Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Recenzie

RECENZIA: Cowboy Bebop

Oplatí sa vidieť prvú sériu Cowboy Bebop?

Dominik Vetrák
26. november 2021, 17:30 Čas čítania: 5:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
RECENZIA: Cowboy Bebop
Zdroj: Netflix
Filmy a Seriály - Recenzie
1
Dominik Vetrák
26. november 2021, 17:30
Čas čítania: 5:16

RECENZIA: Cowboy Bebop

Oplatí sa vidieť prvú sériu Cowboy Bebop?

Dominik Vetrák
26. november 2021, 17:30
Čas čítania: 5:16
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
RECENZIA: Cowboy Bebop
Zdroj: Netflix
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Keď Netflix oznámil hranú verziu legendárneho anime od režiséra Shinichirōa Watanaba Cowboy Bebop, asi nikto neveril, že sa to môže podariť.

 

Anime je anime z istého dôvodu. Často extrémne štylizované, prehnané v animácii, dialógoch, v správaní postáv a ich charakteroch. Niektoré veci z anime sa proste normálne natočiť nedajú, aj keby mali tvorcovia neobmedzený rozpočet. Netflix sa však o to aj tak pokúsil a výsledok je rozpačitý. 

 

Cowboy Bebop sleduje troch lovcov odmien (vesmírnych kovbojov), ktorí hľadajú zločincov v snahe neskončiť na mizine a mať čo jesť. Lodi Bebop velí bývalý policajný detektív Jet (Mustafa Shakir), ktorý sa dal dokopy s partnerom Spikom Spiegelom (John Cho). Neskôr sa k nim pridá aj Faye Valentine (Daniella Pineda).

Rozdiely oproti anime sú niekedy podarené, inokedy bolia

Seriálu sa celkom darí zachytiť neuveriteľnú smolu a flegmatický prístup k chytaniu zločincov z anime. Bohužiaľ, chytanie zločincov sa rýchlo stiahne do úzadia a tvorcovia sa začnú venovať hlavnému príbehu anime, konfliktu medzi Fearlessom (Neohrozeným) aka Spikom a Viciousom (Kruťák). V anime je ich príbeh len trochu načrtnutý.

 

Zdroj: Netflix

 

Tvorcovia totiž nechceli rozprávať o dlhej histórii medzi postavami, a tak nechali divákov, aby si ju domysleli na základe pár flashbackov a dialógov. Inými slovami, pracovali s vedomím, že anime budú sledovať inteligentní ľudia, ktorí si spoja dve a dve dohromady. V prípade seriálového spracovania však tvorcovia idú do detailov a odhaľujú Spikovu minulosť. Najprv sme si mysleli, že sa boja rozprávať príbeh seriálu pre masy inak ako doslovne.

 

Po 10. epizóde však vieme, že to je trochu inak. Tvorcovia seriálu totiž zmenili podstatnú časť deja, kvôli čomu bolo potrebné, aby sa zamerali na postavy Viciousa a Julie (spoločná láska Viciousa a Spika). Potrebovali vykresliť charaktery postáv a ich problémy, aby odôvodnili veľkú charakterovú zmenu u jednej postavy. Samotný nápad sa nám veľmi pozdáva a chválime, že nejde o remake jedna k jednej.

 

Zdroj: Netflix

 

Stále si však myslíme, že celá flashbacková epizóda s poradovým číslom 9 bola zbytočná. Tvorcovia sa snažia dať divákovi zbytočne veľa kontextu a aj tak sa im nedarí urobiť z Viciousa dobrého záporáka či postavu. Rovnako ako v anime, aj v tejto verzii ide o najslabšiu časť projektu. Nepomohol tomu ani herec Alex Hassell, ktorý nedokázal dostatočne dobre predať jeho zlomyseľný charakter.

 

Vicious je stále otrasná postava, no a niektorí herci zaostávajú

Scenár mu však veľmi nepomohol. Vicious je jednoducho zlý a krutý človek vo svojom jadre. Tvorcovia sa snažia naznačiť dôvod, prečo je to tak, ide však o výkrik do prázdna a on tak ostáva aj naďalej plochým charakterom. 

V seriáli od Netflixu nevieš, čo máš presne čakať, a myslíme, že postavu Julie uchopili lepšie. Nie je to už viac bezbranná žienka, ktorá čaká na svojho princa na bielom koni. Avšak jej prerod výrazne odkláňajúci sa od anime nebol dostatočne prepracovaný a postava nemala dostatok času ani priestoru na to, aby pôsobil prirodzene. Sčasti za to môže aj herečka Elena Satine, ktorá nezvláda svoje dialógy presvedčivo a hodí sa skôr do béčkových romantických filmov.

 

Cowboy Bebop s tým má veľký problém. Už v prvej epizóde sa predstavia dvaja herci, zamilovaný pár na úteku. Tak ako oni dvaja, aj obchodník, s ktorým robia kšeft, pôsobia ako treťotriedni herci. V seriáli, ktorý očividne stál kopu prachov, to pôsobí ako päsť na oko. Niektorí herci a postavy sa však tvorcom podarili. John Cho je síce trochu iný, ale stále skvelý Spike.

 

Zdroj: Netflix

 

Daniella Pinneda hrala Faye, ktorá bola oproti anime dosť odlišná, no a Mustafa Shakir bol geniálny Jet. Povedali by sme, že stvárnil ešte lepšiu postavu, než s akou sme sa stretávali v anime, čo je husársky kúsok. Mustafa je bezpochyby najlepšou časťou seriálu, čo nás ani po všetkých 10 dieloch neprestáva udivovať.

