Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 7. 2021 meniny má Anna, Hana, Anita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa klania černochom, bluetooth rozoznáva kódy zaočkovaných 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež…
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia? Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a…
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil…
VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa muž bez rúška vodičovi MHD VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal…
Zaujímavosti

Masturboval nad maloletým dievčaťom vo vlaku. Tento instagramový profil zbiera zážitky s mužmi, ktorí obťažujú dievčatá

Instagramový profil @stop_catcalling_now publikuje skúsenosti ľudí, ktorí zažili sexuálne obťažovanie. My sme zisťovali, čo za takéto správanie ľuďom hrozí.

Timea Krauszová
14. júl 2021, 10:30 Čas čítania: 6:43
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti
0
Timea Krauszová
14. júl 2021, 10:30
Čas čítania: 6:43

Masturboval nad maloletým dievčaťom vo vlaku. Tento instagramový profil zbiera zážitky s mužmi, ktorí obťažujú dievčatá

Instagramový profil @stop_catcalling_now publikuje skúsenosti ľudí, ktorí zažili sexuálne obťažovanie. My sme zisťovali, čo za takéto správanie ľuďom hrozí.

Timea Krauszová
14. júl 2021, 10:30
Čas čítania: 6:43
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
  • 18+
CITLIVÝ OBSAH
  • Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný nsfw obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU

Sedíš vo vlaku, riešiš si svoje, skroluješ sociálne siete alebo si nebodaj výnimka a čítaš knihu. Z ničoho nič – bez výzvy, bez pohľadov, bez akejkoľvek komunikácie – si muž, ktorý sedí oproti tebe, vytiahne z nohavíc penis a začne masturbovať.

 

Toto je realita množstva Sloveniek aj Češiek, ktoré zažili sexuálne obťažovanie v rôznych dopravných prostriedkoch.

 

Okrem toho, že pred nimi masturbujú, majú ženy skúsenosti aj s pokrikovaním a pískaním, ktoré má asi slúžiť ako kompliment či žart, no je to skôr nechutné a desivé. V prípade niektorých sa to neskončilo len pri slovách, ale došlo aj k fyzickému obťažovaniu či pokusom o znásilnenie. Celé sa to však začína tým, že agresori si zrejme myslia, že ich správanie je normálne. 

 

V krajine, kde väčšina študentiek a študentov zažila sexuálne obťažovanie na vysokej škole, to asi ani nie je také prekvapivé. Výsledky tohtoročného prieskumu poukázali na to, že sexuálne obťažovanie, či už v podobe nevhodných poznámok a komentárov, alebo v najhorších prípadoch dokonca vo forme priameho sexuálneho nátlaku, je na vysokých školách oveľa rozšírenejšie, ako by sa mohlo navonok zdať.

 

Príbehy sexuálneho obťažovania zverejňujú aj Ema Lacová a Sára Asadi Azad na profile @stop_catcalling_now (z angl. catcalling, znamená okrikovanie na ulici, zvyčajne v sexualizovanom kontexte, najčastejšie to robia muži ženám). Prečo to zverejňujú a čím zvyknú „protiargumentovať“ ľudia v komentároch? Čo si o tejto situácii myslia v dopravných spoločnostiach? Je možné útočníka nahlásiť a zabrániť mu v cestovaní vlakom? Zisťovali sme odpovede.

Neudržali penis v nohaviciach či ruku vo vrecku

„Profil sme založili hlavne kvôli šíreniu osvety o tematike sexuálneho násilia. V druhom rade pôsobí istým spôsobom terapeuticky. Dievčatá si prečítajú príbehy iných a vedia, že v tom nie sú samy, a zároveň vedia, že ich príbehy nebudeme spochybňovať a vystavovať ich tak sekundárnej viktimizácii,“ povedali nám adminky profilu o svojej motivácii. Vravia, že nechcú nahradiť políciu a príslušné orgány, ich profil slúži skôr ako bezpečný priestor pre obete, kde sa môžu vyjadriť.

 

Virálne video, ktorého časť je na Instagrame a necenzurovaná verzia na Twitteri, pridali dievčatá na Instagram pred pár dňami. Už ho zdieľali známi influenceri, hudobníci, novinári a ďalšie osobnosti.

