Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 27. 9. 2020 meniny má Cyprián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
15
Tina Hamarova
5. marec 2020, 20:30
Čas čítania: 4:37
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Boli sme na súde s Marianom Kotlebom. Znalec nacizmu a fašizmu potvrdil, že číslovka 1488 je jasný prejav extrémizmu

Kotleba ešte v roku 2017 odovzdal trom rodinám symbolické šeky so sumou 1488 eur. Náhoda, že mu vyšlo také číslo?

Tina Hamarova
5. marec 2020, 20:30
Čas čítania: 4:37
Boli sme na súde s Marianom Kotlebom. Znalec nacizmu a fašizmu potvrdil, že číslovka 1488 je jasný prejav extrémizmu
Zdroj: Refresher/ Tina Hamárová
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Budova Justičnej akadémie v Pezinku praskala vo švíkoch. Zhruba 50 kandidátov ĽSNS a iných prívržencov strany sa prišli pozrieť, ako sa Marian Kotleba, kedysi známy ako „vodca“, postaví pred súd. 

 

Kotleba čelí obžalobe za verejné propagovanie ideológie, ktorá smeruje k potláčaniu základných práv a slobôd alebo hlása rasovú, náboženskú či etnickú nenávisť. V roku 2017 totiž ešte ako župan odovzdal šeky v hodnote 1488 eur trom chudobným a znevýhodneným rodinám. Žeby mu to číslo tak presne vyšlo náhodou? 

Boli sme na súde s Marianom Kotlebom. Znalec nacizmu a fašizmu potvrdil, že číslovka 1488 je jasný prejav extrémizmu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Som nevinný

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1256 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
6 spôsobov odstraňovania chĺpkov: Porovnali sme ich účinnosť a cenu6 spôsobov odstraňovania chĺpkov: Porovnali sme ich účinnosť a cenu
Keď sa otvorí podnik na takýto štýl vo Viedni, ľudia čakajú na stôl. V Bratislave to tak nie je, tvrdí majiteľ SeeU (Rozhovor)Keď sa otvorí podnik na takýto štýl vo Viedni, ľudia čakajú na stôl. V Bratislave to tak nie je, tvrdí majiteľ SeeU (Rozhovor)
Na svadbe sme nemuseli karhať ľudí štýlom: „S tým choď za Kotlebom, daj si rúško aj cez nos,“ hovorí foodbloger Čoje (Rozhovor)Na svadbe sme nemuseli karhať ľudí štýlom: „S tým choď za Kotlebom, daj si rúško aj cez nos,“ hovorí foodbloger Čoje (Rozhovor)
VIAC


Marian Kotleba vstúpil do pojednávacej miestnosti so svojím tradičným úsmevom, akoby ani nepochyboval o tom, že sa z toho vyvlečie. Dav prívržencov, medzi ktorými boli napríklad aj odsúdení poslanci Milan Mazurek a Andrej Medvecký, ďalej Peter Krupa či počítačový analfabet Stanislav Mizík, obžalovanému Kotlebovi nadšene tlieskali.

 

Prišiel v sprievode svojich troch obhajcov Tomáša Rosinu, Petra Kupku a najzaujímavejšieho Ondreja Mularčíka, ktorý obhajoval aj mafiánskeho bossa Róberta Lališa či Noru Kabrheľovú (Mojsejovú).  V poslednom čase sa objavuje na výsluchoch s Norbertom Bödörom, prišiel aj na súd v kauze vraždy Jána Kuciaka.

 

Po tom, čo sudkyňa Ružena Sabová, „vyhrešila“ Kotlebu, že nedal včas vedieť svoju neschopnosť prísť na súd už deň predtým, prišiel čas na úvodné vyhlásenie obžalovaného:

 

Som nevinný,“ povedal stručne a jasne Marian Kotleba. Následne sa sudkyni ospravedlnil za žuvačku, ktorá mu pomáha lepšie rozprávať. Sťažuje sa na zapálené horné dýchacie cesty a počas celého procesu pokašliava. Na margo svojej výpovede len dodá, že vypovedať bude až po svedkoch. 

