priateľom. Ten sa neskôr vyjadril, že keď Connie prišla bola extrémne hysterická a stále hovorila niečo o očiach. Čo je však najzvláštnejšie, že pár dní po tomto incidente sa Connie zapálili a opuchli obe oči, akoby boli vystavené dlhodobému ultrafialovému žiareniu.

 

Po stretnutí s motýlím mužom mala Connie priamu skúsenosť aj s mužmi v oblekoch. Čierne auto s podivnou posádkou ju zastavilo, keď bola na ceste do školy. Spočiatku si myslela, že páni v aute zablúdili, no ich úmysel bol úplne iný. Podľa jej výpovede sa ju totiž mali pokúsiť dostať do auta, avšak neúspešne.

 

Mnohí ľudia veria, že motýlí muž nemal na pád mosta žiadny vplyv, vnímajú ho skôr ako toho, ktorý obyvateľov varoval pred katastrofou. Iní sú zase presvedčení, že zrútenie Silver Bridge bolo spôsobené prekliatím, ktoré na mesto poslal domorodec známy ako Cornstalk.

 

Ten mal v oblasti pobývať aj so svojim domorodým kmeňom indiánov, avšak len do chvíle, pokiaľ na miesto neprišli britskí kolonizátori. Tí samozrejme začali celú oblasť plieniť a všetkých pôvodných obyvateľov vraždiť. Napokon mali zabiť aj Cornstalka a jeho syna, pričom legenda hovorí, že pri svojej smrti uvalil na celú oblasť kliatbu.

 

Point Pleasant / Mothman / Silver Bridge

 

Zvláštne pozorovania aj pred inými tragédiami

Motýlí muž však nebol videný len v Point Pleasant, ale aj na iných miestach vo svete. Na týchto miestach náhle prišlo k tragédiám. Jednými zo svedkov boli aj nemeckí baníci, ktorí muža s jasnými červenými očami videli 10. septembra 1978.

 

Po spozorovaní neznámeho stvorenia začali z bane v návale strachu vybiehať. Približne o hodinu neskôr sa časť bane zrútilo. Neznámy jav tak zachránil desiatky ľudských životov.

 

Podobnú skúsenosť hlásili aj pracovníci elektrárne Fukušima. V roku 2011, kedy v oblasti došlo k zemetraseniu a následnej havárii v jadrovej elektrárni, bol na mieste taktiež pozorovaný neznámy tvor s jarnými červenými očami. Rovnaké opisy ľudia hlásili aj pri černobyľskej katastrofe a teroristickom útoku z 11. septembra. Čo je na týchto príbehoch a svedectvách pravdy sa zrejme nikdy nedozvieme, môžeme len špekulovať.

Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
24
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.