Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. júla 2023, 9:30
Čas čítania 3:41
Adam Novosad

Plačková môže byť premiérkou Slovenska, povedala nám nová umelá inteligencia od Googlu. V experimente od nás dostala zabrať

TECH GOOGLE UMELÁ INTELIGENCIA
Uložiť Uložené

Otestovali sme nový AI nástroj Bard, ktorý Google sprístupnil pre širokú verejnosť.

Novou premiérkou Slovenska by sa mohla stať influencerka Zuzana Plačková, Slovensko je pripravené na uzákonenie manželstiev pre páry rovnakého pohlavia a Ukrajina by mala okamžite sadnúť za rokovací stôl a dohodnúť s Ruskom mier.

Toto je výber zo stanovísk umelej inteligencie Bard, ktorú vo štvrtok spoločnosť Google sprístupnila v Európskej únii, a teda aj na Slovensku. Google chcel svoj nástroj Bard sprístupniť širokej verejnosti krátko po spustení služby ChatGPT, ktorá rýchlo pobláznila internet, no narazil na regulačné problémy, a tak sme sa Barda dočkali až teraz.

Odporúčané
Google spustil svojho chatbota už aj na Slovensku. Dokáže rozprávať, naplánovať ti dovolenku a pomôže ti vycvičiť psa Google spustil svojho chatbota už aj na Slovensku. Dokáže rozprávať, naplánovať ti dovolenku a pomôže ti vycvičiť psa 13. júla 2023, 12:47

My sme sa preto rozhodli otestovať, ako Bard funguje, či dokáže odpovedať na jednoduchšie aj komplikovanejšie otázky, a ako veľmi sa človek musí snažiť, aby ho svojím odpisovaním a vypytovaním doviedol k záverom, ktoré by možno nečakal.

Zaujímali nás témy ako blížiace sa parlamentné voľby, vojna na Ukrajine, ale aj potenciálna hrozba, ktorú umelá inteligencia môže predstavovať pre ľudstvo.

Bard AI
Zdroj: Google Bard

Politika je pre Barda španielska dedina

Vďačnou témou, ktorou môže človek potrápiť umelú inteligenciu, často býva politika. Inak to nebolo ani v našom prípade, a tak sme sa Barda vypytovali, kto v septembri vyhrá slovenské parlamentné voľby a kto by mohol byť dobrým premiérom.

Aj keď sa Bard chváli tým, že je vytrénovaný na obrovskom množstve textov a ide o jazykový model, ktorý má prístup k internetu a dokáže si informácie hľadať cez Google, pri otázkach o slovenskej politike sa mu to veľmi nedarilo. 

„Na základe mojich dát je pravdepodobné, že voľby vyhrá strana OĽANO. OĽANO je súčasná vláda strana a má širokú podporu medzi voličmi,“ skonštatoval Bard na otázku, kto voľby vyhrá. OĽaNO pritom v súčasnosti podľa prieskumov bojuje o prežitie v parlamente a na víťazstvo vo voľbách pomýšľať nemôže. 

Odporúčané
Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) Šéf slovenského Googlu Rasťo Kulich: V detstve som nemal ani na lyžiarsky, na štúdium na Harvarde som si zarobil (Rozhovor) 29. marca 2024, 9:30

Z odpovedí Barda vidno, že na mnohé citlivé témy, ako napríklad politika v tomto prípade, má naučené frázy, ktoré opakuje, aby sa príliš výrazne nepostavil na žiadnu stranu. Ak sa ho spýtaš priamo na názor, často odpovedá, že je iba model, ktorý nezastáva žiadne postoje a čerpá len z dostupných informácií. 

V tom, kto bude víťazom volieb, má Bard jasno.
V tom, kto bude víťazom volieb, má Bard jasno. Zdroj: Bard/Google

Plačková by bola zaujímavou premiérkou

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 140679 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo by Plačková bola zaujímavou premiérkou.
  • Ako sa Bard pomýlil pri manželstvách párov rovnakého pohlavia.
  • Čo odkázal Ukrajine vo vojne s Ruskom.
  • Pred akou hrozbou varoval ľudstvo v spojení s rozvojom AI.
Domov
Zdieľať
Diskusia