Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. septembra 2023, 12:00
Čas čítania 1:44
Adriana Královičová

FOTO: Zo starého bytu v Bratislave sa stal štýlový priestor na prácu aj odpočinok. Dominujú svetlé odtiene a prirodzené svetlo

KULTÚRA ARCHITEKTI SLOVENSKA ARCHITEKTÚRA ZO SLOVENSKEJ A Z ČESKEJ REPUBLIKY DIZAJN INTERIÉROVÝ DIZAJN
Uložiť Uložené

Moderný byt so staromestskou atmosférou.

Klient oslovil štúdio abrama architekti s netradičnou požiadavkou. Prial si, aby zo staršieho bratislavského bytu vznikol kreatívny priestor, ktorý bude primárne zameraný na prácu. Musel byť však vhodný aj na príležitostné prespanie, a teda nemohla chýbať kúpeľňa a toaleta. Architekti byt premenili na modernú oázu, ktorá dýcha staromestskou atmosférou. Dominujúcim prvkom sú tehlové steny a otvorený priestor bez zbytočných priečok. 

„Prirodzenú dominantu priestoru vytvárajú priznané pôvodné materiality stavby, teda pôvodné horizontálne konštrukcie stropu či tehlové murivo. To všetko je doplnené o drevenú vlysovú podlahu či samotný dizajn nábytkov podčiarkujúci otvorenú dispozíciu priestoru. Tento priestor nedefinujú priečky, ale vzájomne komunikujúce nábytkové zostavy,“ dodávajú architekti z ateliér abrama architekti. 

Architekt Marek Abramovič si za hlavný cieľ zadal priniesť do interiéru zachované pôvodné materiály a zbaviť byt zbytočných oddeľovacích stien. Nová koncepcia priestoru umožnila odstrániť nepodporujúce steny, ktoré pôvodne rozdeľovali zadnú časť bytu a nočnú oblasť. Výrazné rozšírenie pôdorysu, prepojenie priestoru a dobre premyslená orientácia bytu umožnili to, že do pracovnej časti počas celého dňa preniká prirodzené svetlo. 

architektúra, interiérový dizajn, dizajn, Bratislava, Byt v Bratislave
Zdroj: abrama architekti/Lenka Némethová

Neutrálne farby, kreatívny priestor a denné svetlo

Pri realizácii tohto projektu sa ateliér zameral na dva hlavné ciele. Prvým bolo vizuálne zväčšiť priestor a zabezpečiť, aby prirodzené svetlo prenikalo do celého interiéru bytu. Týmto spôsobom vzniklo príjemné a inšpirujúce prostredie, ideálne na pracovné účely a oddychovanie vo voľnom čase. Druhým cieľom bolo vytvoriť návrh, ktorý bude nadčasový, neutrálny a nerušivý pri práci. Okrem toho sa architekti snažili zachovať autentickosť budovy a využiť pôvodné konštrukcie tak, aby vniesli do interiéru špeciálnu atmosféru.
 

Medzi výrazné prvky interiéru patrí priznané tehlové murivo či trámová konštrukcia s dreveným záklopom. Pri jej obnažení na architekta čakalo prekvapenie v podobe priečnych oceľových nosníkov. Ich pôvod siaha k staršej nadstavbe bytového domu. V celom byte môžeš vidieť drevenú podlahu so stromčekovým vzorom.

„Staromestský nádych cítiť aj v návrhu kúpeľne s nadčasovým bielym tehličkovým obkladom. Interiér s prevládajúcimi svetlými farbami a prírodnými materiálmi dotvárajú precízne stolárske prvky zrealizované na mieru,“ hovoria architekti z ateliéru. 

architektúra, interiérový dizajn, dizajn, Bratislava, Byt v Bratislavearchitektúra, interiérový dizajn, dizajn, Bratislava, Byt v Bratislavearchitektúra, interiérový dizajn, dizajn, Bratislava, Byt v Bratislavearchitektúra, interiérový dizajn, dizajn, Bratislava, Byt v Bratislave
Zobraziť galériu
(14)

Byt sa delí na dve hlavné časti 

Centrálnu časť bytu tvorí denná a pracovná časť. Nočná zóna s priestrannou kúpeľňou po rekonštrukcii nepôsobí separátne. Rozloženie priestoru je veľmi otvorené, jednotlivé sekcie bytu nie sú oddelené stenami, ale skôr rôznymi materiálmi. Hlavným „oddeľovačom“ je nábytková konštrukcia s transparentnou výplňou, ktorá nahradzuje tradičné deliace steny.

„Klient nám ponechal voľnú ruku, a tak sme mohli naše predstavy plne preniesť aj do samotnej realizácie. Hneď na začiatku procesu sa rozvinula jasná predstava, akým štýlom sa má návrh uberať. Vzhľadom na konštrukčné danosti stavby sme predpokladali jej materialitu a tú sme plne využili pri návrhu, čoho výsledkom bolo priznanie napr. tehlového muriva či horizontálnej trámovej konštrukcie,“ dodávajú architekti z ateliéru. 

Anketa:
Páči sa ti tento byt v Bratislave?
Áno. Pôsobí veľmi moderne, ale nie je chladný. 
Nič moc. 
Áno. Pôsobí veľmi moderne, ale nie je chladný. 
72 %
Nič moc. 
28 %
Domov
Zdieľať
Diskusia