 

Remake anime je zábavný a hlavné trio postáv ti prirastie k srdcu

Cowboy Bebop je hraný remake slávneho anime. V takýchto prípadoch sa tvorcovia boja dvoch východiskových situácií. Fanúšikovia sa budú sťažovať, že nepriniesli nič nové a jednoducho urobili doslovný remake. V opačnom prípade sa zase budú sťažovať, že sa remake až príliš odklonil od originálu a nezachycuje jeho atmosféru. Tvorca remaku André Nemec si vzal na plecia oba problémy.

 

Jeho Cowboy Bebop je sčasti doslovným remakom, sčasti remakom, ktorý dopĺňa a rozširuje anime, a sčasti úplne mení jeho podstatu. Niektoré zmeny sa nám páčili (Julia, Jetovo dieťa, Ana), iné zase predviedli horšiu kvalitu v príbehu ako anime (Pierrot Le Fou, mozgový hacker Londes či hneď prvá epizóda s Red Eye). 

 

Niektoré dejové línie a postavy sú v anime fascinujúco poňaté a vykreslené. Je prakticky nemožné zachytiť to rovnako dobre v hranom štýle so skutočnými hercami, respektíve je jasné, že prekonať to s úplne odlišným príbehom môže dopadnúť zle. Netflixu sa to občas darí, no keď to nevyjde, kontrast medzi kvalitou je priepastný. 

 

Zdroj: Netflix

 

Aj napriek niekoľkým nepodareným zmenám nás však sledovanie seriálu veľmi bavilo. Ale musíme opäť spomenúť, že to bolo hlavne kvôli Jetovi, ktorý bol fantastický. Pri Netflixe sme zvyknutí aj na to, že produkčné hodnoty nie sú až také vysoké, ako napríklad pri HBO, a Cowboy Bebop to len potvrdzuje.

 

Herci, vizuálne (počítačové) triky a práca s kamerou niekedy zaostávajú za očakávaniami. Dosť nám napríklad prekážalo nadmerné používanie takzvaného dutch angle, keď sú herci nasnímaní šikmo. Z hľadiska produkčných hodnôt však môžeme pochváliť kulisy. Interiér lode Bebop vyzerá úchvatne a viaceré sci-fi prvky a scény majú podarený vizuál, takže celková sci-fi stránka príbehu odohrávajúceho sa vo vesmíre pôsobí uveriteľne. 

 

Akčné scény obstáli pred vysokými požiadavkami fanúšikov

Báli sme sa o úroveň akčných scén, no až na pár výnimiek sme spokojní s ich prezentáciou a choreografiou súbojov. Záverečný súboj kombinujúci koniec samotného anime a súboj Viciousa so Spikom v kostole bol skvelý, rovnako ako keď sa Spike zahral na Johna Wicka a vyvraždil celý kartel. 

 

Zdroj: Netflix

 

Soundtrack sa podaril na výbornú, ako aj intro Tank. Ďalším dôležitým bodom, ktorý musíme spomenúť, je (ne)kvalita dialógov. Nie sme si istí, či sa tvorcovia zámerne snažili o gýčovité a nevkusné dialógy v snahe priblížiť sa štylizovanému spôsobu ako v anime alebo si mysleli, že ich dialógy sú vtipné.

 

Nič však neospravedlňuje vybrané, trápne hlášky alebo doslova nechutné, nevkusné a príšerné dialógy, z ktorých niektoré pôsobia ako pokusy 13-ročných „cool“ tínedžerov z čias pred sociálnymi sieťami, keď im široká verejnosť nemohla povedať, aby radšej sklapli a nestrápňovali sa. Jeden príklad za všetky:

 

 

 

Remake seriálu Cowboy Bebop je nepredstaviteľne komplexným projektom. Na jednej strane sa nám páčia niektoré príbehové zmeny, na strane druhej sa zase nájdu aj také, po ktorých ti v ústach ostane len trpká pachuť. Samo osebe by tieto scény fungovali, ale pri porovnaní s anime sú o dosť slabšie.

 

Neznesiteľná postava Ed

Tá najvýznamnejšia zmena však otvára tvorcom dvere, aby príbeh a jeho postavy posunuli originálnym smerom. My sa vlastne na tú druhú sériu tešíme, aj keď si asi budeme búchať hlavu o stenu vždy, keď sa na scéne objaví Ed. 

 

V samom závere prvej série sa totiž obľúbená anime postava ukáže aj v hranom seriáli, a ako sme všetci tušili, je otrasná. Ed je v anime bláznivé 13-ročné dievča (veľmi si však na svoju sexualitu nepotrpí), ktoré sa vo formáte live-action (hrané živými hercami) nedá zachytiť hodnoverne.

 

Zdroj: Netflix

 

Tých pár sekúnd, počas ktorých je Ed na obrazovke, sme tŕpli a gúľali očami. Nie, takto proste nie a my dúfame, že Netflix len skúšal odozvu divákov a fanúšikov a napokon skúsi postavu spracovať odlišne, pretože ak bude takáto otravná aj v 2. sérii, mnohých ľudí to určite odradí. Našťastie v tej prvej až na pár sekúnd vôbec nebola, a tak sme si sériu dokázali užiť.

 

Len veľmi ťažko sa nám Cowboyovi Bebopovi od Netflixu udeľuje nejaká známka, no ak by sme sa mali k niečomu prikloniť, tak s prižmúrenými očami k siedmim bodom z desiatich. Ale to len v tom prípade, že si z hlavy vytlačíme tú Ed z konca. 

 

P. S. Ani ty si nespoznal Shina a Lina? V seriáli od Netflixu majú mizerné úlohy a v podstate nemajú žiadny dialóg. Kto vlastne sú, sme zistili až náhodou cez iMDB. 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Netflix
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť