Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
17. januára 2022, 19:19
Čas čítania 3:59
Viktor Kniš

PREHĽAD: Takto budú vyzerať opatrenia počas 4. vlny koronavírusu. Platí aj režim OP+, výhody budú mať aj nezaočkovaní

NEWS KORONAVÍRUS LOCKDOWN OČKOVANIE OPATRENIA
Uložiť Uložené

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil sériu vyhlášok, ktoré upravujú niektoré opatrenia počas štvrtej vlny koronavírusu.

Od 19. januára budú na Slovensku platiť nové opatrenia, ktoré vláda zavádza v súvislosti s nastupujúcou štvrtou vlnou koronavírusu spôsobenou variantom omikron. Počty pozitívnych PCR testov zatiaľ rastú v zahraničí, ministerstvo zdravotníctva očakáva výrazný nárast pacientov v nemocniciach o niekoľko dní. 

V tejto súvislosti zavádzajú odborníci nové pravidlá, ktoré sa týkajú všetkých oblastí života. Úrad verejného zdravotníctva zatiaľ spracoval štyri vyhlášky, ktoré upravujú činnosť prevádzok a obchodov, organizovanie hromadných podujatí, povinný režim OTP na pracovisku a pravidlá nosenia rúšok a respirátorov. 

Refresher pripravil podrobný prehľad opatrení. Ak nestíhaš sledovať neustále sa meniace pravidlá, sleduj vlákno, v ktorom tieto informácie pravidelne aktualizujeme.  

V tomto článku si prečítaš:
 • Kde po novom musia všetci ľudia nosiť respirátor.
 • Ako bude vyzerať režim OP+ a aké podmienky úrad verejného zdravotníctva zmenil na poslednú chvíľu.
 • Aké uvoľnenia pocítia nezaočkovaní a tí, ktorí koronavírus neprekonali.
 • V čom budú mať výhody zaočkovaní troma dávkami. 
 • Ktoré služby a obchody budú otvorené.
 • Ako budú vyzerať hromadné podujatia a koľko osôb sa na nich môže v jednotlivých režimoch zúčastniť. 

Povinné respirátory už aj v exteriéri

Povinnosť nosiť respirátor bude od stredy 19. januára platiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri v prípade, že nebude možné dodržať dvojmetrový odstup.

Odporúčané
Vakcína proti detskej obrne oslavuje 70 rokov. Ako je na tom Slovensko s povinným očkovaním? Vakcína proti detskej obrne oslavuje 70 rokov. Ako je na tom Slovensko s povinným očkovaním? 26. marca 2023, 8:33

Rovnako bude respirátor prekrývajúci ústa a nos povinný aj na hromadnom podujatí bez ohľadu na možnosť dodržať odstup dva metre od cudzích osôb mimo rovnakej domácnosti. 

Z prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom platia aj výnimky pre:

 • deti do 6 rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
 • osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
 • zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám,
 • športujúce osoby.
Minister Lengvarský hovorí o nových opatreniach proti koronavírusu.
Minister Lengvarský hovorí o nových opatreniach proti koronavírusu. Zdroj: TASR

Zavádzajú režim OP+ a podujatia rozdeľujú na tri stupne

Vyhláška prináša aj jednu zásadnú zmenu oproti pôvodnému návrhu rezortu zdravotníctva. Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s konzíliom odborníkov odkladá. V režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami. 

ÚVZ definuje jednotlivé režimy na vstup do obchodov, služieb a pre hromadné podujatia takto:

 • Režim základ: Všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania.
 • Režim OTP: Osoby, ktoré sú kompletne zaočkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín) alebo ochorenie covid-19 prekonali v posledných 180 dňoch.
 • Režim OP: Kompletne zaočkovaní aspoň dvoma dávkami (jednou dávkou Jansen), osoby po prekonaní choroby covid-19 s potvrdením nie starším ako 180 dní, deti mladšie ako 12 rokov a osoby, ktoré sa zatiaľ nemusia očkovať a majú o tom potvrdenie.
 • Režim OP+: Osoby, ktoré spĺňajú podmienky režimu OP a zároveň buď majú booster dávku očkovania, alebo prekonali koronavírus, alebo majú čerstvý test.

Nízkorizikové podujatia sú napríklad kiná bez konzumácie jedál a nápojov v sále, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenia bez občerstvenia. Platí v nich režim OP, organizátori môžu naplniť 50 % celkovej kapacity priestorov alebo maximálne 100 osôb.