 

Zachytáva muža, ktorý sedí vo vlaku oproti – podľa informácií adminiek profilu – maloletému dievčaťu. Pozerá sa naň a pritom si vytiahne z nohavíc penis. Začne masturbovať. Z videa ani príspevku na sociálnej sieti nie je jasné, ako sa príbeh skončil a či napokon dievča odišlo alebo muž prestal. Muža sa zatiaľ nepodarilo vypátrať, polícia nám na otázky do uzávierky neodpovedala a ZSSK o prípade ani nevedela, kým sa nemedializoval.

 

Obeť sa nám podarilo vypátrať. Rozhovor s dievčaťom si môžeš prečítať tu.

 

 

V ZSSK poznajú tento prípad len zo sociálnych médií. Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč nám povedal, že budú vďační, ak sa im niekto ozve s bližšou identifikáciou.

 

Za posledné dva mesiace evidujú dva prípady sexuálneho obťažovania v osobných vlakoch v smere z Bratislavy do Galanty a Trnavy. V oboch prípadoch šlo o zhruba 60-ročného muža. „Naši kontrolóri prepravy vykonali v týchto vlakoch okamžite mimoriadnu kontrolu. V prvom prípade napísala cestujúca až dodatočne deň po incidente na sťažnosti, v druhom prípade duchaplne vyhľadala vlakvedúceho, no do jeho príchodu na miesto incidentu sa pánovi podarilo vystúpiť a utiecť. Aj z tohto dôvodu apelujeme na cestujúcich, aby v podobných prípadoch ihneď kontaktovali políciu, ktorá sa vie rýchlo zmobilizovať a prísť do najbližšej stanice,“ vraví Kováč.

 

V ďalšom videu je natočená reakcia staršieho pána, ktorý si nechcel ani vypočuť, že robí niečo nevhodné. Najskôr len slovne otravoval skupinku dievčat, napokon jedno z nich volal k sebe do kupé s nechutnými návrhmi, opisuje v správe autorka fotky aj videa. Jej kamarátku neskôr chytil za zadok, a keď sa mu chcela uhnúť, vravel jej, že sa ho nemá báť.

 

Táto dievčina zo skupinky ho neskôr konfrontovala, opýtala sa ho, či je podľa neho normálne obchytkávať cudzie ženy. Muž z konverzácie odišiel, lebo vraj bola „až moc múdra“.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by @stop_catcalling_now

 

Príspevkov na instagramovom profile zatiaľ nie je veľa, no sú plné emócií a komentármi prekypujú tiež. Profil sleduje už takmer 30-tisíc ľudí, niekoľko tisícok ich pribudlo v priebehu pondelka. Adminky pritom podobné prípady, aké uverejňujú, zažili aj na vlastnej koži.

 

„Catcalling zažívam pravidelne už od svojich 14-15 rokov,“ povedala nám Ema. Vraví, že si na to chvíľkami až zvykla, čo považuje za absurdné. Priznáva, že zažila aj iné obťažovanie a všetky situácie si dodnes živo pamätá. Aj cez profil na Instagrame chce odovzdať správu, že v tom ľudia (dievčatá aj chlapci) nie sú sami. „Nikdy nie je na vine obeť,“ zdôrazňuje.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2198 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Kam takéto správanie nahlásiť a čo im hrozí?

Na Instagrame sa v príbehu k téme z vlaku vyjadrila aj Zuzana Kovačič Hanzelová. Aj jej sa to stalo, keď mala 20 rokov a cestovala autobusom. Muž, ktorý si k nej prisadol, začal masturbovať. Nikto jej nepomohol a sama bola príliš vystrašená na reakciu. „Dookola to každá z nás opisuje, dookola sa vždy každý príbeh končí tým, že nám nikto nepomohol,“ zdôraznila Hanzelová.