 

 

Rodinná trauma

Na súd bolo predvolaných hneď niekoľko svedkov, medzi nimi napríklad bývalá riaditeľka obchodnej akadémie Darina Šlosarová, ktorá Kotlebovi v roku 2017 prenajala školskú aulu na zorganizovanie „charitatívnej“ akcie. Bez akejkoľvek nájomnej zmluvy či nároku na úhradu prevádzkových nákladov: „Pre svojho predsedu sme nevyhotovovali zmluvu. Neuplatnili sme si ani náhradu nájomného,“ povedala vo výpovedi Šlosarová.

 

Sudkyňa aj prokurátor sa svojimi otázkami snažili zistiť, či takto zadarmo prenajímala halu aj iným ľuďom či organizáciám. Vysvitlo, že nie a ku koncu sa zdalo, že pani Šlosárová mala skoro slzy na krajíčku. „Nežiadala som ich, už som to povedala niekoľkokrát. Nežiadala, lebo mi bol predseda, pomohol škole vo veľa veciach, v kotolni napríklad. Nežiadali sme, možno je to moja chyba.” 

 

 

Smutné oči mali aj manželia Demianovci, ktorí vypovedali zvlášť po sebe. Majú päť detí a ťažkú životnú situáciu - práve oni sú jedna z troch rodín, ktoré dostali 1488-eurové šeky. Manžel Peter šiel prvý, a okrem toho, že opísal, ako sa k ponuke na finančnú pomoc dostali cez známeho kňaza, dodal, že jeho rodinu celá kauza vážna poznačila.


„My sme sa hanbili ísť na javisko, aby sme dostali tie peniaze, ale slečna nám povdala, že nebojte sa. Po programe sme vystúpili na javisko, prišiel pán Kotleba a povedal , že štát nepodporuje chudobné rodiny. Prišlo k odovzdávaniu tých šekov. Ja som potom pristúpil k mikrofónu, poďakoval som sa a zarecitoval som báseň Mamička, lebo vo voľnom čase píšem básne. Ja som vobec nevedel, že to bolo niečo neetické, že sme dostali tie peniaze,“ povedal pán Demian a už so zlomeným hlasom dodal, že odkedy sa to objavilo v médiách, ich rodina trpí. „Deťom sa vysmievali v škole, žene v práci...“

 

Dnes pokračuje súd s Mariánom Kotlebom, za prejavy extrémizmu s „1488“ šekmi mu hrozí 8 rokov za mrežami

 

Spolu s manželkou Janou sa zhodli na tom, že netušili, čo symbolika čísla 1488 znamená. Potvrdili však, že si spomínajú, ako sa na odovdzávacej akcii hovorilo aj o výročí Slovenského štátu. Boli tam vlajky Slovenska a strany ĽSNS či obraz Andreja Hlinku.

 

Číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov. Je spojením čísel 14, teda štrnásť slov z rastistického sloganu pravicového teroristu Davida Lanea a 88 – ôsmym písmenom v abecede je H, teda HH odkazuje na skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“

 

Kotlebova móda

Ďalší svedok obžaloby publicista Peter Getting pripomenul aj iné číselné odkazy Mariana Kotlebu. Bývalý banskobystrický župan pred nástupom do poslaneckých lavíc vlastnil spolu s bratmi obchod s oblečením s názvom KKK - ANGLICKÁ MÓDA. Okrem toho, že už samotný názov obchodu evokoval skratku americkej rasistickej organizácie Ku-Klux-Klan, novinár v roku 2007 zistil, že organizoval akciu na predaj oblečenia s názvom 1488. 

 

V minulosti mali bratia Kotlebovci podľa Aktualít  ponúkať aj zľavy členom Slovenskej pospolitosti. Pri nákupe nad 8818 korún mohol napríklad zákazník dostať k nákupu teleskopický obušok. Peter Getting na súde vysvetlil, že ľudia zo slovenskej neonacistickej scény si z tohto obchodu zaobstarávali napríklad tričká so znakmi 88 alebo vyzobrazeniami Hitlera. Jeden z nich mal byť aj poslanec za stranu ĽSNS Rastislav Rogel.

