Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
9. apríla 2020, 10:25
Čas čítania 0:48
Daniel Mikolášik

Matovič tvrdí, že za uzavretie osád môže Pellegriniho vláda. Nechce povedať, koľko Rómov je nakazených

NEWS IGOR MATOVIČ
Uložiť Uložené

V statuse na Facebooku tvrdí, že uzavrieť osady museli pre nezodpovedné správanie predošlej vlády.

Premiér dnes v statuse na Facebooku opäť kritizoval predchádzajúcu vládu na čele s Petrom Pellegrinim, ktorá sa podľa jeho slov správala mimoriadne nezodpovedne a „urobila z Rómov terč výčitiek majority.“  

Matovič tvrdí, že aktuálne chcú predovšetkým minimalizovať škody, ktoré v osadách môže napáchať koronavírus a z toho dôvodu museli pristúpiť k okamžitej karantenizácii 5 osád.

Na Spiši je v súčasnosti už päť lokalít, kde mali ľudia pozitívne testy na koronavírus. Povedal to Igor Matovič po stretnutí so starostami obcí. Patria medzi nich aj obce Žehra či Bystrany. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas včera večer na tlačovej konferencii oznámil, že niektoré osady uzatvoria.

Odporúčané
Slovensko uzavrie niektoré rómske osady, v ktorých sa vyskytuje koronavírus Slovensko uzavrie niektoré rómske osady, v ktorých sa vyskytuje koronavírus 8. apríla 2020, 22:08

Na dodržiavanie karantény v osadách budú dohliadať profesionáli – armáda a polícia, ktorí by mali Rómom v osadách pomáhať v prípade problémov. Matovič však počas tlačovky nechcel prezradiť, koľko ľudí z daných osád, ktoré uzatvorí, je nakazených na koronavírus.

Dôvodom, prečo odmietol počet nakazených povedať, malo byť: „aby sa nepodnecovali vášne“. Ako však zistil Korzár, podľa výsledkov testov bolo v Žehre 15 nových prípadov, v Bystranoch 9 a v Krompachoch 7.  

„Pôvodne sme uvažovali nad tým, že budeme dávať do karantény osoby, u ktorých sa potvrdil koronavírus. Po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sme sa rozhodli, že uzavrieme určité osady v súlade so zákonom o ochrane a podpore verejného zdravia,“ informoval hygienik Mikas.

Domov
Zdieľať
Diskusia