 

V žiadnom z príbehov, ktorý opisujeme alebo o ktorých sme sa rozprávali s respondentkami, nikto z okolostojacich alebo okoloidúcich nezasiahol.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by @stop_catcalling_now

 

Nechcené zážitky zo strany prevažne mužov posilňujú u žien pocit strachu. „Môžu to byť skúsenosti s okrikovaním, neželanými dotykmi (obchytkávanie), prenasledovaním (i autom) po ulici, odhaľovaním (zvyčajne genitálií) na verejnosti (tzv. flashing) či strach, že po vás bude muž hádzať svoje výkaly, ako sa stalo v minulosti v Bratislave. Všetky tieto skúsenosti s ohrozovaním zo strany mužov môžu u žien ovplyvňovať to, ako sa cítia a správajú vo verejnom priestore,“ povedala nám Veronika Valkovičová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Rozprávali sme sa s ňou o tom, prečo sa ženy zvyknú báť na uliciach.

 

Čo môžeš urobiť, ak sa niečo podobné stane pred tvojimi očami alebo priamo tebe? 

 

Pokiaľ ide o vlakovú dopravu, hovorca ZSSK vraví, že podľa prepravného poriadku môže vlakvedúci agresora vyhodiť z vlaku. „Ak by cestujúci odmietol, môže vlakvedúci požiadať aj o asistenciu polície pri jeho vylúčení. Toto aj často a ‚úspešne‘ robíme, najmä však v prípadoch, kde asistujú alkohol, drogy a otvorené násilie.“

 

Najlepšie je hneď kontaktovať políciu, ak to situácia umožňuje. Podľa princípov sebaobrany dáva zmysel, ak požiadaš o pomoc okolosediacich – prečítaj si viac o tom, ako sa brániť (nielen v prípade sexuálneho obťažovania), v tomto článku.

 

„Veľmi prosíme aj spolucestujúcich potenciálnych obetí o spoluprácu. Keď si nie ste istý, čo vidíte, spýtajte sa hneď, čo sa deje, alebo choďte za vlakvedúcim, on sa spýta za vás!“ apeluje hovorca železničnej spoločnosti. Podľa jeho slov majú vlakvedúci aj školenia na komunikačné zručnosti na zvládnutie konfliktných cestujúcich.

 

Nie je možné takýmto útočníkom do budúcna zakázať využívať vlakovú dopravu. „Za hrubé porušenie príslušných ustanovení (v zmysle prepravného poriadku ZSSK) môžeme odobrať nárok na zľavnené cestovné. ZSSK však nemôže zakázať cestujúcej verejnosti cestovať za nejaký priestupok, trestný čin či iné porušenie zákona. S paušálnym zákazom cestovania vo vlaku sme sa ešte nestretli. Reálne postihy pre neprispôsobivých cestujúcich podľa charakteru ich činu trestnoprávne rieši polícia SR,“ odpovedal nám Kováč.

 

Samotná masturbácia na verejnosti je prečin výtržníctva, za ktorý páchateľovi hrozia až tri roky za mrežami. Minimálne šesť mesiacov si posedí v prípade, že prečin spáchal v prítomnosti neplnoletých alebo chránených osôb, z osobitného dôvodu alebo závažnejším spôsobom.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by @stop_catcalling_now

„Koledovala si o to“

Častým argumentom v komentároch je, že ženy a dievčatá si o zneužívanie a obťažovanie koledujú svojím oblečením. „K nám do fitka chodia vysekaní mladí chlapci tesne po maturite s takými tými tielkami, ako keby ich ani nemali. A ešte som pri nich za tie roky nemasturbovala,“ reagovala na to Kovačič Hanzelová, ktorá sa k téme obťažovania pravidelne vyjadruje na svojich sociálnych sieťach, ale aj v stĺpčekoch. K jej komentáru sotva treba niečo pridať – nehovoriac o tom, že sexuálne aktivity (napríklad masturbácia) by bez súhlasu vôbec nemali prebehnúť.

 

Výstrih, plavky, dokonca ani nahota nie sú prejavom súhlasu. Predstava, že muži sa nedokážu ovládať a odhalená časť tela ich vyburcuje natoľko, že porušia zákon, ich stavia do polohy slabých a navyše je scestná. Skôr len spätne našli odôvodnenie, ktorým svoje správanie ospravedlňujú.