 

Jeden z bratov Kotlebovcov bol v roku 2011 odsúdený za rozširovanie extrémistických materiálov.

 

 

Hádka so sudkyňou

K „lámaniu chleba“ prišlo až po výpovedi kľúčového svedka, českého znalca v odbore sociálne vedy a politológia so špecializáciou na nacizmus, fašizmus, neonacizmus a neofašizmus, doktora Jána Borisa Uhlířa.

 

Ten totiž úplne jasne a bez okolkov vo svojom posudku povedal, že číslovka 1488 je jednoznačne medzinárodná šifra extrémistického hnutia a „ten kto sa na ňu odvoláva, jednoznačne súhlasí s rasistickým podtextom a s vedomím, že tento symbol vystavujú na obdiv ľudia extrémnej pravice."  Dodal tiež, že politická strana Mariana Kotlebu ĽSNS pri rôznych akciách v nepriamych náznakoch odkazuje na nemeckú Tretiu ríšu a priamo na Slovenský štát. Dokladoval to napríklad portrétmi Tisa či Hlinku, ktoré so sebou kotlebovci vláčia kade-tade. 

 

Takéto portréty sa predsa mali objaviť aj na spomínanej akcii, kde sa rozdávali šeky a zhodou okolností oslavoval aj vznik vojnového Slovenského štátu – toho, ktorý počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistickým Nemeckom, a ktorý poslal desiatky tisíc vlastných občanov do nacistických vyhladzovacích táborov.

 

 

Najviac sa Kotleba aj jeho traja obhajcovia rozčertili nad tým, že znalecký posudok mal dve rozdielne české verzie. V jednej chýbal koniec citátu amerického neonacistu Davida Lanea „we must secure the existence of our people and a future for white children , ktorého symbolom je už spomínané číslo 14. V slovenskom preklade, ktorý sa na súde čítal, však citát odznel celý aj s prekladom.

 

To ale obhajcom Mariana Kotlebu nestačilo a niekoľkokrát dôrazne sudkyni vysvetľovali, že s posudkom nesúhlasia a že je nezákonný. Tá im o to dôraznejšie námietky zmietla zo stola a posudok ponechala ako dôkaz. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honz, ktorý  nechal posudok vypracovať, vysvetlil, že šlo len o technickú chybu.

 

„Ide skôr o to, aby aj verejnosť pochopila, že nacisti a neonacisti používajú zástupné motívy. Nepoužívajú tie prvoplánové nacistické symboly ako svastiky a hákové kríže, ale používajú špecifickú neonacistickú číslelnú symboliku a s tou manipulujú,“ povedal na konci dňa Honz. 

 

Boli sme na súde s Marianom Kotlebom. Znalec nacizmu a fašizmu potvrdil, že číslovka 1488 je jasný prejav extrémizmu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
 

Marian Kotleba vyšiel z pojednávacej miestnosti bez svojho tradičného „úsmevu popod fúz“ a značne rozhorčený z výsledku:

 

„Ukázalo sa, že stačí jeden pojednávací deň na Špecializovanom trestnom súde a súd napráva procesné chyby prokurátora. Absolútne nepochopiteľné! Prehliada hrubé chyby v práci znalca. Toto som naozaj nečakal, pretože nemáme problém postaviť sa pred súd, ale aby prokurátor mal dve šance...“ povedal Kotleba novinárom. Na otázku, čo teda mali znamenať čísla 1488 odvetil len, že „veď dnes sa o tom koná súdny proces, tak aké chcete vyjadrenie.“

 

Najbližšie bude súd o prejavoch extrémizmu Mariana Kotlebu pojednávať  9.apríla. Predsedovi ĽSNS hrozí za prečin podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd 4 až 8 rokov za mrežami. Pôvodne čelil len peňažnému trestu.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR/Jakub Kotian Tagy: súdny spor, Marian Kotleba
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.