Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
14. mája 2022, 14:25
Čas čítania 1:16
Martin Adam Pavlík TASR

Izraelská polícia tvrdo zakročila obuškami proti smútiacim na pohrebe zabitej novinárky. Jej rakva takmer spadla na zem

Izraelská polícia tvrdo zakročila obuškami proti smútiacim na pohrebe zabitej novinárky. Jej rakva takmer spadla na zem
Zdroj: TASR/AP/Maya Levin
NEWS IZRAEL NOVINÁRI
Uložiť Uložené

Niektorí policajti bili a kopali smútiacich.

Izraelská polícia bila smútiacich na pohrebe zastrelenej novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklovej. Jej zabitie podľa BBC na okupovanom Západnom brehu Jordánu vyvolalo vlnu hnevu. Rakva abú Aklovej takmer spadla na zem, keď policajti – niektorí s obuškami – vtrhli do davu Palestínčanov, ktorí sa okolo nej zhromaždili.

Polícia uviedla, že tak konala po tom, čo na ňu Palestínčania hádzali kamene, píše BBC. Abú Aklovú zastrelili za sporných okolností ešte v stredu, pričom z jej usmrtenia sa navzájom obviňujú Izrael a Palestínčania.

Jej zabitie vyvolalo rozsiahlu vlnu odsúdenia. Na videozázname televízie BBC vidieť potýčku medzi políciou a Palestínčanmi, ktorí sa v areáli nemocnice zhromaždili okolo novinárkinej rakvy. Polícia následne dav zatlačila späť, pričom niektorí policajti bili a kopali smútiacich. Izraelská polícia uviedla, že policajti boli nútení použiť prostriedky na rozohnanie davu, uvádza spravodajská stanica.


Hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa uviedol, že Guterres bol hlboko znepokojený konfrontáciou medzi izraelskými bezpečnostnými silami a Palestínčanmi, ako i správaním niektorých policajtov.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová taktiež označila snímky ukazujúce bitie smútiacich zo strany polície za znepokojivé. „Ľutujeme narušenie niečoho, čo by malo byť predovšetkým pokojnou procesiou,“ povedala.


Palestínska samospráva a televízia al-Džazíra tvrdia, že abú Aklovú zabili izraelské bezpečnostné jednotky, pripomína BBC. Izrael však namieta, že doposiaľ nebolo možné presne určiť, čo sa stalo, a že novinárka mohla zomrieť aj v dôsledku palestínskej paľby.

Zo štvrtkovej predbežnej správy izraelskej armády vyplýva, že smrteľný výstrel mohol pochádzať z mohutnej paľby palestínskych ozbrojencov či možno z niekoľkých guliek vypálených vojakom na teroristu, ktorý strieľal na jeho vozidlo.

Novinárke vyjadril úctu aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý ju označil za martýrku slobodného sveta, ktorá obetovala svoj život na obranu palestínskej otázky, uvádza BBC.

Abbás zároveň vyhlásil, že Izrael je plne zodpovedný za jej zabitie a že prípad posunie na Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý vyšetruje podozrenia z vojnových zločinov. Izraelský premiér Naftali Bennett obvinil Abbása, že hádže vinu na Izrael bez akéhokoľvek základu.

Domov
Zdieľať
Diskusia