 

„Nepoznám kus oblečenia, ktorý by bol pozvánkou, tobôž ospravedlnením pre nekonsenzuálny sex či inú sexuálnu činnosť,“ vravia adminky @stop_catcalling_now. „Koniec koncov, na internete je dohľadateľná výstava, kde boli vystavené outfity obetí sexuálneho zneužitia, a myslím si, že aj najväčší špekulant by usúdil, že s výstrednosťou nemali nič spoločné. Neexistuje žena, ktorá by si zaslúžila zažiť sexuálne násilie, bez ohľadu na to, aká je, čo robí a kde sa nachádza. Na vine je vždy páchateľ,“ dodáva Sára. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by @stop_catcalling_now

 

V komentároch niektorí ľudia kritizujú aj fakt, že obete „majú čas“ si obťažovanie odfotiť alebo nahrať na video. Ale to, že si obeť natočí útočníka, neznamená, že sa nebojí alebo nie je znechutená, argumentujú adminky. „Urobila to najlepšie, čo v danej chvíli vedela. Mali by sme sa skôr pýtať, prečo daný muž vystrčil svoj pohlavný úd a uspokojoval sa na mladej dievčine,“ vraví Ema.

 

Ďalším častým komentárom je výčitka, že obeť niečo mala urobiť – kričať, zavolať políciu, biť útočníka alebo inak výrazne sa brániť. To však nie je vždy možné. Podľa experta na sebaobranu Pavla Houdeka je najčastejšou príčinou, prečo ľudia útok psychicky nezvládnu, to, že ho neočakávajú„Ľudia si hovoria, že im sa to nestane. Majú veľký rozpor medzi očakávaním a realitou.“ Ako ilustračný príklad hovorí o znásilnení: v popkultúre a aj v spoločnosti si ľudia predstavujú, že neznámy násilník skočí na ženu kdesi v tmavom parku. 

 

Štatistiky však dokazujú, že k znásilneniu dochádza najčastejšie zo strany niekoho, koho obeť (prevažne žena) pozná. Najväčší podiel na tom majú súčasní alebo bývalí partneri, ďalej rodina, kamaráti či kolegovia. Jednoducho, ten útok nepríde odtiaľ, odkiaľ ho väčšina ľudí mylne očakáva. A keď už situácia nastane, mozog skratuje a má problém spracovať, čo sa vlastne deje a či sa to naozaj deje nám.

 

Dievčatá zdôrazňujú to, na čo pravidelne upozorňujú aj neziskové organizácie, ktoré sa tejto téme venujú, ako Konsent či Amnesty International. Obeť nenesie vinu za to, čo sa jej stalo. Najdôležitejšie je neočakávať, že obeť sa dokáže chrániť aj sama – môže zamrznúť v danej situácii, neovládať základy sebaobrany alebo sa jednoducho natoľko bojí, že ostane v šoku. Namiesto toho by sme všetci mohli byť trochu pozornejší a ozvať sa, ak sa niekomu v našej blízkosti deje niečo zlé.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Instagram / @stop_catcalling_now
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:20
„Bozkáva nohy Rotschildovcom, klania sa černochom a toto je dôležité!“ čertila sa jedna protestujúca, keď prišla téma na návštevu pápeža Františka na Slovensku. Vybrali sme 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa klania černochom, bluetooth rozoznáva kódy zaočkovaných 7 najbizarnejších výrokov protestujúcich spred parlamentu. Pápež sa…
Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O čom budú a akých hrdinov a záporákov predstavia? Najbližšie 2 roky uvidíme takmer 20 marveláckych filmov a seriálov. O…
Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa stal majstrom sveta, ale so svojím magickým úsmevom sa nestratí Toto je Daniel Ricciardo. Vymenil plat za 25 miliónov eur, aby sa…
Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej kariéra má rýchlejší spád ako Lady Gaga Billie Eilish sa hľadá, široké mikiny vymenila za korzety. Jej…
VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im hlasovanie proti výhodám pre zaočkovaných. Vypískali ho VIDEO: Pellegrini si zložil rúško pred demonštrantmi a prisľúbil im…
VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa muž bez rúška vodičovi MHD VIDEO: „Vytiahneme ťa z trolejbusu a dostaneš na p*ču,“ vyhrážal sa…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.