Odporúčané
V Číne sa koronavírusom nakazilo 250 miliónov ľudí za prvých 20 dní decembra, tvrdia hrozivé uniknuté dokumenty. Ako je to možné? V Číne sa koronavírusom nakazilo 250 miliónov ľudí za prvých 20 dní decembra, tvrdia hrozivé uniknuté dokumenty. Ako je to možné? 25. decembra 2022, 12:00

Stredne rizikové podujatia sú napríklad kiná s konzumáciou jedál v sále, športové podujatia s divákmi, bohoslužby so spevom a podobne. Účastníci na nich majú prekryté horné dýchacie cesty respirátorom, ale môžu sa napríklad občerstviť a platí fixné sedenie alebo státie. Platí v nich režim OP, organizátori môžu naplniť 25 % celkovej kapacity priestorov alebo maximálne 100 osôb.

Vysokorizikové podujatia sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach. Patria sem aj hromadné podujatia v prevádzke verejného stravovania alebo iné hromadné podujatia, ktoré nespadajú do nízkorizikových alebo stredne rizikových podujatí. Platí v nich režim nový režim OP+, zúčastniť sa môže najviac 20 osôb.

Fitnescentrá, akvaparky a wellness budú v režime OP+, buď do 50 osôb, alebo minimálne 15 štvorcových metrov na jedného zákazníka. 

divadlo
Zdroj: Pexels/na voľné použitie

Otvárajú sa všetky prevádzky služieb, viac výhod majú aj nezaočkovaní 

V rámci nových pravidiel od stredy budú môcť otvoriť všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, avšak iba v režime OP.

Takisto sa rozšíri zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ. Doteraz mohli nezaočkovaní navštevovať len predajne potravín, drogérie, lekárne, liečebné kúpele na základe predpisu lekára a reštaurácie s okienkovým predajom.

Po novom budú môcť byť otvorené pre všetkých aj:

 • predajne odevov a obuvi,
 • kancelárske a školské potreby, potreby pre deti,
 • galantéria a textil,
 • stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky,
 • predajné miesta diaľničných známok,
 • knižnice,
 • predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie,
 • prevádzky zásielkového predaja, miesta na výdaj, vrátenie či reklamáciu tovaru,
 • predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá a odťahové služby,
 • práčovne,
 • čerpacie stanice,
 • pohrebné služby,
 • služby technickej a emisnej kontroly,
 • taxislužby,
 • advokáti, notári, exekútori a podobné povolania,
 • zberné dvory,
 • služby dlhodobého a karanténneho ubytovania,
 • závodné či školské jedálne,
 • obchodné domy.

„Obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ,“ upozornil úrad verejného zdravotníctva.

Diaľková doprava, vlaky, autobusy, taxislužby, ale aj vleky či lanové dráhy budú v režime OTP. Mestská hromadná doprava a prímestské spoje budú v režime základ. Aj autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP.

Otváracie hodiny výlučne do 22.00 h

Vo všetkých obchodoch, prevádzkach a službách budú platiť maximálne povolené otváracie hodiny od 5.00 do 22.00 h. Vláda však zrušila zákaz vychádzania aj zákaz zhromažďovania. 

Platí to pre všetky prevádzky bez výnimky, o desiatej večer musia zatvoriť aj všetky reštaurácie, bary a diskotéky. 

Po 22.00 h budú môcť byť otvorené reštaurácie len na donášku alebo výdaj cez okienko.

Medzi prevádzky, ktoré môžu byť otvorené od 5.00 h do 22.00 h a môžu fungovať v režime základ, patria predajne drogérie, novín a tlačovín, výdajné miesta, prevádzky telekomunikačných operátorov, prevádzky poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a lízingových služieb alebo oprava a servis elektroniky či iných vecí.

Odporúčané
Mozgy tínedžerov zostarli počas pandémie o niekoľko rokov, tvrdí nový výskum Mozgy tínedžerov zostarli počas pandémie o niekoľko rokov, tvrdí nový výskum 10. decembra 2022, 10:00

Takisto sem patria kľúčové služby, obchodné miesta sieťových odvetví, predajne domácich a záhradkárskych potrieb, nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská a prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu či terapiu osobám so zdravotným postihnutím.


Po novom môžu v režime základ fungovať aj predajne oblečenia a obuvi, predajne kancelárskych, školských potrieb a predajne s potrebami pre deti. Patria sem ďalej aj galantérie, predajne textilu, predajne stavebnín, inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby-laky či predajné miesta poskytujúce služby výberu a evidencie úhrady diaľničnej známky a knižnice. 

Domov
Zdieľať
Diskusia